Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Mazowieckiego rok 2015 poz. 3377

Sprawozdanie nr 1/2015 Starosty Nowodworskiego

z dnia 4 lutego 2015r.

z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku w 2014 r. w powiecie nowodworskim

Na podstawie art. 38 b ust. 3 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (tj. Dz. U. 2013 r., poz. 595, zm. poz. 645 oraz z 2014 r. poz. 379 i 1072.) informuje się, co następuje:

Komisja Bezpieczeństwa i Porządku - zwanej dalej: Komisją" została powołana zarządzeniem nr 24/2012 Starosty Nowodworskiego z dnia 23 maja 2012 roku w składzie:

Krzysztof Kapusta - starosta nowodworski, przewodniczący Komisji;

Maria Jarząbek - delegowana przez Radę Powiatu Nowodworskiego;

Henryk Mędrecki - delegowany przez Radę Powiatu Nowodworskiego;

Leszek Smuniewski - powołany przez starostę nowodworskiego;

Kazimierz Polnicki - powołany przez starostę nowodworskiego;

Andrzej Kudelski - powołany przez starostę nowodworskiego;

Jacek Świtalski - delegowany przez komendanta powiatowego Policji;

Mariusz Dąbrowski - delegowany przez komendanta powiatowego Policji.

W pracach Komisji uczestniczyła Emilia Krystek - prokurator rejonowy w Nowym Dworze Mazowieckim wskazana przez Prokuratora Okręgowego Warszawa-Praga.

Najważniejszymi zadaniami Komisji Bezpieczeństwa i Porządku w 2014 roku była ocena:

- zagrożeń porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli na terenie powiatu,

- bezpieczeństwa dzieci i młodzieży, a w szczególności: bezpieczeństwo w szkole, w czasie ferii zimowych, w czasie wakacji.

W 2014 roku Komisja Bezpieczeństwa i Porządku ściśle współpracowała z Powiatowym Zespołem Zarządzania Kryzysowego - zwanym dalej "PZZK" w zakresie analizy i oceny zagrożeń porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli na terenie powiatu nowodworskiego. Członkowie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku uczestniczyli we wspólnych posiedzeniach z członkami PZZK. Posiedzenia robocze organizowane były w przypadku wystąpienia zagrożeń oraz w związku z przerwami w zajęciach szklonych takich jak ferie, wakacje. W wyniku tych spotkań zostały wypracowane zalecenia, kierunek działań profilaktycznych, wyznaczanie osób odpowiedzialnych za dany sektor działania.

Na posiedzeniu Komisji w dniu 20 maja 2014 roku została dokonana ocena stanu bezpieczeństwa na terenie powiatu nowodworskiego przez Komendę Powiatową Policji, Komendę Powiatową Państwowej Straż Pożarnej, Sanepid i Weterynarię. W związku ze zbliżającą się falą powodziową na rzece Wisła i możliwym zagrożeniem powodzią bądź podtopieniami terenów w okolicach rzek Wisła, Narew i Wkra, dokonano oceny przygotowań służb powiatowych i gmin powiatu do ewentualnych działań. Określono i wstępnie podzielono strefy patrolowania wałów przeciwpowodziowych.

Zagrożenia, na które szczególnie zwrócono uwagę to: bezpieczeństwo przeciwpowodziowe, bezpieczne wakacje 2014 i bezpieczeństwo nad wodą. Ustalono, iż w zabezpieczeniu tej sfery działań będą uczestniczyły: Policja, jednostki PSP i OSP powiatu nowodworskiego, wspierane przez WOPR, Straż Miejską w Nowym Dworze Mazowieckim, Komisariat Rzeczny Policji w Warszawie, OSP - Ratownictwo Wodne w Nowym Dworze Mazowieckim. Do monitoringu miejsc przebywania dzieci i młodzieży w czasie ferii i wakacji zaangażowano również Powiatową Stację Sanitarno Epidemiologiczna, w celu sprawowania nadzoru i działań prewencyjnych w miejscach zorganizowanego wypoczynku dzieci i młodzieży, tj. obozy, zgrupowania, kolonie itp. pod względem sanitarno- epidemiologicznym.

Komisja Bezpieczeństwa i Porządku zaproponowała cykliczne organizowanie debat społecznych z mieszkańcami powiatu nowodworskiego na temat stanu bezpieczeństwa powiatu. Wskazano, iż w realizacji działań dotyczących bezpieczeństwa w szkole w 2014 r. należy uwzględnić spotkania, debaty, pogadanki, kursy udzielania pierwszej pomocy, bezpiecznego zachowania się w drodze do i ze szkoły.

