Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Mazowieckiego rok 2015 poz. 4127

Uchwała nr KE.V.0007.39.2015 Rady Gminy Dębe Wielkie

z dnia 26 marca 2015r.

w sprawie programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Dębe Wielkie w 2015 roku

Na podstawie art. 11a ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (t.j. Dz. U. z 2013 r., poz. 856 ze zm.) w związku z art. 18 ust. 2 pkt. 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2013 r., poz. 594 ze zm.) oraz po zasięgnięciu opinii powiatowego lekarza weterynarii, przedstawiciela organizacji społecznej, której statutowym celem działania jest ochrona zwierząt oraz dzierżawców lub zarządców obwodów łowieckich, uchwala się co następuje:

§ 1. Przyjmuje się "Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Dębe Wielkie w 2015 roku" w brzmieniu określonym w załączniku do niniejszej uchwały.

§ 2. Traci moc uchwała Nr KE.XLIV.0007.2336.2014 Rady Gminy Dębe Wielkie z dnia 27 marca 2014 r. w sprawie programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Dębe Wielkiew 2014 roku.

§ 3. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Dębe Wielkie.

§ 4. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego.

Przewodniczący Rady Gminy Dębe Wielkie


Mirosław Sylwester Siwik


Załącznik do Uchwały Nr KE.V.0007.39.2015
Rady Gminy Dębe Wielkie
z dnia 26 marca 2015 r.

Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Dębe Wielkie w 2015 roku

§ 1. 1. Celem Programu jest:

a) Zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom, polegającej w szczególności na zapewnieniu miejsca w schronisku dla zwierząt, pomocy lekarsko-weterynaryjnej, przekazywaniu zwierząt pod opiekę osobom zdolnym zapewnić im odpowiednie warunki do życia (adopcja).

b) Zapobieganie bezdomności zwierząt poprzez zabiegi sterylizacji lub kastracji.

§ 2. 1. Zadania w ramach Programu to:

a) zapewnienie bezdomnym zwierzętom miejsca w schronisku,

b) opieka nad wolno żyjącymi kotami, w tym ich dokarmianie,

c) odławianie bezdomnych zwierząt,

d) sterylizacja lub kastracja zwierząt w schronisku,

e) poszukiwanie nowych właścicieli dla bezdomnych zwierząt,

f) usypianie ślepych miotów,

g) zapewnienie miejsca dla bezdomnych zwierząt gospodarskich we wskazanym gospodarstwie rolnym,

h) zapewnienie całodobowej opieki weterynaryjnej w przypadkach zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt,

i) prowadzenie działań o charakterze edukacyjno-informacyjnym.

§ 3. 1. Wykonawcami Programu są:

a) Gmina Dębe Wielkie;

b) Uprawniony przedsiębiorca prowadzący działalność w zakresie ochrony zwierząt w ramach umowy zawartej z gminą;

c) Organizacje społeczne, stowarzyszenia, fundacje, których statutowym celem działania jest przeciwdziałanie bezdomności zwierząt we współpracy z organami Gminy.

2. Funkcję koordynatora działań podejmowanych w ramach programu pełni Referat Gospodarki Komunalnej i Ekologii Urzędu Gminy Dębe Wielkie.

3. Referat Gospodarki Komunalnej i Ekologii w celu realizacji programu współpracuje z organami Inspekcji Weterynaryjnej.

§ 4. 1. Zapewnienie bezdomnym zwierzętom miejsca w schronisku dla zwierząt realizowane będzie poprzez umieszczenie ich w schronisku w celu zapewnienia im bezterminowej opieki do czasu ich adopcji na warunkach określonych w umowie z przedsiębiorcą prowadzącym działalność w zakresie ochrony zwierząt.

2. Opieka nad bezdomnymi zwierzętami będzie polegała na zapewnieniu właściwego żywienia, optymalnych warunków bytowania, pielęgnacji i profilaktyki w zapobieganiu chorobom zakaźnym oraz opieki weterynaryjnej.

3. Dane schroniska, w którym będą umieszczane bezdomne zwierzęta z terenu gminy:

a) Schronisko dla Zwierząt, ul. Wesoła 12, 18-500 Kolno, posiadające weterynaryjny numer identyfikacyjny 20068601 wydany przez właściwego powiatowego lekarza weterynarii.

