Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Mazowieckiego rok 2015 poz. 4055

Uchwała nr 29/V/2015 Rady Gminy Mała Wieś

z dnia 27 marca 2015r.

w sprawie zasad, sposobu i trybu umarzania, odraczania i rozkładania na raty należności pieniężnych do których nie stosuje się przepisów ustawy - Ordynacja podatkowa, przypadających Gminie Mała Wieś oraz jej jednostkom organizacyjnym

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 594, z późn. zm.1) oraz art. 59 ust. 1, 2 i 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 885, z późn. zm.2) uchwala się, co następuje:

§ 1. Uchwała:

1) określa szczegółowe zasady, sposób i tryb umarzania, odraczania terminu spłaty lub rozkładania na raty spłaty należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny, przypadających Gminie Mała Wieś lub podległej jej jednostce organizacyjnej;

2) określa warunki dopuszczalności pomocy publicznej w przypadkach, w których ulga stanowić będzie taką pomoc;

3) wskazuje organ uprawniony do udzielania ulg.

§ 2. Ilekroć w uchwale jest mowa o:

1) należności pieniężnej - rozumie się przez to cywilnoprawną należność pieniężną, obejmującą: należność główną, odsetki, inne należności uboczne należne Gminie Mała Wieś lub podległej jej jednostce organizacyjnej;

2) wierzycielu - rozumie się przez to gminę Mała Wieś oraz jej jednostki podległe;

3) dłużniku - rozumie się przez to osobę fizyczną, osobę prawną i jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, która posiada zobowiązanie w stosunku do Gminy Mała Wieś lub podległej jej jednostce organizacyjnej;

4) uldze - rozumie się przez to całkowite lub częściowe umorzenie, odroczenie terminu płatności bądź rozłożenie na raty należności pieniężnej mającej charakter cywilnoprawny;

5) przedsiębiorcy - należy przez to rozumieć podmiot prowadzący działalność gospodarczą, bez względu na formę organizacyjno-prawną oraz sposób finansowania;

6) uprawnionym organie - należy przez to rozumieć organ wskazany w niniejszej uchwale uprawniony do udzielania ulg w spłacie należności;

7) ważnym interesie dłużnika - rozumie się przez to sytuację finansową, majątkową lub społeczną, również gospodarczą, w której zapłata całości należności pieniężnej bądź jej części mogłaby zagrozić dalszej egzystencji dłużnika, a w przypadku osób fizycznych również osób pozostających na jego utrzymaniu;

8) ustawie - należy przez to rozumieć ustawę z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 885, z późn. zm.).

§ 3. Przepisów uchwały nie stosuje sie do należności pieniężnych, których zasady i tryb umarzania, odraczania terminu płatności bądź rozkładania na raty regulują odrębne przepisy.

§ 4. Należności mogą być umarzane w całości z urzędu w przypadku wystąpienia przesłanek określonych w art. 56 ust. 1 ustawy.

§ 5. 1. Należności mogą być umarzane w całości lub w części na wniosek dłużnika w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem dłużnika lub interesem publicznym.

2. Umorzenie należności głównej powoduje również umorzenie odsetek za zwłokę w całości lub w takiej części, w jakiej została umorzona ta należność.

3. Jeżeli umorzenie dotyczy części należności pieniężnej określa się termin spłaty pozostałej jej części.

§ 6. Umorzenie należności, za którą odpowiada więcej niż jeden dłużnik, może nastąpić, gdy okoliczności uzasadniające umorzenie zachodzą wobec wszystkich dłużników.

§ 7. 1. Odroczenie terminu spłaty całości lub części należności, albo rozłożenie na raty płatności całości lub części należności, może nastąpić jedynie na wniosek dłużnika w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem dłużnika lub interesem publicznym, w szczególności możliwościami płatniczymi dłużnika oraz uzasadnionym interesem Urzędu Gminy Mała Wieś.

2. Udzielenie ulgi, o której mowa w ust. 1, może nastąpić gdy jej zastosowanie rokuje zapłatę należności w całości lub w części.

3. Od należności, do której zastosowano ulgę, o której mowa w ust. 1, nie pobiera się odsetek za zwłokę za okres od dnia złożenia wniosku, włącznie z tym dniem, do dnia upływu terminu spłaty.

4. W razie niedotrzymania terminu płatności odroczonej należności bądź terminu płatności którejkolwiek z rat, na jakie została rozłożona należność, pozostała do zapłaty należność staje się natychmiast wymagalna wraz z należnymi odsetkami liczonymi od dnia następującego po upływie terminu płatności obowiązującego przed zastosowaniem ulgi.