W dniu 22.10.2014 r. odbyło się posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku oraz PZZK dotyczące oceny przygotowania służb na terenie powiatu nowodworskiego w przypadku wystąpienia zagrożenia epidemiologicznego oraz zapoznanie się z "Wojewódzkim planem działania na wypadek wystąpienia epidemii na terenie Województwa Mazowieckiego". Zaopiniowano projekt budżetu powiatu na 2015 rok w zakresie bezpieczeństwa i porządku publicznego. Na posiedzeniu dokonano posumowania realizowanych w 2014 roku programów "Razem bezpieczniej", "Bezpieczne ferie 2014" i "Bezpieczne wakacje 2014". W posiedzeniu oprócz służb powiatowych udział wzięli przedstawiciele Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. Po zapoznaniu się z "Wojewódzkim planem działania na wypadek wystąpienia epidemii na terenie Województwa Mazowieckiego" i stanem przygotowania służb powiatowych, a w szczególności stanem wyposażenia między innymi w odzież ochronną, sprzęt itp. w związku z możliwością wystąpienia zagrożenia epidemiologicznego np. wystąpienie wirusa "Ebola", stwierdzono, iż powiat nie jest w stanie poradzić sobie z zagrożeniem własnymi siłami. Powiatowa Stacja Sanitarno Epidemiologiczna jak również szpital powiatowy (Nowodworskie Centrum Medyczne) nie są przygotowane do działań na wypadek wystąpienia zagrożenia epidemiologicznego np. wirusa "Ebola". W przypadku odnotowania na terenie powiatu zakażenia wirusem "Ebola" niezbędne będzie udzielenie wsparcia przez Wojewodę Mazowieckiego i służby wojewódzkie w zakresie :

- sił i środków niezbędnych do przeprowadzenia dekontaminacji (ludzi, sprzętu, bagaży itp.),

- zwiększenia zapotrzebowania ilości środka do dezynfekcji,

- transportu osób podejrzanych o zakażenie wirusem "Ebola".

Dokonano podsumowania działań związanych z bezpieczeństwem dzieci i młodzieży. W realizacji zadań związanych z bezpieczeństwem w czasie ferii i wakacji aktywny udział brały:

Komenda Powiatowa Policji:

- uruchomienie akcji "Stop Przemocy w Szkole";

- kontrole na dworcach, przystankach - 13;

- kontrole miejsc masowej rozrywki - 88;

- kontrole placówek handlowych pod kątem sprzedaży nieletnim alkoholu - 368;

- kontrole placówek handlowych pod kątem sprzedaży nieletnim wyrobów
tytoniowych - 366;

- kontrole gromadzenia się osób zażywających środki odurzające - 222;

- działania prewencyjne takie jak kontrole kąpielisk (strzeżone i niestrzeżone) - 345;

- kontrole autokarów przewożących dzieci - 92;

- eliminację nietrzeźwych uczestników ruchu drogowego;

Państwowa Straż Pożarna:

- pogadanki dla dzieci i młodzieży - jak się zachowywać w przypadku pożaru, zagrożenie czadem - 280 uczniów;

- dni otwarte strażnic - zabawy, pogadanki, pokazy ok. 400 uczniów;

- zasady udzielania pierwszej pomocy ok. 180 uczniów;

OSP Ratownictwo Wodne:

- 19 pogadanek z uczniami szkół naszego powiatu- udział wzięło ok. 1400 ucznów;

- 11 pokazów (propaganda wizualna) Eko-Strażnik, Pikniki Rodzinne, zajęcia na basenie, nurkowanie z dziećmi. Bezpieczna Droga;

- Akcja "Sprzątanie świata" - udział ok. 150 osób.

W czasie akcji "Bezpieczne wakacje 2014" ze zorganizowanej formy wypoczynku
skorzystało:

- wypoczynek na koloniach - ok. 280 dzieci i młodzieży,

- wypoczynek na obozach szkoleniowo-sportowych 215 zawodników,

- akcja "Lato w mieście": wakacje z NOSIR - bezpłatne zajęcia - ok. 3600 uczestników, w akcjach gminnych - 133 uczestników, udział w obozach, spartakiadach 250 dzieci.

Najistotniejsze problemy jakie wystąpiły w czasie prowadzenia akcji to: w dalszym ciągu dzikie kąpieliska, prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.

Członkowie Komisji brali udział w debacie na temat bezpieczeństwa w dniu 25 września 2014 roku w Zakroczymiu. W wyniku debaty zostały sformułowane cele dla władz samorządowych oraz podległych im służb i straży działających dla poprawy bezpieczeństwa między innymi postulowano o większy kontakt dzielnicowego z miejscową ludnością oraz o zwiększenie ilości patroli na drodze nr 62 szczególnie w rejonie szkoły w m. Emolinek i m. Zakroczym.

W 2014 roku na terenie powiatu nowodworskiego nie odnotowano zdarzeń, które miałyby wpływ na pogorszenie bezpieczeństwa publicznego.

Starosta Nowodworski:

M. Biernacka

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00