§ 5. 1. Opieka nad wolno żyjącymi kotami na terenie Gminy Dębe Wielkie jest realizowana poprzez:

a) ustalenie miejsc, w których przebywają wolno żyjące koty,

b) tworzenie i prowadzenie rejestru społecznych opiekunów kotów wolno żyjących

c) pomoc w dokarmianiu wolno żyjących kotów przez wydawanie suchej karmy społecznym opiekunom w okresie jesienno-zimowym, tj. od października do marca,

d) w miarę możliwości zapewnienie miejsc schronienia, przede wszystkim w okresie zimowym,

e) sterylizację lub kastrację wolno żyjących kotów na wniosek opiekunów społecznych,

f) współpracę Gminy z organizacjami społecznymi, których statutowym celem działania jest ochrona zwierząt.

§ 6. 1. Zabrania się wyłapywania i wyworzenia kotów wolno żyjących z miejsc ich bytowania oraz utrudniania im bytowania w danym miejscu.

2. Przez koty wolno żyjące rozumie się koty bytujące w grupach liczących od kilku
do kilkudziesięciu sztuk. Zazwyczaj zachowują one dosyć duży dystans w stosunku do ludzi, w tym również do swoich opiekunów/karmicieli pomimo tego, że identyfikują ich pozytywnie. W wielu przypadkach grupy kotów wolno żyjących składają się z osobników spokrewnionych ze sobą, które urodziły się i wyrosły w jej obrębie. Przyłączenie się obcego kota do grupy jest bardzo trudne i z reguły koty obce nie są akceptowane.

§ 7. 1. Odławianiu podlegają zwierzęta domowe i gospodarskie, które uciekły, zabłąkały się lub zostały porzucone przez człowieka, a nie istnieje możliwość ustalenia właściciela lub innej osoby, pod której opieką zwierzę dotąd pozostawało, a w szczególności osobniki chore lub zagrażające życiu, zdrowiu i bezpieczeństwu ludzi.

2. Wyłapywanie bezdomnych zwierząt, o których mowa w ust. 1, będzie przeprowadzone
po uprzednim stwierdzeniu i pisemnym zaświadczeniu o bezdomności zwierzęcia przez sołtysa danego sołectwa, a w przypadku jego nieobecności - członka rady sołeckiej, na terenie którego dane zwierzę przebywało.

3. Odławianie bezdomnych zwierząt może być prowadzone wyłącznie z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu, który nie będzie stanowił zagrożenia dla życia i zdrowia zwierząt oraz nie będzie zadawał im cierpienia.

4. Odłowionym zwierzętom zostanie zapewniona, w razie potrzeby, pomoc lekarsko-weterynaryjna.

5. Środki transportu do przewozu zwierząt muszą spełniać wymogi sanitarno-weterynaryjne do przewozu zwierząt, określone w obowiązujących przepisach o ochronie zwierząt.

6. Odławiane zwierzęta domowe podlegają przewiezieniu do schroniska bądź innego uprawnionego podmiotu na podstawie zawartej umowy.

7. Odłowione zwierzęta gospodarskie podlegają przewiezieniu do gospodarstwa rolnego wskazanego w § 11 ust. 1.

8. W przypadku stwierdzenia pokąsania ludzi lub zachowywania się w sposób wskazujący
na zagrożenie wścieklizną, odłowione zwierzę zostanie poddane obserwacji weterynaryjnej w kierunku wykluczenia możliwości rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej.

9. Szczegóły dotyczące monitorowania dalszej sytuacji odłowionych bezdomnych zwierząt zostaną określone w umowie z podmiotem, o którym mowa w § 3 ust.1 pkt. b.

§ 8. 1. Gmina realizuje obligatoryjną sterylizacje lub kastrację zwierząt w schronisku dla zwierząt na zasadach ustalonych z jednostką prowadzącą schronisko.

2. Zabiegi sterylizacji i kastracji mogą być przeprowadzone wyłącznie przez lekarza weterynarii.

3. Zabiegom sterylizacji i kastracji mogą być poddane zwierzęta po upływie 14 dni od dnia umieszczenia ich w schronisku, z uwagi na możliwość zgłoszenia się właściciela lub opiekuna.

§ 9. 1. Poszukiwanie nowych właścicieli dla bezdomnych zwierząt realizowane jest poprzez:

a) prowadzenie akcji adopcyjnych zwierząt odłowionych z terenu Gminy, za pośrednictwem podmiotu o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt. b, z którym gmina Dębe Wielkie zawrze umowę na sprawowanie opieki nad zwierzętami bezdomnymi,

b) prowadzenie akcji edukacyjnych zachęcających do zaopiekowania się bezdomnym psem lub kotem,

c) współdziałanie z organizacjami społecznymi w zakresie poszukiwania nowych właścicieli dla bezdomnych zwierząt.

