Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Mazowieckiego rok 2015 poz. 3872

Uchwała nr 154/2015 Rady Miejskiej w Grodzisku Mazowieckim

z dnia 25 marca 2015r.

w sprawie nadania nazwy skrzyżowaniu dróg publicznych na terenie miasta Grodzisk Mazowiecki

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 13 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t. jedn. Dz. U. z 2013 r., poz. 594 z późn. zm.) Rada Miejska w Grodzisku Mazowieckim uchwala co następuje:

§ 1. 1. Nadaje się nazwę "Rondo Ryszarda Kossobudzkiego" skrzyżowaniu dróg publicznych w Grodzisku Mazowieckim, będącemu zbiegiem ulicy 3-go Maja i ulicy E. Orzeszkowej.

2. Położenie ronda i jego geometria uwidocznione są w graficznym załączniku nr 1 do uchwały.

§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Grodziska Mazowieckiego.

§ 3. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego.

Przewodnicząca Rady Miejskiej


Joanna Wróblewska


Załącznik do Uchwały Nr 154/2015
Rady Miejskiej w Grodzisku Mazowieckim
z dnia 25 marca 2015 r.

infoRgrafika

infoRgrafika


Uzasadnienie

Nadanie nazwy skrzyżowaniu ulic, a w tym przypadku rondu, ułatwia jego identyfikację i lokalizację na terenie miasta. Ta powszechna praktyka pozwala także, podobnie jak w przypadku nazewnictwa ulic, na upamiętnienie osób, dat i miejsc związanych z historią miasta. Rondo, dla którego proponuje się nazwę "Ronda Ryszarda Kossobudzkiego" położone jest w bliskiej odległości od domu stojącego u zbiegu ulic 3-go Maja i ul. Mickiewicza związanego z rodziną Kossobudzkich.

Ryszard Kossobudzki, urodził się w 1925 w Brześciu. Żołnierz Armii Krajowej, uczestnik Powstania Warszawskiego, w trakcie którego należał do legendarnego oddziału "Gozdawa". Ranny w trakcie walk na Starym Mieście. Po upadku powstania trafił do niemieckiego Stalagu IV-B Mühlberg, skąd zbiegł wraz z kolegami. Po okresie ukrywania się w lesie, został kwietniu 1945 r. wyzwolony przez wojska amerykańskie. Wstąpił do dowodzonego przez gen. Władysława Andersa II Korpusu Polskiego, działającego wówczas na terytorium Włoch. Po ustaniu działań wojennych wyjechał do Londynu, gdzie uzyskał stopień inżyniera cywilnego na uniwersytecie Queen Mary College. W 1956 roku opuścił Anglię i zamieszkał w Stanach Zjednoczonych pod zmienionym nazwiskiem Richard Cosby. Wojenne losy Ryszarda Kossobudzkiego opisała jego córka, dziennikarka Rita Cosby w bestsellerze wydanym także w Polsce pod tytułem "Cichy bohater". Zmarł w 2012 roku w Alexandrii, w stanie Wirginia. Został pośmiertnie odznaczony Orderem Polonia Restituta przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej i za działalność na rzecz polonijnych środowisk kombatanckich.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00