Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Mazowieckiego rok 2015 poz. 3542

Uchwała nr IX/47/15 Rady Miejskiej w Nasielsku

z dnia 26 marca 2015r.

w sprawie przyjęcia programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt z terenu Gminy Nasielsk w 2015 roku

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2013 r., poz.594 ze zm.) oraz art. 11a ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (t.j. Dz. U. z 2013r., poz.856) Rada Miejska w Nasielsku uchwala, co następuje:

§ 1. Określa się Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt z terenu Gminy Nasielsk w 2015r., stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.

§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Nasielska.

§ 3. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej opublikowania w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego.

Przewodniczący Rady Miejskiej w Nasielsku


Jerzy Lubieniecki


Załącznik Nr 1 do Uchwały Nr IX/47/15
Rady Miejskiej w Nasielsku
z dnia 26 marca 2015 r.

Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt z terenu Gminy Nasielsk w 2015 roku

Podstawą prawną podjęcia przez Radę Miejską w Nasielsku uchwały w sprawie "Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt z terenu Gminy Nasielsk w 2015r.", zwanego dalej Programem jest art. 11a ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (t.j. Dz. U. z 2013 r., poz. 856).

§ 1. Celem Programu jest zapobieganie bezdomności zwierząt z terenu Gminy Nasielsk oraz opieka nad zwierzętami bezdomnymi.

Większość działań określonych w Programie dotyczy psów, ponieważ skala bezdomności tych zwierząt jest największa w Gminie Nasielsk.

§ 2. Program obejmuje swoim zakresem realizację takich zadań jak:

1) zapewnienie bezdomnym zwierzętom miejsca w schronisku dla zwierząt;

2) opiekę nad wolno żyjącymi kotami, w tym ich dokarmianie;

3) odławianie bezdomnych zwierząt z terenu Gminy Nasielsk;

4) obligatoryjną sterylizację albo kastrację zwierząt w schronisku ;

5) obligatoryjne chipowanie wraz z włączeniem do bazy internetowej;

6) poszukiwanie właścicieli dla bezdomnych zwierząt oraz kastracja lub sterylizacja bezdomnych psów lub kotów zaadoptowanych przez mieszkańców Gminy Nasielsk;

7) usypianie ślepych miotów zwierząt bezdomnych;

8) wskazanie gospodarstwa rolnego w celu zapewnienia miejsca dla zwierząt gospodarskich;

9) zapewnienie całodobowej opieki weterynaryjnej w przypadkach zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt;

10) działania o charakterze edukacyjno - informacyjnym;

11) wskazanie wysokości środków finansowych przeznaczonych na realizację programu oraz sposób wydatkowania tych środków.

§ 3. Zapewnienie bezdomnym zwierzętom miejsca w schronisku dla zwierząt.

Bezdomne zwierzęta z terenu Gminy Nasielsk będą przyjmowane w 2015 roku przez schronisko będące pod nadzorem Inspekcji Weterynaryjnej, Fundacja "Centrum Ochrony Środowiska" Pożytku Publicznego z siedzibą ul. Dąbrowskiego 18, 05-190 Nasielsk w ramach podpisanej umowy.

Zgodnie z podpisaną umową schronisko zapewnia zwierzętom:

- boksy z budami wielkością dostosowane do zwierzęcia, wybiegi ogrodzone, wyodrębnione pomieszczenia dla suk szczennych i ze szczeniętami, oraz pomieszczenia dla psów agresywnych,

- pożywienie i pojenie zwierzęcia, artykuły sanitarne do utrzymania higieny zwierząt i pomieszczeń,

- stały dozór i opiekę weterynaryjną (bieżąca kontrola stanu zdrowia, działania profilaktyczne, leczenie i zabiegi wg potrzeb, szczepienie przeciwko wściekliźnie, odrobaczanie, usypianie ślepych miotów i in.) w okresie kwarantanny i dalszego ich pobytu w schronisku,

- przeprowadzanie obligatoryjnej sterylizacji i kastracji bezdomnych zwierząt (samic i samców psów i kotów), po okresie kwarantanny, zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii, nie później, niż przed oddaniem zwierząt do adopcji, z wyłączeniem tych czynności w stosunku do zwierząt chorych i poszkodowanych w zdarzeniach drogowych (nie rokujących nadziei na wyzdrowienie),

