Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Mazowieckiego rok 2015 poz. 3644

Uchwała nr V/23/15 Rady Gminy w Promnie

z dnia 26 lutego 2015r.

w sprawie regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków

Na podstawie art.18 ust. 2 pkt.15 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (t.j.Dz.U.2013r. poz. 594 ze zm.) oraz art. 19ust.1 ustawy z dnia 7 marca 2001r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzeniu ścieków ( t.j. Dz.U. 2015r.poz.139 ze zm.) uchwala się, co następuje:

§ 1. Uchwala się regulamin dostarczania wody przez Urząd Gminy w Promnie, stanowiący załącznik nr 1 do niniejszej uchwały.

§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Promna.

§ 3. Z dniem wejścia w życie niniejszej uchwały, traci moc uchwała Nr XXXI/233/06 z dnia 16 marca 2006r.

§ 4. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego.

Przewodniczący Rady Gminy


Zbysław Budyta


Załącznik do Uchwały Nr V/23/15
Rady Gminy w Promnie
z dnia 26 lutego 2015 r.

Regulamin dostarczania wody i odprowadzania ścieków.

Rozdział 1.
POSTANOWIENIA OGÓLNE

§ 1. 1. Regulamin określa zasady zbiorowego zaopatrzenia wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków realizowanego na terenie gminy Promna w tym prawa i obowiązki Urzędu Gminy oraz Odbiorców.

2. użyte w regulaminie określenia oznaczają:

a) "Ustawa" - należy przez to rozumienie ustawę z dnia 7 czerwca 2001r. o zbiorowym

zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (t.j. Dz.U.2015r. poz. 139

ze zm.)

b) "Umowa" - należy przez to rozumieć następujące rodzaje umów:

- umowa o zaopatrzenie w wodę

- umowa o odprowadzanie ścieków

c) " Odbiorca" - należy przez to rozumieć podmiot będący stroną umowy o przyłączenie

do sieci lub jednej z umów wymienionych w pkt. b)

d) " Urząd Gminy" - należy przez to rozumieć dostawcę usług

§ 2.

Urząd Gminy świadczy usługi zaopatrzenia w wodę lub odprowadzania ścieków wyłącznie na podstawie pisemnej Umowy zawartej z Odbiorcą.

§ 3. Odbiorca wody powinien racjonalnie gospodarować woda i używać ją zgodnie z przeznaczeniem oraz warunkami wynikającymi z umowy.

ROZDZIAŁ II

MINIMALNY POZIOM USŁUG ŚWIADCZONYCH PRZEZ URZĄD GMINY PROMNA W ZAKRESIE DOSTARCZANIA WODY I ODPROWADZANIA ŚCIEKÓW ORAZ OBOWIĄZKI ODBIORCÓW WARUNKUJĄCE JEGO UTRZYMANIE

§ 4. Urząd Gminy ma obowiązek zapewnić zdolność posiadanych urządzeń wodociągowo - kanalizacyjnych do realizacji dostaw wody w wymaganej ilości i pod odpowiednim ciśnienie, oraz dostawy wody i odprowadzania ścieków w sposób ciągły i niezawodny, a także zapewnić należytą jakość dostarczanej wody i odprowadzanych ścieków.

§ 5. 1. Wymagane ciśnienie wody określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie ( Dz.U. Nr 75 poz. 690 ze zm.)

2. Woda do spożycia przez ludzi winna odpowiadać jakościowo wymaganiom określonym w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 29 marca 2007r. sprawie wymagań dotyczących jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz.U.Nr 61 poz. 417 ze zm.)

3. Dopuszczalne zanieczyszczenia ścieków przemysłowych oraz warunki ich wprowadzania do urządzeń kanalizacyjnych reguluje Rozporządzenie Ministra Budownictwa z dnia 14 lipca 2006r. w sprawie sposobu realizacji obowiązków dostawców ścieków przemysłowych oraz warunków wprowadzenia ścieków do urządzeń kanalizacyjnych, (Dz.U.2006 nr 136 poz. 964 ze zm.)

