Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Mazowieckiego rok 2015 poz. 2791

Uchwała nr V/24/15 Rady Gminy Brudzeń Duży

z dnia 3 marca 2015r.

w sprawie trybu i sposobu powoływania i odwoływania członków gminnego zespołu interdyscyplinarnego do spraw przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz szczegółowych warunków jego funkcjonowania

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j.: Dz. U. z 2013 r., poz. 594 z późn. zm.) i art. 9a ust. 15 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz. U. z 2005 r. Nr 180, poz. 1493 z późn. zm.) Rada Gminy w Brudzeniu Dużym uchwala, co następuje:

§ 1.
Uchwala się tryb i sposób powoływania i odwoływania członków Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego do spraw Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz szczegółowych warunków jego funkcjonowania stanowiący Załącznik nr 1 do niniejszej uchwały.

§ 2.
Traci moc Uchwała Nr VI/32/11 Rady Gminy w Brudzeniu Dużym z dnia 17 marca 2011 r. w sprawie powoływania i odwoływania członków gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego do spraw Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz szczegółowych warunków jego funkcjonowania.

§ 3.
Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Brudzeń Duży.

§ 4.
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego.

Przewodniczący Rady Gminy


Rafał Nowak


Załącznik Nr1 do Uchwały Nr V/24/15
Rady Gminy Brudzeń Duży
z dnia 3 marca 2015 r.

Tryb i sposób powoływania i odwoływania członków Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego do spraw Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Brudzeniu Dużym oraz szczegółowe warunki jego funkcjonowania

Rozdział 1.
Tryb powoływania i odwoływania członków Zespołu

§ 1. 1. W celu powołania Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego do spraw Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, zwanego dalej Zespołem, Wójt Gminy Brudzeń Duży występuje do:

1) Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Brudzeniu Dużym,

2) Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Brudzeniu Dużym,

3) Komendy Miejskiej Policji w Płocku,

4) Dyrekcji Szkół i Przedszkoli na terenie Gminy Brudzeń Duży,

5) Niepublicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej na terenie Gminy Brudzeń Duży,

6) Sądu Rejonowego w Płocku,

7) Wybranych organizacji pozarządowych

2. Wójt Gminy Brudzeń Duży może zwrócić się o wytypowanie członków Zespołu Interdyscyplinarnego także do innych podmiotów niż wskazane w ust. 1, działających na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

3. Powołanie członków Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego do spraw Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie następuje w drodze zarządzenia Wójta Gminy Brudzeń Duży spośród osób pisemnie zgłoszonych przez osoby uprawnione do reprezentowania podmiotów, o których mowa w ust.1 i ust. 2..

4. Wójt Gminy może odwołać członka Zespołu w każdym czasie, a w szczególności:

1) na wniosek przewodniczącego Zespołu,

2) na wniosek podmiotu, którego członek jest przedstawicielem,

3) na wniosek zainteresowanego członka Zespołu,

5. Członkowstwo w Zespole ustaje w przypadku śmierci członka Zespołu.

§ 2. 1. Przewodniczący Zespołu Interdyscyplinarnego zostaje wybrany na pierwszym posiedzeniu Zespołu w głosowaniu jawnym, po uzyskaniu przez kandydata zwykłej większości głosów.

2. Przewodniczący Zespołu zostaje wybrany na czas określony, na okres 3 lat.

3. Przewodniczący Zespołu może zostać odwołany ze swojej funkcji:

1) Na podstawie uzasadnionego pisemnego wniosku członka Zespołu

- odwołanie następuje w wyniku głosowania jawnego zwykłą większością głosów,

2) Na podstawie uzasadnionego pisemnego wniosku Wójta

- odwołanie następuje w wyniku głosowania jawnego zwykłą większością głosów

3) Pisemnej rezygnacji Przewodniczącego z zajmowanej funkcji.

4. Odwołanie Przewodniczącego skutkuje koniecznością wyboru nowego przewodniczącego spośród członków Zespołu, na tym samym posiedzeniu.

Rozdział 2.
Szczegółowe warunki funkcjonowania Zespołu i Grup Roboczych

§ 3. 1. Pierwsze posiedzenie Zespołu zwołuje Wójt Gminy Brudzeń Duży w zarządzeniu o powołaniu członków tego Zespołu.

2. Kolejne posiedzenia Zespołu Interdyscyplinarnego odbywają się w zależności od potrzeb, jednak nie rzadziej niż raz na trzy miesiące, w terminie ustalonym przez Przewodniczącego Zespołu.

3. Każdy członek Zespołu przed udziałem w pierwszym posiedzeniu składa pisemne oświadczenie o zachowaniu poufności wszelkich informacji i danych uzyskanych przy realizacji zadań w ramach pracy w Zespole, o którym mowa w art. 9c ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.

4. Członkowie Zespołu oraz Grup roboczych mogą przetwarzać dane osób dotkniętych przemocą w rodzinie i osób stosujących przemoc w rodzinie bez zgody i wiedzy tych osób, w zakresie określonym ustawą o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie z zachowaniem poufności i w związku z realizacją zadań określonych tą ustawą.