- przeprowadzanie obligatoryjnego chipowania wraz z włączeniem do bazy internetowej z wyłączeniem tych czynności w stosunku do zwierząt chorych i poszkodowanych w zdarzeniach drogowych (nie rokujących nadziei na wyzdrowienie),

- prowadzenie bieżącej ewidencji zwierząt przyjętych z terenu Gminy Nasielsk, w tym dokumentacji zdjęciowej przyjmowanych zwierząt, wykonywanych zabiegów weterynaryjnych, umów adopcyjnych a także innej dokumentacji wynikającej z obowiązujących przepisów,

- przekazywanie na bieżąco dokumentacji fotograficznej przyjętych zwierząt na adres mailowy: mailto:środowisko@nasielsk.pl,

- poszukiwanie nowych właścicieli zwierząt bezpańskich.

§ 4. Opieka nad wolno żyjącymi kotami, w tym ich dokarmianie.

Koty wolno żyjące, bytujące głównie w piwnicach, komórkach, stodołach, budynkach inwentarskich, na terenach niezamieszkałych posesji, są elementem ekosystemu wiejskiego

i miejskiego, a ich obecność zapobiega rozprzestrzenianiu się gryzoni. Koty te nie mogą być traktowane jako typowe zwierzęta bezdomne, dlatego nie należy ich wyłapywać, wywozić do schroniska, ponieważ są całkowicie nieprzystosowane do życia w niewoli i brak jest szans na ich udomowienie. Należy stwarzać warunki bytowania w miejscach ich dotychczasowego schronienia poprzez dokarmianie w okresach gdy warunki atmosferyczne znacznie ograniczają samodzielne pozyskiwanie pożywienia przez zwierzęta.

Dokarmianie kotów wolno żyjących:

Wolno żyjące koty z terenu gminy w 2015 roku dokarmiane będą za pośrednictwem osób sprawujących nad nimi opiekę, zameldowanych na terenie Gminy Nasielsk.

Karma wydawana będzie 2 razy w roku osobom, które mają pod opieką co najmniej 5 zwierząt, na podstawie pisemnego wniosku i po uprzednim potwierdzeniu sprawowania przez Wnioskodawcę, opieki nad wolno żyjącymi kotami.

Karma zostanie zakupiona przez urząd i przydzielana będzie zgodnie z kolejnością złożonych wniosków, do momentu wyczerpania środków finansowych przeznaczonych na ten cel w budżecie gminy.

Gmina, w ramach opieki nad bezdomnymi kotami zapewni również sterylizację lub kastrację zwierząt, a także usypianie ślepych miotów.

§ 5. Odławianie bezdomnych zwierząt.

Odławianiem bezdomnych zwierząt z terenu Gminy Nasielsk zajmować się będzie Łukasz Paczewski - Lekarz Weterynarii prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą P.P.H.U. "TEZI-VET" gabinet weterynaryjny TEZI, 05-190 Nasielsk ul. Warszawska 101 w ramach podpisanej umowy.

Wyłapywanie bezdomnych zwierząt - psów, w tym bezdomnych szczeniąt i ich transport do schroniska dla bezdomnych zwierząt, prowadzone będzie w możliwie jak najszybszym terminie, jednak nie dłużej niż w ciągu 24 godzin od momentu zgłoszenia. Zwierzęta ranne w wypadkach komunikacyjnych lub innych zdarzeniach losowych zgodnie z umową w ciągu 1 godziny od momentu dokonania zlecenia przez uprawnioną osobę.

Bezdomne zwierzęta będą wyłapywane wyłącznie na podstawie zlecenia wystawionego przez pracownika Wydziału Środowiska i Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Bezdomnym zwierzętom rannym w wypadkach komunikacyjnych lub zdarzeniach losowych pomoc będzie udzielana na podstawie zgłoszenia pracownika Wydziału Środowiska i Rozwoju Obszarów Wiejskich lub funkcjonariuszy Komisariatu Policji w Nasielsku.