ROZDZIAŁ III

SZCZEGÓŁOWE WARUNKI I TRYB ZAWIERANIA ORAZ ROZWIĄZYWANIA UMÓW

Z ODBIORCAMI

§ 6. 1. Urząd Gminy zobowiązany jest zawrzeć Umowę o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzanie ścieków z Odbiorcą, którego nieruchomość zostanie przyłączona do sieci, jeżeli wystąpi on z pisemnym wnioskiem o zawarcie umowy.

2. Urząd Gminy ma prawo odmówić zawarcie Umowy na zaopatrzenie w wodę lub odprowadzanie ścieków z właścicielem lub zarządcą budynku wielolokalowego i osobami korzystającymi z lokali w tym budynku, gdy nie są spełnione równocześnie wszystkie warunki określone w art. 6 ust. 6 USTAWY.

3. Urząd Gminy ma prawo wypowiedzieć Umowę właścicielowi lub zarządcy budynku wielolokalowego jeżeli w trakcie jej obowiązywania wystąpią warunki uniemożliwiające jej spełnienie, w szczególności warunki uniemożliwiające ustalenie należności za dostarczoną wodę i odprowadzone ścieki dla poszczególnych Odbiorców usług w tym budynku, w terminie określonym w Umowie.

§ 7. 1. Umowa określa szczegółowe obowiązki stron, w tym zasady utrzymania przyłącza oraz warunki usuwania ich awarii.

2. W przypadku, gdy przyłącza nie są w posiadaniu Urzędu Gminy, odpowiedzialność Urzędu Gminy za zapewnienie ciągłości i jakości świadczonych usług jest ograniczona do posiadanych przez Urząd Gminy urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych.

3. Umowa określa miejsce wykonywania usługi dostawy wody i odbioru ścieków.

§ 8.

1. Umowy są zawierane na czas nieokreślony z zastrzeżeniem postanowień ust. 2

2. Urząd Gminy zawiera umowy na czas określony:

1) gdy tytuł prawny do nieruchomości ustawiony jest na czas określony.

2) Na wniosek osoby, która została przyłączona do sieci.

3. Urząd Gminy może odstąpić od umowy w przypadkach przewidzianych w art.8 ust.1

Ustawy. Odstąpienie od umowy następuje poprzez oświadczenie Urzędu Gminy

doręczone Odbiorcy na 20 dni przed termin odcięcia dostawy wody lub zamknięcia

przyłącza kanalizacyjnego.

4. Rozwiązywanie umowy skutkuje zastosowaniem przez Urząd Gminy środków

technicznych uniemożliwiających dalsze korzystanie z usług.

§ 9. 1. Odbiorca usług składa do Urzędu Gminy pisemny wniosek o zawarcie Umowy w terminie określonym w warunkach technicznych przyłączenia lub umownie o przyłączenie do sieci, a w przypadku zmiany Odbiorcy usługi bez konieczności zmiany pozostałych warunków świadczenia usług, niezwłocznie po jej wystąpieniu. Ponowne przyłączenie do sieci, po wcześniejszym odcięciu dostawy wody lub zamknięciu przyłącza kanalizacyjnego następuje po złożeniu prze Odbiorcę wniosku o zawarcie Umowy.

2. Urząd Gminy w terminie 7 dni od daty złożenia wniosku, przekłada Odbiorcy do podpisu projekt umowy.

3. Postanowienia ust. 1 i 2 maja odpowiednie zastosowanie również w przypadku składania przez właściciela/zarządcę budynku wielo lokalowego wniosku o zawarcie Umów z osobami korzystającymi z lokali.

§ 10. 1. Urząd Gminy określa cykl rozliczeń obowiązujący Odbiorców usług w zależności od lokalnych warunków technicznych i ekonomicznych świadczenia usług, a także postanowień określonych w odrębnych przepisach prawnych oraz skutki niedotrzymania terminu zapłaty.

