Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Łódzkiego rok 2016 poz. 2576

Uchwała nr XXII/121/2016 Rady Gminy Brzeźnio

z dnia 24 maja 2016r.

w sprawie uchwalenia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Brzeźnio

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15, art. 40 ust. 1 i art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2016 r. poz. 446) oraz art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2016 r. poz. 250), po zasięgnięciu opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Sieradzu,

Rada Gminy Brzeźnio uchwala, co następuje:

§ 1. Uchwala się "Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Brzeźnio", stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.

§ 2. Traci moc uchwała Nr XXV/148/2012 Rady Gminy Brzeźnio z dnia 28 grudnia 2012 r. w sprawie uchwalenia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Brzeźnio.
§ 3. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Brzeźnio.

§ 4. Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Łódzkiego i wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia.

Przewodniczący Rady Gminy


Paweł Sobczak


Załącznik do Uchwały Nr XXII/121/2016
Rady Gminy Brzeźnio
z dnia 24 maja 2016 r.

Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Brzeźnio

Rozdział 1.
Postanowienia ogólne

§ 1. 1. Regulamin ustala szczegółowe zasady utrzymania czystości i porządku na terenie nieruchomości znajdujących się w Gminie Brzeźnio.

2. Postanowienia Regulaminu są interpretowane i stosowane zgodnie z przepisami ustawy z dnia 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. z 2016 r. poz. 250 ) oraz ustawy z dnia 14 grudnia 2012 roku o odpadach (Dz.U. z 2013 r. poz. 21; z 2013 r. poz. 888 i poz. 1238, z 2014 r. poz. 695, poz. 1101 i poz. 1322 oraz z 2015 r. poz. 87, poz. 122, poz. 933, poz. 1045, poz. 1688 i poz. 2281).

Rozdział 2.
Wymagania w zakresie utrzymania czystości i porządku na terenie nieruchomości

i terenach służących do użytku publicznego

§ 2. 1. Właściciele nieruchomości obowiązani są do zbierania powstałych na terenie nieruchomości następujących rodzajów odpadów komunalnych:

1) papier;

2) metal;

3) tworzywa sztuczne;

4) opakowania wielomateriałowe;

5) szkło;

6) odpady ulegające biodegradacji z podziałem na bioodpady zielone;

7) przeterminowane leki;

8) chemikalia (farby, rozpuszczalniki, oleje odpadowe);

9) zużyte baterie i akumulatory;

10) zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny;

11) odpady wielkogabarytowe;

12) odpady budowlano - rozbiórkowe;

13) zużyte opony;

14) odpady komunalne zmieszane.

2. Odpady komunalne, o których mowa w ust. 1 powinny być zbierane i odbierane w sposób określony w niniejszym rozdziale oraz w Rozdziale 4 niniejszego regulaminu.

§ 3. Właściciele nieruchomości położonych na terenie Gminy Brzeźnio zapewniają utrzymanie czystości i porządku oraz należytego stanu sanitarno-higienicznego na swoim terenie, wykonując obowiązki wynikające z odrębnych przepisów oraz poprzez:

1) wyposażenie nieruchomości w pojemniki służące do zbierania odpadów komunalnych, o których mowa w Rozdziale 3 oraz utrzymanie ich w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym;

2) wyznaczenie na nieruchomości terenu na lokalizację pojemników do zbierania odpadów komunalnych, z uwzględnieniem możliwości ich segregacji (utwardzony plac, pomieszczenie, altanka śmietnikowa) w miejscach niestanowiących utrudnienia dla sąsiadów, mieszkańców, użytkowników dróg, itp. oraz dostępnych dla korzystających z tych urządzeń i przedsiębiorcy uprawnionego do odbierania odpadów komunalnych;

3) zbieranie odpadów komunalnych powstających na nieruchomości w pojemnikach lub workach do tego celu przeznaczonych w sposób określony w Rozdziale 2 i 3;

4) utrzymywanie miejsc przeznaczonych na lokalizację pojemników służących do zbierania odpadów komunalnych, o których mowa w pkt 2 w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym;

5) mycie pojemników przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych oraz ich okresowego dezynfekowania.