Wyłapywanie zwierząt odbywać się będzie przy użyciu specjalistycznego sprzętu do wyłapywania zwierząt, który nie będzie stwarzał zagrożenia dla bezpieczeństwa i porządku publicznego oraz dla zdrowia i życia zwierząt. Zwierzęta będą przewożone odpowiednim środkiem transportu, zgodnie z wymogami ustawy o ochronie zwierząt.

Zwierzę bezdomne, które skaleczyło człowieka zostanie odłowione i przekazane na obserwację weterynaryjną, zgodnie z decyzją Powiatowego Lekarza Weterynarii, w celu stwierdzenia wścieklizny lub jej wykluczenia. Obserwację przeprowadzać będzie lekarz weterynarii wyznaczony z urzędu przez Powiatowego Lekarza Weterynarii. Gmina zapewni

miejsce do przeprowadzenia obserwacji. Po zakończonej obserwacji i wykluczeniu wścieklizny zwierze zostanie przewiezione do schroniska. W przypadku rozpoznania wścieklizny dalsze postępowanie będzie prowadzone przez Państwowy Inspektorat Weterynarii.

§ 6. Obligatoryjna sterylizacja albo kastracja zwierząt w schronisku dla zwierząt będzie realizowana na podstawie zawartej umowy z Fundacją "Centrum Ochrony Środowiska" Pożytku Publicznego z siedzibą ul. Dąbrowskiego 18, 05-190 Nasielsk. Zabiegi prowadzone będą przez lekarza weterynarii po zakończonej kwarantannie, z wyjątkiem zwierząt u których istnieją przeciwwskazania do wykonania tych zabiegów, z uwagi na stan zdrowia lub wiek.

§ 7. Znakowanie zwierząt w schronisku.

Znakowanie zwierząt w schronisku będzie się odbywało na podstawie podpisanej umowy z Fundacją "Centrum Ochrony Środowiska" Pożytku Publicznego z siedzibą ul. Dąbrowskiego 18, 05-190 Nasielsk.

Znakowanie będzie się odbywało mikroprocesorem wraz z włączeniem do bazy internetowej.

§ 8. Poszukiwanie nowych właścicieli dla bezdomnych zwierząt .

Działania zmierzające do poszukiwania nowych właścicieli i przekazywanie zwierząt do adopcji osobom zainteresowanym ich posiadaniem, zdolnym zapewnić im należyte warunki bytowe prowadzi schronisko, w ramach podpisanej umowy.

Dodatkowo gmina w przypadku otrzymania zgłoszenia o zabłąkanym psie, przed przekazaniem go do schroniska prowadzić będzie działania polegające na podawaniu do publicznej wiadomości informacji o miejscu odnalezienia zwierzęcia i poszukiwaniu jego właściciela lub osoby chętnej do przejęcia nad nim opieki.

Ogłoszenia umieszczane będą na specjalnie utworzonej podstronie witryny internetowej gminy.

Jeżeli nie uda się ustalić właściciela psa, a zgłosi się osoba chętna do przejęcia opieki nad nim, z osobą adoptującą zwierzę zostanie zawarta umowa adopcyjna, której wzór stanowi załącznik do niniejszego Programu.

Osobom adoptującym bezdomne zwierzę gmina zapewni:

- sterylizację lub kastrację;

- uśpienie ślepego miotu, w przypadku zaadoptowania szczennej suki.

W uzasadnionych przypadkach, osobom, które podejmą się adopcji zwierzęcia wymagającego natychmiastowego niezbędnego zabiegu lub leczenia, gmina może sfinansować koszty niezbędnej pomocy lekarsko-weterynaryjnej. Pomoc może być udzielona wyłącznie w uzgodnionym zakresie.

§ 9. Usypianie ślepych miotów.

Usypianiu ślepych miotów poddawane będą mioty bezdomnych suk i kotek w celu zmniejszenia populacji zwierząt bezdomnych.

Zabiegi usypiania ślepych miotów przeprowadzane będą przez schronisko lub lekarza weterynarii, na podstawie zawartej umowy.

§ 10. Wskazanie gospodarstwa rolnego w celu zapewnienia miejsca dla zwierząt gospodarskich.

