Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Mazowieckiego rok 2015 poz. 4221

Uchwała nr V/15/2015 Rady Gminy Wierzbno

z dnia 24 marca 2015r.

zmieniająca uchwałę Nr VII/23/03 Rady Gminy Wierzbno z dnia 22 kwietnia 2003 r. w sprawie uchwalenia Statutu Gminy Wierzbno

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2013 r. poz. 594 z późn. zm.) Rada Gminy Wierzbno uchwala, co następuje:

§ 1. W Statucie Gminy Wierzbno stanowiącym załącznik do uchwały Nr VII/23/03 Rady Gminy Wierzbno z dnia 22 kwietnia 2003 r. w sprawie uchwalenia Statutu Gminy Wierzbno, zmienianej uchwałami: Nr XXXIV/148/06 z dnia 15 marca 2006 r., Nr XXIX/115/09 z dnia 18 czerwca 2009 r., Nr XXVI/119/2013 z dnia 30 października 2013 r. i Nr XXIX/137/2014 z dnia 14 marca 2014r r. - wprowadza się następujące zmiany:

1) § 47 otrzymuje brzmienie:

1. W porządku obrad każdej sesji przewiduje się sprawozdanie Wójta z jego działalności między sesjami. Każdy radny w tym punkcie porządku obrad ma prawo zwracać się o wyjaśnienie i udzielenie odpowiedzi we wszystkich sprawach, które dotyczą zakresu działania Gminy. Odpowiedzi udzielają: Przewodniczący Rady, Przewodniczący właściwych Komisji, Wójt, jego zastępca albo wyznaczony pracownik Urzędu Gminy lub gminnej jednostki organizacyjnej.

2. W porządku obrad każdej sesji przewiduje się także zgłaszanie interpelacji przez radnych oraz składanie wniosków i zapytań przez osoby spoza Rady.

3. W przypadku niemożności udzielenia odpowiedzi na tej samej sesji, wyjaśnienie powinno być udzielone pisemnie w terminie 2 tygodni.

4. Na wniosek radnego Rada może włączyć sprawę rozpatrzenia odpowiedzi na jego interpelację do porządku obrad następnej sesji.";

2) § 48 otrzymuje brzmienie:

1. Przewodniczący Rady prowadzi obrady według ustalonego porządku. Rada Gminy może dokonywać zmiany porządku obrad w trybie określonym w ustawie o samorządzie gminnym.

2. Przewodniczący udziela radnym głosu według kolejności zgłoszeń, może także w uzasadnionych wypadkach udzielić głosu poza kolejnością.

3. Podczas sesji Przewodniczący może udzielić radnym głosu poza kolejnością w sprawie zgłoszenia wniosku o charakterze formalnym, którego przedmiotem mogą być w szczególności sprawy:

a) stwierdzenia quorum,

b) zmiany porządku obrad,

c) zakończenia dyskusji i podjęcia uchwały,

d) zamknięcia listy mówców,

e) ograniczenia czasu wystąpień dyskutantów,

f) przeliczenia głosów,

g) przerwy w sesji.

4. W sprawach objętych porządkiem obrad, Przewodniczący może udzielić głosu również osobom spośród publiczności, o ile zgłoszą one chęć wystąpienia przed rozpoczęciem obrad.

5. Przewodniczący Rady, przed poddaniem wniosku pod głosowanie, ustala i ogłasza Radzie jego treść, dbając o zachowanie intencji wnioskodawcy";

3) § 49 otrzymuje brzmienie:

1. Przewodniczący Rady czuwa nad sprawnym przebiegiem i zachowaniem porządku obrad, w tym zwłaszcza w odniesieniu do wystąpień radnych oraz innych osób uczestniczących w sesji.

2. Przewodniczący może czynić radnym uwagi dotyczące tematu, formy i czasu trwania wystąpienia.

3. W przypadku stwierdzenia, że w wystąpieniu swoim radny wyraźnie odbiega od przedmiotu obrad lub znacznie przekracza przeznaczony dla niego czas, Przewodniczący może przywołać radnego "do rzeczy".

4. Jeżeli temat lub sposób wystąpienia albo zachowanie radnego w oczywisty sposób zakłóca porządek obrad lub uchybia powadze sesji - Przewodniczący może przywołać radnego "do porządku", a gdy to nie odniesie skutku - może odebrać mu głos. Fakt ten odnotowuje się w protokole sesji.

5. W przypadku wystąpienia o charakterze obraźliwym, wulgarnym, oraz naruszającego dobra osobiste innych osób, Przewodniczący ma obowiązek natychmiastowego odebrania głosu.

6. Postanowienia ust.2, 3, 4 i 5 stosuje się odpowiednio do osób spoza Rady, zaproszonych na sesję. Wystąpienia osób spoza Rady powinny mieć formę zwartej prezentacji stanowiska, w sprawie będącej aktualnie przedmiotem obrad Rady, lub wniosku zgłaszanego do rozpatrzenia przez Radę.

7. Przewodniczący może nakazać opuszczenie obrad przez osoby spośród publiczności, które zachowaniem swoim lub wystąpieniem zakłócają porządek obrad lub naruszają powagę sesji".

§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy.

§ 3. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego.

Przewodniczący Rady Gminy


Emil Wąsowski

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00