§ 4. Właściciele nieruchomości zapewniają uprzątanie z części nieruchomości służących do użytku publicznego śniegu, lodu, błota i innych zanieczyszczeń poprzez ich usunięcie w miejsca niepowodujące zakłóceń w ruchu pieszych i pojazdów.

§ 5. Właściciele nieruchomości, na których znajdują się tereny lub obiekty służące do użytku publicznego, mają obowiązek ustawienia na tych terenach lub obiektach koszy na śmieci i systematycznego ich opróżniania w sposób niedopuszczający do przepełnienia.

§ 6. Mycie pojazdów samochodowych poza myjniami może odbywać się na terenie nieruchomości, pod warunkiem zachowania poniższych zasad:

1) mycie jedynie nadwozia pojazdu;

2) na utwardzonym terenie nieruchomości, w sposób uniemożliwiający zanieczyszczenie środowiska;

3) powstające ścieki odprowadzane są do kanalizacji gminnej lub gromadzone w szczelnych zbiornikach bezodpływowych;

4) z wykorzystaniem środków ulegających biodegradacji.

§ 7. 1. Naprawy pojazdów samochodowych poza warsztatami naprawczymi mogą odbywać się na terenie nieruchomości, pod warunkiem, że:

1) są to naprawy drobne i doraźne;

2) nie powodują zanieczyszczenia środowiska, w szczególności zanieczyszczenia powierzchni gleby oraz wód;

3) powstające odpady są gromadzone w sposób opisany w niniejszym regulaminie.

2. Dopuszcza się możliwość drobnych napraw pojazdów mechanicznych na terenie dróg, jeśli nie spowoduje to zagrożenia dla ruchu drogowego i zanieczyszczenia środowiska, w przypadku awarii, która nastąpiła podczas poruszania po drodze. Nie dotyczy to miejsc gdzie postój pojazdów jest zakazany.

§ 8. 1. Odpady komunalne, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1-4 niniejszego regulaminu powinny być zbierane i odbierane łącznie jako odpady suche.

2. Odpady suche, szkło i odpady komunalne zmieszane powinny być zbierane w pojemnikach określonych w rozdziale 3 niniejszego regulaminu i odbierane przez firmę wywozową.

§ 9. 1. Bioodpady można gromadzić w pojemnikach ze zmieszanymi odpadami komunalnymi i przekazywać firmie wywozowej.

2. W zabudowie jednorodzinnej dopuszcza się możliwość kompostowania i wykorzystania bioodpadów na własne potrzeby. Kompostownik z odpadami nie może stwarzać uciążliwości w zakresie przykrych zapachów. Muszą być zachowane warunki sanitarne dla procesu fermentacyjnego.

3. Odpady zielone pochodzące z pielęgnacji terenów zieleni można przekazywać bezpośrednio do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK).

§ 10. Odpady wielkogabarytowe w tym meble pochodzące z terenu nieruchomości odbierane są w Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.

§ 11. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny pochodzący z terenu nieruchomości odbierany jest:

1) w punktach sprzedaży detalicznej, przy zakupie sprzętu tego samego rodzaju co zużyty sprzęt, w ilości nie większej niż ilość kupionego nowego sprzętu;

2) w Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.

§ 12. Zużyte baterie i akumulatory należy gromadzić:

1) w specjalnych pojemnikach w placówkach oświatowych (w ramach realizowanego programu edukacyjnego dla uczniów) oraz w innych obiektach użyteczności publicznej;

2) w specjalnych pojemnikach w punktach handlowych prowadzących sprzedaż detaliczną lub usługową w zakresie wymiany baterii lub akumulatorów;

3) w Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.