§ 8. Jeżeli odroczeniem terminu płatności lub rozłożeniem na raty ma być objęta część należności, udzielenie ulgi może nastąpić dopiero po zapłaceniu przez dłużnika pozostałej części tej należności.

§ 9. Przepisy § 4, 5 i 7 stosuje się odpowiednio do umarzania, odraczania lub rozkładania na raty spłat odsetek od tych należności oraz do umarzania, odraczania lub rozkładania na raty spłat innych należności ubocznych.

§ 10. Przesłanki umorzenia należności określone w § 4 powinny być udokumentowane, w szczególności:

1) aktem zgonu osoby fizycznej;

2) zaświadczeniem o wykreśleniu osoby prawnej z właściwego rejestru osób prawnych, wydanych przez organ prowadzący rejestr;

3) postanowieniem sądu o:

a) oddaleniu wniosku o ogłoszenie upadłości, gdy majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania upadłościowego,

b) umorzenia postępowania upadłościowego, gdy zachodzi okoliczność wymieniona w lit.a,

c) zakończeniu postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku upadłego;

4) postanowieniem organu egzekucyjnego o umorzeniu postępowania egzekucyjnego;

5) protokołem sporządzonym i zaopiniowanym przez radcę prawnego, stwierdzającym, że przewidywane koszty procesowe i egzekucyjne związane z dochodzeniem i egzekucją należności byłyby równe lub wyższe od tej kwoty.

§ 11. 1. Wniosek dłużnika o udzielenie ulgi powinien zawierać co najmniej: wskazanie osoby, od której pochodzi oraz jej adres (miejsce zamieszkania lub pobytu, siedziba albo miejsce prowadzenia działalności gospodarczej), a nadto informacje dotyczące wystąpienia okoliczności, o których mowa w § 5 ust. 1 i § 7 ust. 1, opis aktualnej sytuacji finansowej oraz wszelkie inne okoliczności uzasadniające składany wniosek.

2. Do wniosku dłużnik dołącza dokumenty potwierdzające zasadność ubiegania się o udzielenie ulgi.

3. W przypadku stwierdzenia, iż przedstawione dokumenty są niewystarczające do udzielenia ulgi, uprawniony organ wzywa dłużnika do ich uzupełnienia określając 7 dniowy termin, w którym uzupełnienie powinno być dokonane.

4. Nieuzupełnienie wniosku przez dłużnika w wyznaczonym terminie, powoduje pozostawienie go bez rozpatrzenia.

5. Uprawniony organ zawiadamia dłużnika w formie pisemnej o pozostawieniu wniosku bez rozpatrzenia.

6. Udzielenie ulgi należy poprzedzić postępowaniem, które wykaże, czy występują przesłanki do zastosowania ulgi. Szczególnie istotne jest ustalenie czy występują przesłanki ważnego interesu dłużnika lub interesu publicznego.

§ 12. 1. Uprawniony organ może, na wniosek dłużnika prowadzącego działalność gospodarczą, udzielić ulg w spłacie należności pieniężnych, które:

1) nie stanowią pomocy publicznej;

2) stanowią pomoc de minimis - w zakresie i na zasadach określonych w rozporządzeniu Komisji (UE) Nr 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i art. 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis (Dz. U. UE. L Nr 352.1 z dnia 24 grudnia 2013 r.).

2. Nie stanowią pomocy de minimis ulgi określone w art. 56 pkt 1, 2,3 i 4 ustawy.

3. Ulgi określone w art. 56 ust. 1 pkt 5 ustawy oraz ulgi określone w § 5 ust. 1 i § 7 ust. 1 mogą stanowić pomoc de minimis.

4. Łączna wartość pomocy udzielonej przedsiębiorcy na podstawie niniejszej uchwały nie może przekroczyć równowartości dopuszczalnej wartości, o której stanowi rozporządzenie wymienione w ust. 1 pkt 2.

5. Wartość udzielonej pomocy de minimis podlega kumulacji z każda inną pomocą de mini mis uzyskaną w różnych formach i z różnych źródeł w okresie trzech kolejnych lat podatkowych oraz z każdą pomocą inną niż de minimis , otrzymaną w odniesieniu do tych samych kosztów kwalifikowanych lub tego samego środka finansowania ryzyka.