2. Datę, formę i sposób zapłaty Urząd Gminy wskazuje w fakturze.

§ 11. Odbiorcy usług zobowiązani są do korzystania z zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków w sposób zgodny z przepisami Ustawy i nie powodujący pogorszenia się jakości usług świadczonych przez Urząd Gminy oraz nie utrudniający działalność Urzędu Gminy, a szczególności do:

a) użytkowania instalacji wodociągowej w sposób eliminujący możliwość wystąpienia awarii, skażenia chemicznego lub bakteriologicznego wody w sieci wodociągowej na skutek m.in. cofnięcia się wody z instalacji wodociągowej, powrotu ciepłej wody lub wody z instalacji centralnego ogrzewania,

b) montażu i utrzymaniu zaworów antyskażeniowych w przypadkach i na warunkach w przypadkach i na warunkach określonych odrębnymi przepisami,

c) użytkowania instalacji kanalizacyjnej w sposób nie powodujący zakłóceń funkcjonowania sieci kanalizacyjnej,

d) informowania Urzędu Gminy o własnych ujęciach wody, w celu prawidłowego ustalenia opłat za odprowadzanie ścieków,

e) Wykorzystywania wody z sieci wodociągowej oraz korzystania z przyłącza kanalizacyjnego wyłącznie w celach określonych w warunkach przyłączenia do sieci oraz pisemnej Umowy zawartej z Urzędem Gminy,

f) Zapewnienia niezawodnego działania posiadanych instalacji i przyłącza wodociągowych lub instalacji i przyłącza kanalizacyjnego z urządzeniem pomiarowym włącznie,

g) Podjęcia działań ograniczających skutki awarii oraz udostępnienia Urzędowi Gminy terenu w celu usunięcia awarii lub kontroli działania urządzeń pomiarowych,

wodociągowych, kanalizacyjnych i przyłączy.

ROZDZIAŁ IV

SPOSÓB ROZLICZEŃ W OPARCIU O CENY I STAWKI OPŁAT USTALONE

W TARYFACH

§ 12. Rozliczenia z Odbiorcami usług za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzenie ścieków prowadzone są przez Urząd Gminy, wyłącznie w oparciu o ceny i stawki opłat określone w ogłoszonych taryfach.

§ 13. 1. Taryfa obowiązująca w dniu zawarcia Umowy stanowi załącznik do Umowy zaopatrzenia w wodę lub odprowadzenia ścieków.

2. W rozliczeniach, strony Umowy obowiązane są stosować aktualnie obowiązujące taryfę zatwierdzoną uchwałą Rady Gminy Promna bądź wprowadzoną w trybie art. 24 ust 8 Ustawy, bez konieczności zmiany Umowy.

§ 14. Urząd Gminy ogłasza taryfę, na stronie internetowej Urzędu Gminy, tablicach ogłoszeń i w sposób zwyczajowo przyjęty w terminie określonym w art. Ust. 7 lub 9 Ustawy.

§ 15. Warunki prowadzenia rozliczeń za zaopatrywanie w wodę i odprowadzanie ścieków określa rozdział 5 Ustawy oraz Umowa

Rozdział V

WARUNKI PRZYŁĄCZANIA DO SIECI

§ 16. Osoba ubiegająca się o przyłączenie jej nieruchomości do sieci składa w Urzędzie Gminy Promna wniosek o przyłączenie, którego wzór dostarcza Urząd Gminy.

§ 17. Do wniosku, o którym mowa w § 16, osoba ubiegająca się o przyłączenie do sieci powinna załączyć:

1) dokument określający stan prawny nieruchomości, której dotyczy wniosek.

2) Mapę sytuacyjną, określającą usytuowanie nieruchomości, o której mowa w ust. 1, względem istniejących sieci wodociągowych i kanalizacyjnych oraz innych obiektów i urządzeń uzbrojenia terenu.