§ 13. 1. Odpady komunalne budowlane tj. odpady pochodzące z drobnych napraw i remontów w gospodarstwie domowym można przekazywać bezpośrednio do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.

2. Pozostałe odpady budowlane powstające w związku z realizacją przedsięwzięcia wymagających pozwolenia na budowę lub zgłoszenia do odpowiedniego organu nadzoru budowlanego, nie są odpadami komunalnymi i ich pozbywanie odbywa się na koszt inwestora lub wykonawcy robót budowlanych.

3. Odpady, o których mowa w ust. 2 należy umieszczać w kontenerach przeznaczonych do tego typu odpadów dostarczonych odpłatnie przez przedsiębiorcę odbierającego odpady.

§ 14. Pozostałe odpady określone w § 2 ust. 1 z wyjątkiem pkt 14 należy zbierać i przekazywać samodzielnie do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.

§ 15. Właściciele nieruchomości winni korzystać z sieci kanalizacyjnej, a w przypadku braku takiej sieci obowiązkiem właścicieli nieruchomości jest wyposażenie nieruchomości w zbiorniki bezodpływowe o wielkości odpowiedniej do potrzeb lub w przydomową oczyszczalnię ścieków.

Rozdział 3.
Rodzaj i minimalna pojemność pojemników przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych na terenie nieruchomości oraz na drogach publicznych, warunków rozmieszczania tych pojemników i ich utrzymanie w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym

§ 16. 1. Odpady komunalne powstające na terenie nieruchomości muszą być gromadzone w pojemnikach odpowiadających wymaganiom określonym w niniejszym Regulaminie.

2. Jeżeli na terenie nieruchomości powstają także odpady inne niż komunalne, muszą być one gromadzone w sposób wyodrębniony od odpadów komunalnych. Zasady gospodarowania takimi odpadami określają przepisy odrębne (ustawa o odpadach).

§ 17. Odpady inne niż komunalne powstające w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą na terenie danej nieruchomości, nie mogą być gromadzone w pojemnikach służących gromadzeniu odpadów komunalnych lecz w specjalnie do tego przeznaczonych pojemnikach lub miejscach. Szczegółowe zasady postępowania z tymi odpadami określają przepisy odrębne.

§ 18. 1. Pojemniki na odpady komunalne właściciel lub zarządca nieruchomości jest zobowiązany stawić w miejscach łatwo dostępnych zarówno dla ich użytkowników jak i pracowników firmy wywozowej, w sposób nie powodujący uciążliwości i utrudnień dla mieszkańców nieruchomości oraz nieruchomości sąsiednich.

2. Właściciel nieruchomości obowiązany jest udostępnić pojemniki do zbierania odpadów komunalnych na czas odbierania tych odpadów przez firmę wywozową według harmonogramu odbioru, poprzez wystawienie ich poza teren nieruchomości, w miejsce umożliwiające swobodny do nich dojazd.

3. Miejsce ustawienia pojemników właściciel nieruchomości jest obowiązany utrzymywać w czystości.

4. Obowiązki określone w ust. 1-3 dotyczą także urządzeń służących do gromadzenia nieczystości ciekłych.

5. Przepisy ust. 1-3 stosuje się odpowiednio do ustawiania koszy na odpady na drogach publicznych i przystankach komunikacji zbiorowej.

§ 19. Właściciel nieruchomości ma obowiązek utrzymywać pojemniki na odpady, a także ich otoczenie w takim stanie sanitarnym, technicznym i porządkowym, aby korzystanie z nich mogło odbywać się bez przeszkód i nie powodowało zagrożeń dla zdrowia użytkowników.