Zabłąkane, porzucone lub odebrane zwierzęta gospodarskie będą wyłapywane i transportowane do gospodarstwa rolnego zlokalizowanego na terenie gminy w miejscowości Psucin, ul. Warszawska 56, gdzie zapewniona im będzie opieka i właściwe warunki bytowania. Obsługą zajmie się właściciel gospodarstwa w ramach podpisanej z gminą umowy.

§ 11. Zapewnienie całodobowej opieki weterynaryjnej w przypadkach zdarzeń drogowych

z udziałem bezdomnych zwierząt.

Zapewnienie całodobowej opieki weterynaryjnej w przypadkach zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt bezdomnych realizowane jest poprzez zawartą umowę z Lekarzem Weterynarii Łukaszem Paczewskim prowadzącym działalność gospodarczą pod nazwą P.P.H.U. "TEZI-VET" w zakresie opieki weterynaryjnej udzielanej zwierzętom bezdomnym poszkodowanym wypadkach drogowych z terenu Gminy Nasielsk.

W odniesieniu do zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt dzikich oraz objętych ochroną gatunkową, pomoc lekarsko - weterynaryjna udzielana będzie przez lekarza weterynarii, któremu gmina w uzasadnionym przypadku zleci udzielenie pomocy,

§ 12. Działania o charakterze edukacyjnym.

Burmistrz Nasielska poprzez:

Działania o charakterze edukacyjno - informacyjnym realizuje:

- edukację w zakresie odpowiedzialnej i właściwej opieki nad zwierzętami oraz ich humanitarnego traktowania;

- propagowanie sterylizacji i kastracji psów i kotów;

- propagowanie adopcji zwierząt bezdomnych;

- informowanie o zakazach dotyczących handlu zwierzętami domowymi;

§ 13. Wskazanie wysokości środków finansowych przeznaczonych na realizacje programu.

1. Wysokość środków przeznaczonych na odławianie i transport bezdomnych zwierząt do schroniska oraz zapewnienie bezdomnym zwierzętom miejsca w schronisku, obligatoryjne znakowanie oraz sterylizacja i kastracja zwierzat w schronisku - 50 000 zł.

2. Wysokość środków przeznaczona na dokarmianie wolno bytujących kotów - 1 000 zł.

3. Wysokość środków przeznaczonych na zabiegi lekarsko - weterynaryjne: m.in. - sterylizacja i kastracja bezdomnych zwierząt domowych, usypianie ślepych miotów, udzielanie pomocy lekarsko - weterynaryjnej - 10 000 zł.

4. Zapewnienie opieki dla zwierząt gospodarskich - 1 000 zł.


Załącznik do uchwały Nr IX/47/15
Rady Miejskiej w Nasielsku
z dnia 26 marca 2015 r.

Załącznik Nr 1 do Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi

oraz zapobiegania bezdomności zwierząt

na terenie Gminy Nasielsk w 2015r

przyjętego uchwałą Nr IX/47/15

Rady Miejskiej w Nasielsku

z dnia 26 marca 2015r.

UMOWA ADOPCYJNA

zawarta w dniu ………………2015 roku w Nasielsku, pomiędzy:

Gminą Nasielsk, ul. Elektronowa 3, 05-190 Nasielsk, NIP 531-160-74-68, Regon 130377899, reprezentowaną przez: ………………………………………………………………………………. zwaną dalej "Oddającym do adopcji"

a

Imię ………………………………… Nazwisko ………………………………………………

Adres zamieszkania ……………………………………………………………………………..

Seria i nr dowodu osobistego …………………………….., nr tel. …………………………....

zwanym(ą) dalej w umowie "Adoptującym"

§ 1. 1. Oddający do adopcji oddaje Adoptującemu zwierzę z gatunku …………. rasa …….…... płeć ……..…………. maść ………….……………. wiek ok. …………….……………… cechy charakterystyczne …………………………………………………………………...

2. Oddający do adopcji, przekazując zwierzę do adopcji zapewni Adoptującemu sterylizację lub kastrację.

3. Zabiegi weterynaryjne, o których mowa w § 1 wykonywać będzie Lekarz Weterynarii - Łukasz Paczewski prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą P.P.H.U. "TEZI-VET" gabinet weterynaryjny TEZI, 05-190 Nasielsk ul. Warszawska 101, na zlecenie Oddającego do adopcji, na podstawie odrębnej umowy.