§ 10. 1. Usypianie ślepych miotów zapewnia podmiot, wymieniony w § 3 ust. 1 pkt. b w ramach zawartej z gminą umowy.

2. Zabiegi usypiania ślepych miotów mogą zostać wykonane wyłącznie przez lekarza weterynarii.

3. Przeprowadzone zabiegi eutanazji odnotowuje się w ewidencji prowadzonej przez gminę.

4. Zwłoki uśpionych zwierząt muszą być odpowiednio zabezpieczone do czasu odebrania ich przez uprawioną firmę świadczącą usługi w zakresie utylizacji zwłok zwierzęcych.

§ 11. 1. W celu zapewnienia miejsca dla bezdomnych zwierząt gospodarskich, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 czerwca 2007 roku o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich (Dz.U. z 2007r. Nr 133, poz. 921 ze zm.) wskazuje się za zgodą właściciela gospodarstwo rolne w miejscowości Gorzanka 16, gmina Dębe Wielkie.

2. W przypadku stwierdzenia zwierzęcia gospodarskiego, które się zabłąkało lub zostało porzucone przez człowieka, a nie ma możliwości ustalenia jego opiekuna, zostanie zawarta umowa z właścicielem gospodarstwa na odpłatne zapewnienie opieki, do czasu znalezienia nowego właściciela.

3. Po umieszczeniu zwierząt w gospodarstwie, wymienionym w ust. 1, gmina niezwłocznie podejmie starania w zakresie znalezienia nowego właściciela dla tych zwierząt.

§ 12. 1. Całodobową opiekę weterynaryjną w przypadku zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt bezdomnych realizuje Gabinet Weterynaryjny CITOVET, ul. Okrzei 12B, 05-300 Mińsk Mazowiecki na podstawie zawartej umowy z przedsiębiorcą prowadzącym działalność w zakresie ochrony zwierząt.

2. Gmina ponosi koszty opieki weterynaryjnej w przypadku zdarzeń drogowych, także z udziałem zwierząt posiadających właściciela, gdy kontakt z nim jest niemożliwy, a zwierzę wymaga natychmiastowej pomocy.

3. Właściciel zwierzęcia, które uległo wypadkowi jest zobowiązany do zwrócenia kosztów związanych z jego leczeniem.

§ 13. 1. Prowadzenie działań o charakterze edukacyjno-informacyjnym w ramach Programu, będzie realizowane we współpracy z organizacjami społecznymi, których statutowym celem działania jest ochrona zwierząt, poprzez propagowanie:

a) adopcji zwierząt bezdomnych,

b) właściwej i odpowiedzialnej opieki nad zwierzętami,

c) zabiegów sterylizacji i kastracji zwierząt, zapobiegających nadmiernemu i niekontrolowanemu wzrostowi ich populacji.

§ 14. 1. Środki finansowe w budżecie Gminy Dębe Wielkie przeznaczone na realizację Programu w 2015 roku wynoszą 33 300,00 zł (słownie: trzydzieści trzy tysiące trzysta złotych).

2. Kwota na realizację Programu będzie wydatkowana poprzez zawarcie umowy
z przedsiębiorcą, po wcześniejszym przeprowadzeniu przez Wójta Gminy Dębe Wielkie postępowania w trybie tzw. zapytania ofertowego lub gdy wartość usługi w skali roku budżetowego przekroczyłaby kwotę 30 000 euro w trybie procedury zamówienia udzielonego na podstawie przepisów ustawy z dnia 29 stycznia 2004 roku - Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2013 r., poz. 907, ze zm.).

3. Środki zostaną wydatkowane w oparciu o rzeczywiste potrzeby związane z wykonaniem zadań Programu, określonych w § 2, przy czym przeznacza się na:

a) odławianie bezdomnych zwierząt, umieszczanie ich w schronisku lub przekazanie osobie adoptującej oraz zabiegi sterylizacji lub kastracji zwierząt - 28 500 zł;

b) zapewnienie całodobowej opieki weterynaryjnej w przypadku zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt - 3 000 zł;

c) opieka nad wolno żyjącymi kotami - 1 300 zł;

d) inne wydatki - 500 zł.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00