§ 20. 1. Odpady komunalne zmieszane należy zbierać do następujących typowych pojemników spełniających normę:

1) w zabudowie jednorodzinnej - pojemniki na odpady o pojemności od 0,12 m3 (120 l);

2) w zabudowie wielorodzinnej - pojemniki o pojemności od 0,12 m3 (120 l);

3) w obiektach użyteczności publicznej - pojemniki o pojemności od 0,12 m3 (120 l);

4) na drogach publicznych i pozostałych terenach publicznych - w koszach od 0,02m3 (20 l);

5) dopuszcza się gromadzenie odpadów komunalnych zmieszanych w pojemnikach o pojemności 1100 l., KP-7 (7 m3), na cmentarzach, na posesjach należących do związków wyznaniowych, na terenach placówek oświatowych oraz posesjach zarządzających przez jednostki administracji.

2. Odpady komunalne, które są segregowane należy zbierać w pojemnikach:

1) w zabudowie jednorodzinnej o pojemności od 0,12 m3 (120 l);

2) w zabudowie wielorodzinnej o pojemności od 0,12 m3 (120 l);

3) w punkcie PSZOK pojemniki od 0,12 m3 (120 l) oraz pojemniki na szkło o pojemności od 1,5m3 (np. typ IGLOO), pojemniki na tworzywa sztuczne od 2,5 m3 (np. typ SIATKA);

4) w obiektach użyteczności publicznej o pojemności od 0,12 m3 (120 l).

3. Odpady komunalne, które są segregowane, należy gromadzić w pojemnikach wyłącznie do tego celu przeznaczonych, o ujednoliconych kolorem oznaczeniach:

1) zielonym - z przeznaczeniem na odpady komunalne zmieszane;

2) brązowym - z przeznaczeniem na bioodpady;

3) pomarańczowym - z przeznaczeniem na szkło;

4) żółtym - z przeznaczeniem na odpady suche;

5) zielonym - z przeznaczeniem na szkło kolorowe - pojemniki w punktach ogólnodostępnych, np. PSZOK, szkoły;

6) białym - z przeznaczeniem na szkło bezbarwne - pojemniki w punktach ogólnodostępnych, np. PSZOK, szkoły;

7) bez oznaczenia kolorem pojemnik z siatki - z przeznaczeniem na tworzywa sztuczne - pojemniki w punktach ogólnodostępnych, np. PSZOK, szkoły.

4. Zabrania się gromadzenia w pojemnikach na odpady i koszach ulicznych śniegu, lodu, gorącego popiołu i żużla, gruzu budowlanego, szlamów, substancji toksycznych, żrących i wybuchowych, a także odpadów z działalności gospodarczej.

5. Osoby przebywające na terenie gminy w celach rekreacyjnych lub wypoczynkowych mogą zastąpić pojemniki na odpady, o których mowa w pkt 1 ppkt 1 odpowiednio oznakowanymi workami o pojemności od 0,12 m3 (120 l).

6. Dla nieruchomości na których znajdują się domki letniskowe lub inne nieruchomości wykorzystywane na cele rekreacyjno-wypoczynkowe, wykorzystywane jedynie przez część roku, określa się minimalna wielkość pojemnika 0,12 m3 (120 l.) na każdą nieruchomość.

§ 21. Pojemniki na niesegregowane odpady komunalne (zmieszane) i odpady komunalne segregowane, mają być rozmieszczone na terenie nieruchomości. Rozmieszczenie miejsc gromadzenia odpadów na nieruchomości winno uwzględniać przepisy § 22 i § 23 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakimi powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (t. j. Dz. U. z 2015r. poz. 1422).

Rozdział 4.
Częstotliwość i sposób pozbywania się odpadów komunalnych i nieczystości ciekłych z terenu nieruchomości oraz z terenów przeznaczonych do użytku publicznego

§ 22. 1. Ustala się minimalną częstotliwość odbierania odpadów komunalnych z terenu nieruchomości tzn. sprzed posesji lub udostępnionej altany śmieciowej:

1) odpady komunalne zmieszane - nie rzadziej niż raz w miesiącu;

2) odpady suche (papier, tworzywa sztuczne, opakowania wielomateriałowe, metale) - nie rzadziej niż raz w miesiącu;

3) szkło (białe i kolorowe) - nie rzadziej niż raz w kwartale.