§ 2. Adoptujący biorąc pod stałą opiekę zwierzę domowe, opisane w §1 ust. 1 umowy zobowiązuje się:

1. Dostarczyć na własny koszt, w terminie 1 m-ca od daty zawarcia umowy zwierzę do gabinetu weterynaryjnego TEZI, o którym mowa w §1 ust. 3, w celu przeprowadzenia zabiegu weterynaryjnego, o którym mowa w § 1ust. 2,

2. Zapewnić zwierzęciu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody zdatnej do picia oraz legowisko.

3. Zapewnić zwierzęciu stałą opiekę medyczno-weterynaryjną, w tym dokonywać obowiązkowych szczepień ochronnych,

4. Utrzymywać zwierzę (dotyczy psa) w granicach własnej posesji, w sposób uniemożliwiający mu samodzielne jej opuszczenie, a w przypadku trzymania zwierzęcia na uwięzi, zapewniania uwięzi nie krótszej niż 3 metry, na czas nie dłuższy niż 12 godzin w ciągu doby,

5. Przetrzymywać zwierzę poza terenem własnej nieruchomości (dotyczy psów) wyłącznie na smyczy lub w kagańcu,

6. Nie odsprzedawać ani też nie przekazywać adoptowanego zwierzęcia w charakterze prezentu lub towaru wymiennego osobom trzecim,

7. Niezwłocznie powiadomić Oddającego do adopcji o śmierci lub poważnej chorobie/urazie zwierzęcia oraz zaginięciu zwierzęcia (nie później niż w ciągu 7 dni od zaistnienia tego zdarzenia) pod nr tel. 23 69-33-101 w poniedziałki od 8.00 do 18.00, od wtorku do piątku w godz. od 8.00 do 16.00.

§ 3. 1. Oddający do adopcji zwierzę zastrzega sobie prawo przeprowadzania inspekcji w nowym miejscu pobytu adoptowanego zwierzęcia.

2. W przypadku stwierdzenia złego traktowania zwierzęcia, Adoptującemu grozić będzie grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2, a w przypadku działania ze szczególnym okrucieństwem do lat 3, zgodnie z art. 35 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o ochronie zwierząt (t.j. Dz.U. z 2013r., poz. 856)

§ 4. 1. Adoptujący nie może zrezygnować z powierzonej mu opieki nad zwierzęciem.

2. Nie wolno mu porzucić zwierzęcia, oddać lub odsprzedać go do sklepu zoologicznego, schroniska dla zwierząt lub laboratorium badawczego, cyrku, itp.

3. Jedynym warunkiem odstąpienia od niniejszej umowy jest znalezienie przez Adaptującego innego opiekuna, który obejmie adoptowane przez niego zwierzę troskliwą i odpowiedzialną opieką, przyjmie na siebie wszelkie zobowiązania zawarte w niniejszej umowie, zawierając z Gminą Nasielsk nową umowę adopcyjną w zakresie przejęcia opieki nad tym zwierzęciem.

§ 5. 1. Niniejsza umowa jest zobowiązaniem adopcyjnym, a nie umową kupna - sprzedaży zwierzęcia.

2. W sprawach nieuregulowanych niniejszą umową mają zastosowanie przepisy Kodeksu Cywilnego.

3. Wszelkie zmiany treści umowy wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności.

4. Wszelkie spory powstałe w wyniku realizacji umowy rozstrzygane będą przez Sąd miejscowo właściwy dla Oddającego do adopcji.

5. W przypadku orzeczenia przez sąd przepadku zwierzęcia, niniejsza umowa ulega natychmiastowemu rozwiązaniu, a Adoptujący zobowiązany jest w terminie 7 dni od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu, zwrócić Oddającemu do adopcji, koszty jakie Oddający do adopcji poniósł, o których mowa w § 1.

§ 6. Umowę sporządzono w 2 jednobrzmiących egzemplarzach: jeden dla Oddającego do adopcji i jeden dla Adoptującego.

…………………………………..……………………………………

Oddający do adopcjiAdoptujący (czytelny podpis

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00