§ 18. 1. Jeżeli są spełnione warunki techniczne, umożliwiające podłączenie nieruchomości do sieci, Urząd Gminy w Promnie w terminie 14 dni od otrzymania prawidłowo wypełnionego wniosku, o którym mowa w § 16 wraz z kompletem załączników , wydaje osobie ubiegającej się o podłączenie nieruchomości, dokument pod nazwą" Warunki przyłączenia do sieci wodociągowej i/lub kanalizacyjnej". W razie braku możliwości podłączenia nieruchomości do sieci, Urząd Gminy w terminie 21 dni od otrzymania wniosku, o którym mowa w § 16, informuje o tym osobę ubiegającą się o podłączenie, wskazując wyraźnie na powody, które uniemożliwiają podłączenie.

2. Warunki przyłączenia są ważne 2 lata od dnia ich wydania.

§ 19. Przyłączenie do sieci wodociągowej lub kanalizacyjnej może nastąpić po spełnieniu warunków przyłączenia.

§ 20. Warunkiem przystąpienia do prac zmierzających do przyłączenia nieruchomości do sieci jest pisemne uzgodnienie z Urzędem Gminy dokumentacji technicznej (w tym projektu) i sposobu prowadzenia tych prac oraz warunków i sposobów dokonywania przez Urząd Gminy kontroli robót.

§ 21. Przed zawarciem umowy, Urząd Gminy dokonuje odbioru wykonanego przyłączenia pod kątem spełnienia warunków technicznych.

ROZDZIAL VI

TECHNICZNE WARUNKI OKREŚLAJĄCE MOŻLIWOŚĆ DOSTĘPU DO USŁUG

WODOCIĄGOWO - KANALIZACYJNYCH

§ 22. 1. Urząd Gminy ma prawo odmówić przyłączenia nowego Odbiorcę do istniejącej sieci wodociągowej lub kanalizacyjnej, jeżeli

a) w wyniku przyłączenia warunki techniczne pogorszą się tak, że nie zostanie zachowany

minimalny poziom usług, a w szczególności, jeżeli zabraknie wymagalnych zdolności

produkcyjnych ujęć , stacji uzdatniania i oczyszczalni ścieków oraz zdolności

dostawczych istniejących układów dystrybucji wody o odprowadzania ścieków

b) przyłączenie do sieci spowoduje obniżenie poziomu usług w stopniu takim, że nie będą

spełnione wymagania określające minimalny poziom usług

c) nie posiada technicznych możliwości i świadczenia usług

2. Poziom dostępu do usług wodociągowych w przyszłości wyznaczają wieloletnie plany

rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych.

3. Urząd Gminy ma prawo odmówić przyłączenia do sieci jeśli przyłącze zostało

wykonane bez uzyskania zgody Urzędu Gminy, bądź zostało wykonane niezgodnie z

wydanymi warunkami technicznymi

§ 23. 1. W zakresie dostawy wody, miejscem wydania rzeczy w rozumieniu kodeksu cywilnego. Jest zawór za wodomierzem głównym.

2. W przypadku braku studzienki rewizyjnej na terenie nieruchomości gruntowej Odbiorcy odprowadzającego ścieki, miejscem rozdziału sieci i instalacji oraz odpowiedzialności - jest granica nieruchomości gruntowej.

3. Miejscem rozdziału sieci kanalizacyjnej obejmujące przyłącze stanowiące własność Urzędu Gminy i instalacji wewnętrznej oraz rozdziału odpowiedzialności, w przypadku lokalizacji studzienki rewizyjnej na terenie nieruchomości gruntowej Odbiorcy odprowadzającego ścieki - znajduje się za pierwszą studzienką licząc od strony budynku.