2. Właściciel nieruchomości ma obowiązek udostępnić w dniu odbioru pojemniki

i worki przeznaczone do zbierania odpadów komunalnych, w taki sposób, aby podmiot odbierający odpady komunalne od właścicieli nieruchomości nie musiał wjeżdżać na teren danej nieruchomości, a w szczególności poprzez:

1) wystawienie tego rodzaju pojemnika lub worków przed nieruchomość, w dniu ustalonym

zgodnie z harmonogramem, przed godziną 6:00 rano, w miejsce umożliwiające swobodny

dojazd do niego;

2) w przypadku posiadania np. altany śmieciowej w której ustawione są pojemniki, w dniu odbioru odpadów powinna być otwarta przed godziną 6:00 rano.

3. Odpady komunalne z terenu nieruchomości odbierane są w dniach wyznaczonych

zgodnie z ustalonym harmonogramem - w godzinach od 6:00 do 20:00.

§ 23. Odpady takie jak: papier, metal, tworzywa sztuczne, szkło, przeterminowane leki, zużyte baterie i akumulatory, opakowania wielomateriałowe, odpady ulegające biodegradacji, chemikalia, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, odpady wielkogabarytowe, odpady budowlano-rozbiórkowe, zużyte opony, odbierane są z Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych raz na miesiąc, po każdej zbiórce.

§ 24. 1. Odpady komunalne od właścicieli nieruchomości odbiera wybrany w drodze przetargu zorganizowanego przez gminę przedsiębiorca, który zawarł z Wójtem umowę na odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, o której mowa w art. 6 f ust. 1 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

2. Odpady komunalne muszą być usuwane z terenu nieruchomości okresowo, w terminach uzgodnionych z firmą wywozową, z częstotliwością zapewniającą utrzymanie należytego porządku wokół pojemników.

3. Firma wywozowa odbierająca odpady od właścicieli nieruchomości w uzgodnieniu z Gminą określi szczegółowy harmonogram odbioru z uwzględnieniem częstotliwości określonej w ust. 2.

4. W obiektach biurowych, przemysłowych i handlowych - ilość pojemników i częstotliwość ich opróżniania musi być zgodna z charakterem prowadzonej działalności i ilością wytwarzanych odpadów.

5. Nieczystości ciekłe muszą być usuwane z nieruchomości z częstotliwością i w sposób gwarantujący, że nie nastąpi wypływ ze zbiornika wynikający z jego przepełnienia, a także zanieczyszczenie powierzchni ziemi i wód podziemnych.

6. Zbiorniki bezodpływowe, w których gromadzone są nieczystości ciekłe, opróżniane są przez przedsiębiorcę, z którym właściciel nieruchomości zawarł stosowną umowę na opróżnienie zbiorników bezodpływowych.

Rozdział 5.
Inne wymagania wynikające z wojewódzkiego planu gospodarki odpadami

§ 25. Gmina, właściciele nieruchomości oraz podmioty odbierające odpady komunalne od właścicieli nieruchomości, są zobowiązane do prowadzenia działań zmierzających do ograniczenia powstających odpadów komunalnych oraz do prowadzenia selektywnego zbierania odpadów komunalnych w taki sposób, aby ograniczyć ich ilość kierowaną na składowiska, ze szczególnym uwzględnieniem ograniczenia ilości kierowanych do składowania odpadów komunalnych ulegających biodegradacji, w tym zielonych (np. z ogrodów i parków).

§ 26. Ograniczenie ilości odpadów komunalnych ulegających biodegradacji, w tym odpadów zielonych (np. z ogrodów i parków) kierowanych do składowania powinno być osiągane na terenie Gminy poprzez ich indywidualne zagospodarowanie w przydomowych kompostownikach lub ich selektywne zbieranie i odbieranie.

