Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Mazowieckiego rok 2015 poz. 3661

Uchwała nr 28.321.2014 Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie

z dnia 2 grudnia 2014r.

w sprawie orzeczenia nieważności w części Uchwały Nr L/475/2014 Rady Miejskiej w Pruszkowie z dnia 4 listopada 2014 r. w sprawie wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez właścicieli nieruchomości

Na podstawie art. 91 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. z 2013 r., poz. 594 z późn. zm.) oraz art. 18 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 11 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 7 października 1992 r. o regionalnych izbach obrachunkowych (tekst jednolity Dz. U. z 2012 r., poz. 1113 z późn. zm.) - Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie uchwala, co następuje:

§ 1. Orzeka o nieważności Uchwały Nr L/475/2014 Rady Miejskiej w Pruszkowie z dnia 4 listopada 2014 r. w sprawie wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez właścicieli nieruchomości w części "I" oraz "J" w zakresie zapisu "Oświadczam, że jestem świadomy/a odpowiedzialności karnej za podanie danych niezgodnych ze stanem faktycznym" załącznika nr 1 do uchwały z powodu istotnego naruszenia prawa tj. art. 6n ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2013 r., poz. 1399 z późn. zm.).

§ 2. Na niniejszą uchwałę przysługuje Miastu Pruszków skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie w terminie 30 dni od dnia wyboru przewodniczącego Rady Miasta Pruszków kadencji 2014-2018, za pośrednictwem Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie.


Uzasadnienie

W dniu 12 listopada 2014 roku do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie wpłynęła Uchwała Nr L/475/2014 Rady Miejskiej w Pruszkowie z dnia 4 listopada 2014 r. w sprawie wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez właścicieli nieruchomości. Zgodnie z art. 11 ust. 1 pkt 5 ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych w/w uchwała pozostaje w nadzorze regionalnych izb obrachunkowych.

Badając w/w uchwałę Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie ustaliło, co następuje.

W załączniku nr 1 badanej uchwały "Deklaracja o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi" Rada Miejska w Pruszkowie postanowiła zawrzeć zapisy:

1. W części "I": " Oświadczam, że na ternie nieruchomości wskazanej w części "E" niniejszej deklaracji:

1. Prowadzona jest działalność gospodarcza TAK/NIE

2. rodzaj prowadzonej działalności ………………………………………………….

3. ilość odpadów powstająca w związku z prowadzoną działalnością (w miesiącu) ………………………………………………………………………..…"

2. W części "J": "Oświadczam, że jestem świadomy/a odpowiedzialności karnej za podanie danych niezgodnych ze stanem faktycznym"

Badając przedmiotową uchwałę Organ Nadzoru wziął pod uwagę, iż podstawę prawną podjęcia przez Radę uchwały określającej wzór deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalającej warunki i tryb składania deklaracji za pomocą środków komunikacji elektronicznej stanowi art. 6n ust. 1 cyt. ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Przepis ten stanowi, że rada gminy, uwzględniając konieczność zapewnienia prawidłowego obliczenia wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami oraz ułatwienia składania deklaracji, określi, w drodze uchwały stanowiącej akt prawa miejscowego, wzór deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez właścicieli nieruchomości, obejmujący objaśnienia dotyczące sposobu wypełniania deklaracji oraz pouczenie, że deklaracja stanowi podstawę do wystawienia tytułu wykonawczego. Uchwała zawiera także informację o terminach i miejscu składania deklaracji.

W dniu 29 maja 2014 r. Rada Miasta Pruszków wypełniając delegację ustawową wynikającą z przepisu 6 k ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy podjęła uchwałę nr XLV/430/2014 w sprawie metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawki takiej opłaty. Zgodnie z powyższą uchwałą opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi będzie stanowić iloczyn liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość oraz stawki opłaty od mieszkańca.

Mając na względzie powyższy stan faktyczny i prawny Kolegium stoi na stanowisku, że zawarte w deklaracji zapisy dotyczące odpadów powstających w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą nie są niezbędne do obliczenia wysokości należnej opłaty. Ponadto wymóg ich umieszczenia w deklaracji nie wynika z treści art. 6n ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Kolegium Izby wyraża pogląd, iż nie jest dopuszczalna wykładnia rozszerzająca przepisu stanowiącego podstawę prawną podjęcia aktu prawa miejscowego (por. wyrok NSA z dnia 8 listopada 2012 r., sygn. akt II OSK 2012/12; wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 30 listopada 2006 r., sygn. akt II SA/Wr 527/06; wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 23 października 2007 r., sygn. akt II SA/Rz 59/07). Oznacza to, że w podejmowanym, na podstawie art. 6n ust. 1 pkt 1 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, akcie prawa miejscowego nie można zamieszczać postanowień, które wykraczają poza treść tych przepisów. Deklaracja o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi powinna zatem zawierać jedynie takie dane, które konieczne są do prawidłowego obliczenia wysokości opłaty i korelują z danymi zawartymi w pozostałych uchwałach w sprawie opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnym. W związku z powyższym Kolegium uznało, że Rada Miejska w Pruszkowie zawierając w deklaracji obligatoryjny wymóg zamieszczania danych wykraczających poza delegację ustawową art. 6n ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, w sposób istotny naruszyła przepis art. 6n w/w ustawy.

Kolegium zwraca ponadto uwagę, że zamieszczenie w części "J" załącznika nr 1 oświadczenia o odpowiedzialności karnej nie znajduje oparcia w przepisach prawa, bowiem zgodnie z art. 233 § 6 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz. U. z 1997 r. nr 88, poz. 553 z późn. zm.) między innymi art. 233 § 1 ustawy Kodeks karny "stosuje się odpowiednio do osoby, która składa fałszywe oświadczenie, jeżeli przepis ustawy przewiduje możliwość odebrania oświadczenia pod rygorem odpowiedzialności karnej". Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nie przewidziała możliwości odebrania takiego oświadczenia od właścicieli nieruchomości składających deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi (Wyrok WSA z dnia z dnia 23 stycznia 2014 r. sygn. akt I SA/Ke 711/13). Zatem Kolegium uznało, że przedmiotowy zapis wprowadzony został bez podstawy prawnej.

Mając na uwadze powyższy stan faktyczny i prawny Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie orzekło jak w sentencji uchwały.

Przewodniczący Kolegium


Wojciech Tarnowski

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00