6. W celu uzyskania pomocy, o której mowa w ust. 1 pkt 2, dłużnik prowadzący działalność gospodarczą zobowiązany jest do przedłożenia organowi udzielającemu pomocy:

1) wszystkich zaświadczeń i oświadczeń, o których mowa w art. 37 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz. U. z 2007 r. Nr 59, poz. 404, z późn. zm.3).

2) informacji i dokumentów niezbędnych do udzielenia pomocy de minimis, o których mowa w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 29 marca 2010 r. w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis (Dz. U. Nr 53, poz.311, z późn. zm.4).

3) zaświadczeń lub oświadczeń o pomocy de minimis w rolnictwie i rybołóstwie, jakie otrzymały w roku , w którym ubiegają się o pomoc oraz w ciągu 2 lat poprzedzających go lat albo oświadczenia o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie.

7. W przypadku, kiedy udzielenie ulgi stanowiącej pomoc de minimis nie jest możliwe z uwagi na przekroczenie pułapu dopuszczalnej pomocy de minimis lub z uwagi na niedopełnienie obowiązków określonych w ust. 6, wniosek dłużnika o udzielenie ulgi pozostawia się bez rozpatrzenia.

8. O pozostawieniu wniosku dłużnika bez rozpatrzenia uprawniony organ zawiadamia go w formie pisemnej.

§ 13. Organem uprawnionym do udzielania ulg jest Wójt Gminy Mała Wieś.

§ 14. 1. Udzielenie ulgi następuje w formie pisemnej, na podstawie przepisów prawa cywilnego.

2. W przypadkach, o których mowa w § 4 i 5, umorzenie należności następuje w formie jednostronnego oświadczenia woli wierzyciela.

3. W przypadkach, o których mowa w § 7, udzielenie ulgi następuje w formie umowy lub porozumienia.

4. Odmowa udzielenia ulgi następuje w drodze jednostronnego oświadczenia woli wierzyciela.

5. Organ uprawniony do udzielania ulgi w I kwartale każdego roku przedkłada Radzie Gminy informacje o ulgach udzielonych w roku poprzedzającym.

§ 15. Wnioski o udzielenie ulg nierozpoznane do dnia wejścia w życie uchwały podlegają rozpoznaniu w trybie i na zasadach określonych niniejszą uchwałą.

§ 16. Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego.

§ 17. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego i obowiązuje do dnia 30 czerwca 2021r.

Przewodniczący Rady Gminy Mała Wieś


Włodzimierz Jeznach


Uzasadnienie

Inicjatywę uchwałodawczą wykazuje Wójt Gminy Mała Wieś.

Zgodnie z art. 59 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 885, z późn. zm.), w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem dłużnika lub interesem publicznym należności pieniężne mające charakter cywilnoprawny, przypadające jednostce samorządu terytorialnego lub jej jednostkom podległym, mogą być umarzane albo ich spłata może być odraczana lub rozkładana na raty, na zasadach określonych przez organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego, za wyjątkiem należności cywilnoprawnych powstałych w związku z realizacją zadań z zakresu administracji rządowej oraz innych zadań zleconych jednostkom samorządu terytorialnego

ustawami, do których stosuje się przepisy art. 55-58 ww. ustawy.

Przepisy art. 59 ust. 2 i 3 ww. ustawy zawierają delegację dla organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego do określenia szczegółowych zasad, sposobu i trybu udzielania ulg, warunków dopuszczalności pomocy publicznej w przypadkach, w których ulga stanowić będzie pomoc publiczną, oraz wskazania organu lub osób uprawnionych do udzielania tych ulg, a także do postanowienia o stosowaniu z urzędu ulg, o których mowa wyżej, w przypadku wystąpienia okoliczności wymienionych w art. 56 ust. 1 ustawy.

Uchwała jako akt prawa miejscowego podlega publikacji w wojewódzkim dzienniku urzędowym.

W uchwale określone zostały zasady, sposób i tryb udzielania ulg w spłacie należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny przypadających Gminie Mała Wieś oraz podległym jej jednostkom organizacyjnym.

Uchwała została zaopiniowana przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

W tej sytuacji wywołanie uchwały jest zasadne.

Rada Gminy Mała Wieś podjęła uchwałę w sprawie określenia szczegółowych zasad, sposobu i trybu udzielania ulg w spłacie należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny, warunków dopuszczalności pomocy publicznej w przypadkach, w których ulga będzie stanowić pomoc publiczną oraz wskazania organu uprawnionego do udzielania tych ulg w głosowaniu jawnym.

Przewodniczący Rady Gminy Mała Wieś


Włodzimierz Jeznach

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00