§ 27. 1. Odpady selektywnie zebrane powinny trafiać, zgodnie z zasadą bliskości, do instalacji regionalnych, które mają możliwość ich właściwego zagospodarowania lub w przypadku braku takiej możliwości, mogą być kierowane do innych instalacji przetwarzających poszczególne frakcje odpadów selektywnie zebranych.

2. Przedsiębiorca odbierający zmieszane odpady komunalne oraz selektywnie zbierane odpady od właścicieli nieruchomości winien je przekazywać do Zakładów Unieszkodliwiania Odpadów wymienionych w Planie Gospodarki Odpadami Województwa Łódzkiego.

§ 28. Wdrożenie właściwego systemu gospodarki odpadami w gminie Brzeźnio wymaga podjęcia następujących działań strategicznych:

1) zapobieganie powstaniu odpadów;

2) edukacja ekologiczna promująca zapobieganie powstawania odpadów oraz właściwe postępowanie z nimi (w tym ich selektywne zbieranie);

3) promocja wdrażania technologii produkcji zapobiegających powstawaniu odpadów lub ograniczających ich ilość i zagrożenie dla środowiska;

4) promocja wdrażania systemu zarządzania środowiskowego jako skutecznego narzędzia nadzorowania i doskonalenia środowiskowych aspektów działalności;

5) stosowanie "zielonych zamówień publicznych", czyli ujmowanie kryteriów środowiskowych przy formułowaniu specyfikacji w przetargach finansowanych ze środków publicznych;

6) wdrażanie efektywnych ekonomicznie i ekologicznie technologii odzysku i unieszkodliwiania odpadów, w tym technologii pozwalających na odzyskiwanie energii zawartej w odpadach w procesach termicznego ich przekształcania;

7) wdrażanie systemów selektywnego zbierania odpadów w tym odpadów ulegających biodegradacji.

Rozdział 6.
Obowiązki osób utrzymujących zwierzęta domowe, mające na celu ochronę przed zagrożeniem lub uciążliwością dla ludzi oraz przed zanieczyszczeniem terenów przeznaczonych do wspólnego użytku

§ 29. Osoby utrzymujące zwierzęta domowe są zobowiązane do sprawowania nad nimi właściwej opieki, tak, aby zwierzęta:

1) nie stwarzały i nie stanowiły zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi i zwierząt;

2) nie stanowiły uciążliwości dla osób trzecich;

3) nie zanieczyszczały terenów przeznaczonych do użytku publicznego.

§ 30. Nieruchomość, na której zwierzęta domowe przebywają swobodnie powinna być ogrodzona i zabezpieczona w sposób uniemożliwiający samodzielne wydostanie się zwierząt poza jej teren.

§ 31. Właściciele i opiekunowie zwierząt domowych są zobowiązani do niezwłocznego usuwania zanieczyszczeń spowodowanych przez te zwierzęta (w szczególności ich odchodów) w obiektach i na terenach przeznaczonych do użytku publicznego, ze szczególnym uwzględnieniem chodników, ulic, trawników, skwerów i zieleńców oraz pomieszczeń budynków wielorodzinnych przeznaczonych do wspólnego użytku (korytarze, klatki schodowe), poprzez zebranie zanieczyszczeń do własnej papierowej lub foliowej torebki i umieszczenie ich np. w koszu ulicznym. Wymóg ten nie dotyczy oznakowanych psów przewodników i psów asystujących osobom niepełnosprawnym.

§ 32. 1. Na terenach przeznaczonych do użytku publicznego, psy muszą być prowadzone na smyczy, natomiast psy uznawane za psy rasy agresywnej oraz inne psy mogące stanowić zagrożenie, także w nałożonym kagańcu i pod opieką osoby dorosłej, która zapewni nad nimi kontrole.