5. Uczestnictwo w posiedzeniach Zespołu jest obowiązkowe.

6. Pracami Zespołu kieruje Przewodniczący Zespołu Interdyscyplinarnego.

7. W razie nieobecności Przewodniczącego jego obowiązki pełni inny członek Zespołu wskazany przez Przewodniczącego na podstawie pisemnego upoważnienia. Upoważniona osoba na czas nieobecności Przewodniczącego podejmuje wszystkie zadania i pełni w zastępstwie funkcję Przewodniczącego Zespołu.

8. Pisemny wniosek o zwołanie posiedzenia Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego może złożyć każda instytucja działająca na terenie gminy Brudzeń Duży na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie, z podaniem tematu posiedzenia. Wniosek składa się do Przewodniczącego Zespołu, który wyznacza termin posiedzenia w ciągu najbliższych 14 dni roboczych.

9. Przewodniczący Zespołu może na posiedzenie Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego zaprosić również osoby niebędące jego członkami, jeżeli zajdzie taka konieczność, w szczególności w roli ekspertów i specjalistów z głosem doradczym, bez prawa do głosowania.

10. Do zadań Zespołu Interdyscyplinarnego należy między innymi integrowanie i koordynowanie działań jednostek wchodzących w jego skład oraz specjalistów w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, przede wszystkim poprzez: diagnozowanie problemu przemocy w rodzinie, podejmowanie działań w środowisku zagrożonym przemocą w rodzinie, mających na celu przeciwdziałanie temu zjawisku, inicjowanie interwencji w środowisku dotkniętym przemocą w rodzinie, rozpowszechnianie informacji o instytucjach, osobach i możliwościach udzielenia pomocy w środowisku lokalnym, inicjowanie działań w stosunku do osób stosujących przemoc w rodzinie.

11. Zespół może tworzyć grupy robocze w celu rozwiązywania problemów związanych z wystąpieniem przemocy w rodzinie w indywidualnych przypadkach. W skład Grupy Roboczej wchodzą przedstawiciele, o których mowa w § 1 ust. 1, a także inne osoby będące specjalistami w dziedzinie przemocy w rodzinie, którzy wypełniają na rzecz zgłoszonej rodziny czynności służbowe, zawodowe lub statutowe.

12. Zespół wyraża wnioski, opinie, stanowiska i apele, podejmuje decyzje i postanowienia w sprawach należących do zakresu jego działania, które są przyjmowane w formie adnotacji zawartych w protokole z posiedzenia.

13. Protokół podpisuje przewodniczący zespołu oraz protokolant. Protokół zostaje podpisany na następnym posiedzeniu Zespołu i podlega zatwierdzeniu przez członków Zespołu w wyniku głosowania jawnego.

14. Z posiedzenia Zespołu sporządza się listę obecności.

15. Szczegółowy zakres prac Zespołu oraz dokumentację, jaką będą się posługiwać w swojej pracy określa Regulamin Organizacyjny Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego, który opracowują członkowie zespołu i przedkładają do zatwierdzenia Wójtowi Gminy Brudzeń Duży.

16. Obsługę organizacyjno-techniczną Zespołu Interdyscyplinarnego zapewnia Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Brudzeniu Dużym, do którego zadań należy: przekazywanie członkom Zespołu Interdyscyplinarnego informacji o terminie oraz miejscu posiedzenia, sporządzanie protokołu posiedzenia, przekazywanie członkom Zespołu Interdyscyplinarnego informacji niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania, prowadzenie korespondencji w jego imieniu.

§ 4. 1. W ramach Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego funkcjonują grupy robocze do prac nad konkretnym przypadkiem.

2. Przewodniczący Zespołu przyjmuje zgłoszenia dotyczące "Niebieskiej Karty" i podejmuje w związku z tym stosowne działania.

3. Przewodniczący Zespołu Interdyscyplinarnego po otrzymaniu formularza "Niebieska Karta - A" niezwłocznie, nie później niż w ciągu 3 dni od dnia otrzymania, przekazuje go członkom Zespołu lub grupy roboczej.

4. Do zadań poszczególnych grup roboczych należy przede wszystkim: opracowanie i realizacja planu pomocy w indywidualnych przypadkach, monitorowanie sytuacji rodzin, w których dochodzi do przemocy, jak również rodzin zagrożonych wystąpieniem przemocy, dokumentowanie działań podejmowanych wobec rodzin, w których dochodzi do przemocy, a także efektów tych działań.

5. Prace w ramach grup roboczych prowadzone są w zależności od potrzeb zgłaszanych przez Gminny Zespół Interdyscyplinarny lub wynikających z problemów występujących w indywidualnych przypadkach.

6. Pierwsze posiedzenie grupy roboczej musi sie odbyć w terminie nie dłuższym niż 14 dni od daty wpływu wniosku/ zgłoszenia.

7. Każda grupa robocza wybiera spośród siebie przewodniczącego grupy, który kieruje jej pracami i wyznacza terminy jej posiedzeń, nie rzadziej niż raz na miesiąc.

Rozdział 3.
Postanowienia końcowe

§ 5. 1. Członkowie Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego oraz grup roboczych wykonują swoje zadania w ramach obowiązków służbowych lub zawodowych.

2. Nadzór nad działalnością Zespołu sprawuje Wójt Gminy Brudzeń Duży.

Przewodniczący Rady Gminy


Rafał Nowak

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00