Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Mazowieckiego rok 2015 poz. 3619

Uchwała nr 36/VII/15 Rady Gminy w Słupnie

z dnia 30 marca 2015r.

w sprawie określenia wymagań, jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (tj. Dz. U. z 2013r. poz. 594 z późn. zm.) oraz art. 7 ust. 3a ustawy z dnia 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tj. Dz. U. z 2013r. poz. 1399 z późn. zm.), Rada Gminy w Słupnie uchwala, co następuje:

§ 1. Ustala się warunki, jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych na terenie Gminy Słupno stanowiące Załącznik do niniejszej uchwały.

§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy.

§ 3. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego.

Przewodnicząca Rady Gminy Słupno


Elżbieta Kuchta


Załącznik do Uchwały Nr 36/VII/15
Rady Gminy w Słupnie
z dnia 30 marca 2015 r.

Warunki, jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na świadczenie usług w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych na terenie Gminy Słupno

§ 1. Przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych pochodzących z tych zbiorników zobowiązany jest do posiadania pojazdu lub pojazdów asenizacyjnych:

1. spełniających wymagania techniczne zawarte w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 listopada 2002 r. w sprawie wymagań dla pojazdów asenizacyjnych (Dz. U. Nr 193, poz. 1617),

2. zarejestrowanych i dopuszczonych do ruchu oraz posiadających aktualne badania techniczne i świadectwa dopuszczenia do ruchu zgodnie z przepisami o ruchu drogowym,

3. oznakowanych w sposób trwały i widoczny, umożliwiający identyfikację podmiotu świadczącego usługi (nazwa przedsiębiorcy, adres, telefon kontaktowy)

4. zapewniających odpowiedni standard bezpieczeństwa i higieny pracy osób zatrudnionych przy świadczeniu usług,

5. wyposażonych w sprzęt umożliwiający sprzątanie miejsc odbioru nieczystości ciekłych, w przypadku zanieczyszczenia podczas wykonywania czynności opróżniania zbiorników bezodpływowych.

§ 2. Przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na opróżnianie zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych pochodzących, zobowiązany jest do dysponowania bazą transportową:

1. zlokalizowaną na terenie utwardzonym, ogrodzonym, niedostępnym dla osób postronnych, zapleczem techniczno - biurowym,

2. zapewniających codzienne parkowanie i garażowanie pojazdów po zakończonej pracy,

3. zapewniającą możliwość serwisowania, dezynfekowania i utrzymywania pojazdów w należytym stanie sanitarno-higienicznym.

§ 3. 1. Przedsiębiorca winien prowadzić działalność z uwzględnieniem przepisów ustawy z dnia 13 września 1996r.o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tj. Dz. U. z 2013r. poz. 1399 z późn. zm.) oraz przepisów prawa miejscowego wydanych na podstawie tej ustawy.

2. Przedsiębiorca winien udokumentować gotowość odbioru nieczystości ciekłych gwarantującą przyjęcie ścieków do punktów zlewnych.

§ 4. Nieczystości płynne powinny być odbierane przez stację zlewną za pokwitowaniem zgodnie z wzorem określonym w załączniku do Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 17 października 2002r. w sprawie warunków wprowadzania nieczystości ciekłych do stacji zlewnych (Dz.U. Nr 188, poz. 1576).

Przewodnicząca Rady Gminy Słupno


Elżbieta Kuchta


Uzasadnienie

Podjęcie uchwały wynika z art. 7 ust. 3a ustawy z dnia 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tj. Dz. U. 2013r. poz. 1399 z późn. zm), zgodnie z którym, Rada Gminy w drodze uchwały stanowiącej akt prawa miejscowego, określa wymagania, jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych. Minister Środowiska w dniu 14 marca 2012r. wydał rozporządzenie w sprawie szczegółowego sposobu określania wymagań jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych (Dz. U. z 2012r. poz. 299).

Z w/w rozporządzenia wynika, że wymagania, jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transport nieczystości ciekłych określa się w sposób precyzyjny, zrozumiały, niedyskryminujący, nieograniczający konkurencji oraz nieutrudniający dostępu do rynku przedsiębiorców świadczących usługi w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych oraz zapewniający należytą ochronę zdrowia i życia ludzi oraz środowiska.

Wymagania zawarte w uchwale określają wyposażenie techniczne w zakresie pojazdów asenizacyjnych przeznaczonych do świadczenia usług i bazy transportowej oraz zabiegi sanitarne i porządkowe związane ze świadczonymi usługami, a także miejsca przekazywania nieczystości ciekłych.

Zgodnie z art. 7 ust. 6 ustawy z dnia 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tj. Dz. U. 2013r. poz. 1399 z późn. zm), zezwolenia na prowadzenie ww. działalności udziela w drodze decyzji wójt, burmistrz lub prezydent miasta właściwy ze względu na miejsc świadczenia usług.

Niniejsza uchwała określa wymagania zgodnie ze wspomnianym Rozporządzeniem Ministra Środowiska oraz czyni zadość wymogom wynikającym z art. 7 ust. 3a ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, w związku z czym jej podjęcie jest zasadne.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00