4. W przypadku przyłącza kanalizacyjnego stanowiącego własność Odbiorcy usługi dostarczającego ścieki miejscem sieci i odpowiedzialności jest miejsce połączenia sieci kanalizacyjnej z przyłączem.

5. Jeżeli Odbiorcą usługi jest osoba prowadząca gospodarstwo rolne bądź osoby prowadzące działy specjalne produkcji rolnej nie posiadające urządzeń pomiarowych ścieków, ilości odprowadzonych ścieków oblicza się wg wskazań podlicznika wody zamontowanego na koszt Odbiorcy na sieci wewnętrznej doprowadzającej wodę do budynku mieszkalnego - pkt 5 dotyczy tylko tych gospodarstw rolnych, które posiadają zwierzęta zarejestrowane w ewidencji w powiatowym biurze Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz działy specjalne produkcji rolnej zgłoszone w Urzędzie Skarbowym.

ROZDZIAŁ VII

SPOSÓB DOKONYWANIA ODBIORU PRZEZ URZĄD GMINY WYKONANEGO

PRZYŁĄCZA

§ 24. 1. W ramach prac związanych z odbiorem przyłącza, Urząd Gminy dokonuje sprawdzenia zgodności wykonanych prac z wydanymi przez Urząd Gminy " Warunkami przyłączenia do sieci wodociągowej i/lub kanalizacyjnej", oraz z projektem przyłącza.

2. Jeżeli " Warunkami przyłączenia do sieci wodociągowej i/lub kanalizacyjnej" obejmowały również obowiązek wybudowania przez przyszłego Odbiorcę ze środków własnych, urządzeń wodociągowych i/lub kanalizacyjnych, to warunkiem przystąpienia do odbioru przyłącza może być wcześniejszy odbiór tych urządzeń.

3. Określone w warunkach przyłączenia próby i odbiory częściowe oraz końcowe są przeprowadzone przy udziale upoważnionych przedstawicieli stron.

4. Odbiór jest wykonywany przed zasypaniem przyłącza. Wszelkie odcinki przyłącza ulegające częściowemu zakryciu ( tzn. prace zanikające ) należy zgłaszać do odbioru przed zasypaniem.

5. Przed zasypaniem należy wykonać operat geodezyjny, w zakresie wskazanym w warunkach technicznych, w dwóch egzemplarzach, z których jeden dostarcza się do Urzędu Gminy a drugi do odpowiedniego Urzędu zajmującego się aktualizacją dokumentacji geodezyjnej.

§ 25. 1. Po zgłoszeniu gotowości do odbioru przez przedstawiciela Odbiorcy, Urząd Gminy uzgadnia jego termin, na nie dłużej niż trzy dni po dacie zgłoszenia .

2. Wyniki prób i odbiorów, o których mowa w § 24 są potwierdzone przez strony w sporządzonych protokołach.

3. Wzory zgłoszenia odbioru oraz protokołu odbioru określa Urząd Gminy

ROZDZIAŁ VIII

OBOWIĄZKI ODBIORCÓW USŁUG ZAOPATRZENIA W WODĘ I

ODPROWADZANIA SCIEKÓW

§ 26. 1. Odbiorca winien zapewnić niezawodne działanie wodomierzy i urządzeń pomiarowych poprzez ich odpowiednie zabezpieczanie przed uszkodzeniami mechanicznymi lub skutkami niskich temperatur, a także prawidłowe utrzymanie studzienki czy też pomieszczenia, w którym są zamontowane oraz przed dostępem osób nieuprawnionych.

2. Odbiorca zobowiązany jest do natychmiastowego usunięcia awarii na przyłączu będącym w jego posiadaniu. Jeśli tego nie uczyni w ciągu 5 godzin od jej wystąpienia, Urząd Gminy może usunąć awarię we własnym zakresie, a kosztami obciążyć Odbiorcę.