2. Zwolnienie psa ze smyczy możliwe jest wyłącznie na terenach mało uczęszczanych pod warunkiem, że jego właściciel lub opiekun jest w stanie zapewnić sprawowanie kontroli nad jego zachowaniem a w przypadku psów uznawanych za psy rasy agresywne, dodatkowo pies ma nałożony kaganiec.

§ 33. Zasady postępowania z bezdomnymi zwierzętami na terenie Gminy reguluje odrębna uchwała Rady Gminy w Brzeźniu w sprawie uchwalenia "Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Brzeźnio".

Rozdział 7.
Wymagania dotyczące utrzymywania zwierząt gospodarskich na terenach wyłączonych z produkcji rolniczej

§ 34. 1. Zabrania się utrzymywania zwierząt gospodarskich na zwartych terenach zajętych pod budownictwo wielorodzinne, jednorodzinne, instytucje użyteczności publicznej, centra handlowe.

2. Na pozostałych terenach wyłączonych z produkcji rolniczej (o ile dopuszcza to miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego), dopuszcza się utrzymywanie zwierząt gospodarskich przy zachowaniu następujących warunków:

1) budynki gospodarskie przeznaczone do hodowli zwierząt spełniają wymagania wynikające z obowiązujących przepisów;

2) prowadzenie hodowli nie będzie powodowało uciążliwości dla mieszkańców i użytkowników nieruchomości sąsiednich;

3) przestrzegane będą przepisy sanitarno-epidemiologiczne;

4) wytwarzane odpady i nieczystości będą gromadzone oraz usuwane zgodnie z postanowieniami niniejszego regulaminu;

5) przeprowadzana będzie deratyzacja pomieszczeń, w których prowadzono jest hodowla zwierząt zgodnie z postanowieniami § 37 niniejszego Regulaminu.

3. Na terenach prowadzący chów zwierząt gospodarskich, składowanie obornika winno odbywać się w odległości, co najmniej 10 m od linii rozgraniczającej nieruchomości, na terenie płaskim, tak by odcieki nie mogły przedostawać się na teren sąsiednich nieruchomości.

4. Na terenach o zabudowie wielorodzinnej wprowadza się zakaz hodowli pszczół, natomiast na pozostałych terenach pszczoły winny być trzymane w ulach, ustawionych w odległości co najmniej 5 m od granicy nieruchomości - w taki sposób, aby wylatujące i przylatujące pszczoły nie zakłócały korzystania z nieruchomości sąsiednich.

§ 35. Właściciele zwierząt gospodarskich wykorzystywanych podczas sezonu letniego mają obowiązek usuwania odchodów zwierzęcych, pozostałości karmy lub ściółki pozostawionych na ulicach, placach i innych miejscach publicznych.

§ 36. Obowiązek unieszkodliwiania zwłok zwierzęcych należy do właściciela zwierzęcia. Wykonanie tego obowiązku polega na przekazaniu ich przedsiębiorcy świadczącemu usługi w zakresie zbierania, transportu i unieszkodliwiania zwłok zwierzęcych, posiadającego stosowne zezwolenie w tym zakresie.

Rozdział 8.
Wyznaczanie obszarów podlegających obowiązkowej deratyzacji i terminów jej przeprowadzania

§ 37. 1. Obszary na których znajdują się obiekty i magazyny wykorzystywane do przechowywania lub składowania produktów rolno-spożywczych, altany śmietnikowe i korytarze piwnic położone na terenie zabudowy wielorodzinnej, budynki w których utrzymywane są zwierzęta gospodarskie, podlegają obowiązkowej deratyzacji.

2. Deratyzację na terenach wymienionych w ust. 1 należy przeprowadzać w miesiącach od marca do kwietnia oraz od października do listopada, a także każdorazowo w przypadku wystąpienia populacji gryzoni.

3. Na obszarach, na których nie wyznacza się obowiązkowej deratyzacji, deratyzację należy przeprowadzać każdorazowo w przypadku wystąpienia populacji gryzoni.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00