§ 27. Odbiorca usług zobowiązany jest do natychmiastowego powiadamiania Urząd Gminy o wszelkich:

a) stwierdzonych uszkodzeniach wodomierza głównego lub urządzenia pomiarowego, w tym o zerwaniu plomby,

b) zmianach technicznych w instalacji wewnętrznej, które mogą mieć wpływ na działanie sieci.

§ 28. Odbiorca jest zobowiązany do terminowego regulowania należności za dostawę wody lub odprowadzanie ścieków.

§ 29. Odbiorca zobowiązany jest do pisemnego powiadomienia Urzędu Gminy o zmianach własnościowych nieruchomości lub zmianach użytkownika lokalu.

ROZDZIAŁ IX

STANDARDOWY OBSŁUGI ODBIORCÓW USŁUG ORAZ SPOSÓB POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU NIEDOTRZYMANIA CIĄGŁOŚCI LUB ODPOWIEDNICH PARAMETRÓW ŚWIADCZONYCH USŁUG

§ 30. 1. Urząd Gminy jest zobowiązany do udzielania wszelkich istotnych informacji dotyczących:

a) prawidłowego sposobu wykonywania przez Odbiorcę umowy o zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków

b) warunków przyłączenia się do sieci wodociągowej i kanalizacji przez nowych Odbiorców.

c) występujących zakłóceń w dostawach wody lub w odprowadzaniu ścieków,

d) występujących awarii urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych,

e) planowanych przerw w świadczeniu usług.

2. Urząd Gminy udziela informacji za pośrednictwem telefonu, faksu lub elektronicznych środków przekazu, bez zbędnej zwłoki, jednakże w terminie nie dłuższym niż 3 dni.

3. Jeżeli prośba o udzielenie informacji została przedłożona na piśmie, Urząd Gminy udziela odpowiedzi w tej samej formie w terminie 14 dni od otrzymania prośby chyba, że osoba zwracająca się o informację wyraźnie zaznaczyła, iż informacja ma być udzielona w jednej z form wskazanych w ust 2.

4. Jeżeli udzielenie informacji wymaga ustaleń wymagających okresów dłuższych niż terminy wskazane w ust 2 i 3, Urząd Gminy przed upływem terminów wskazanych w ust 2 i 3, informuje o tym fakcie osobę, która złożyła prośbę o informację i wskazuje jej ostateczny termin udzielenia odpowiedzi. Termin ten w żadnym wypadku nie może być dłuższy niż 30 dni od dnia złożenia prośby.

§ 31. 1. Każdy Odbiorca ma prawo zgłaszania reklamacji dotyczących sposobu wykonywania przez Urząd Gminy Umowy, w szczególności i ilości i jakości świadczonych usług oraz wysokości opłat za te usługi.

2. Reklamacja jest zgłaszana w formie pisemnej.

3. Urząd Gminy jest zobowiązany rozpatrzyć reklamację bez zbędnej zwłoki, w terminie nie dłuższym jednak niż 14 dni od dnia złożenia reklamacji.

§ 32. 1. Urząd Gminy jest zobowiązany do wyznaczenia osoby lub osób odpowiedzialnych za kontakty z Odbiorcami oraz osobami ubiegającymi się o przyłączenie do sieci, w tym za przyjmowanie i rozpatrywanie reklamacji.

2. Stosowana informacja, zawierająca co najmniej: imienne wskazanie pracowników upoważnionych do kontaktów z Odbiorcami i osobami ubiegającymi się o przyłączenie oraz do przyjmowania i rozpatrywania reklamacji, numery kontaktowe tych osób oraz godziny ich pracy, winna być wywieszona w siedzibie Urzędu Gminy i podawana do publicznej wiadomości wraz z ogłoszeniem nowych taryf.

§ 33. 1. W siedzibie Urzędu Gminy winny być udostępnione wszystkim zainteresowanym:

a) aktualnie obowiązujące na terenie gminy taryfy cen i stawek opłat,

b) tekst jednolity " Regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków", obowiązującego na terenie gminy,

c) wyniki ostatnio przeprowadzonych analiz jakości wody,

d) tekst jednolity ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzeniu ścieków wraz z wszystkimi aktami wykonawczymi wydanymi na podstawie ustawy.

e) Urząd Gminy nie ma obowiązku udostępniania dokumentów, o których mowa w ust 1 poza swoją siedzibą, z zastrzeżeniem obowiązku dołączenia do umowy w chwili jej zawierania obowiązującej taryfy lub jej wyciągu zawierającego ceny i stawki opłat.

§ 34. 1. Urząd Gminy ma obowiązek poinformowania, Odbiorców o planowanych przerwach lub ograniczeniach w dostawie wody, w sposób zwyczajowo przyjęty z wyprzedzeniem co najmniej 72 godzinnym.

2. Urząd Gminy ma również obowiązek niezwłocznie poinformować Odbiorców w sposób zwyczajowo przyjęty, o zaistniałych nieplanowanych przerwach lub ograniczeniach w dostawie wody, o ile czas ich trwania przekracza 6 godzin.

3. W przypadku budynków wielolokalowych, Urząd Gminy może o zdarzeniach wskazanych w ust 2 poinformować wyłącznie właściciela lub zarządcę nieruchomości, o ile planowany czas trwania w dostawie wody nie przekracza 12 godzin.

4. W razie planowanej lub zaistniałej przerwy w dostawie wody przekraczającej 12 godzin Urząd Gminy ma obowiązek zapewnić zastępczy punkt poboru wody i poinformować o tym fakcie Odbiorców, wskazując lokalizację zastępczego punktu poboru wody.

§ 35. 1. Urząd Gminy ma prawo ograniczyć lub wstrzymać świadczenie usług wyłącznie z ważnych powodów, w szczególności jeżeli jest to uzasadnione potrzebą ochrony zycia lub zdrowia ludzkiego, środowiska naturalnego, potrzebami przeciwpożarowymi, a także przyczynami technicznymi.

2. Urząd Gminy ponosi odpowiedzialność za szkody powstałe w związku z wstrzymaniem lub ograniczeniem świadczenia usług, chyba, że nie ponosi winy. Urząd Gminy wolny jest od odpowiedzialności w szczególności wówczas, gdy przerwa lub ograniczenie świadczenia usług, wynikły z :

a) działania siły wyższej, w tym zwłaszcza sił przyrody,

b) działania lub zaniechania osób lub podmiotów za, które Urząd Gminy nie ponosi odpowiedzialności, w tym samego Odbiorcy,

c) potrzeby ochrony życia lub zdrowia ludzkiego oraz środowiska naturalnego, a także potrzeb przeciwpożarowych.

ROZDZIAŁ X

WARUNKI DOSTAWY WODY NA CELE PRZECIWPOŻAROWE

§ 36. Woda do celów przeciwpożarowych jest dostępna z urządzeń wodociągowych posiadanych przez Urząd Gminy, a w szczególności z hydrantów przeciwpożarowych zainstalowanych na sieci wodociągowej.

§ 37. Uprawnionym do poboru wody na cele przeciwpożarowe z sieci w posiadaniu Urzędu Gminy są:

a) Komenda Powiatowa Straży Pożarnej w Białobrzegach,

b) Ochotnicze Straże Pożarne z terenu gminy Promna,

§ 38. Woda pobrana na cele przeciwpożarowe stanowi koszt Gminy.

ROZDZIAŁ XI

PRZEPISY KOŃCOWE

§ 39. W sprawach nie objętych niniejszym regulaminem obowiązują przepisy prawa, a w szczególności ustawy z dnia 7 czerwca 2001r., o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (t.j. Dz. U. 2015r poz. 139 ze zm. ) wraz z przepisami wykonawczymi wydanymi na jej podstawie.

§ 40. Urząd Gminy zobowiązany jest do udostępnienia na żądanie Odbiorcy niniejszego regulaminu.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00