Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Łódzkiego rok 2015 poz. 2163

Uchwała nr VI/34 /15 Rady Miasta Rawa Mazowiecka

z dnia 22 kwietnia 2015r.

w sprawie szczegółowych zasad i trybu umarzania wierzytelności przypadających jednostkom organizacyjnym Miasta Rawa Mazowiecka i udzielania innych ulg oraz wskazania organów do tego uprawnionych

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2013 r., poz. 594, poz.645 i poz.1318, z 2014 r.poz.379 i poz.1072) oraz art.59 ust.1, 2 i 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 roku o finansach publicznych (Dz. U. z 2013 r, poz. 885, poz.938 i poz.1646, z 2014 r., poz.379, poz.911, poz.1146, poz.1626 i poz.1877, z 2015 r. poz.238) Rada Miasta Rawa Mazowiecka uchwala, co następuje:

§ 1. Określa się szczegółowe zasady, sposób i tryb umarzania, odraczania lub rozkładania na raty wierzytelności jednostek organizacyjnych Miasta Rawa Mazowiecka stanowiących należności pieniężne mające charakter cywilnoprawny , do których nie stosuje się przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa ( Dz.U. Nr 137, poz.926 z późniejszymi zmianami), zwanych dalej "wierzytelnościami", wobec osób fizycznych, osób prawnych a także jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej.

§ 2. Ilekroć w uchwale jest mowa o:

1) wierzycielu - rozumie się przez to Gminę Miasto Rawa Mazowiecka oraz jej jednostki organizacyjne;

2) dłużniku - rozumie się przez to osobę fizyczną, osobę prawną, jednostkę organizacyjną nie posiadającą osobowości prawnej;

3) należności pieniężnej - rozumie się przez to wymagalną wierzytelność pieniężną przypadającą jednostce samorządu terytorialnego lub jednostce organizacyjnej miasta, od jednego dłużnika (należność główna), wraz z należnymi odsetkami i kosztami dochodzenia należności (należności uboczne) według stanu na dzień umorzenia bądź udzielenia innych ulg, a w przypadku, jeżeli należność główna została zapłacona sumę odsetek i kosztów ich dochodzenia;

4) uldze - rozumie się przez to odroczenie terminu płatności bądź rozłożenie na raty;

5) przypadku uzasadnionym ważnym interesem dłużnika - rozumie się przez to sytuację społeczną lub gospodarczą dłużnika, w której zapłata długu bądź jego części mogłaby zagrozić egzystencji dłużnika lub osób będących na jego utrzymaniu.

§ 3. 1. Należności pieniężne mogą być na wniosek dłużnika w całości lub w części umarzane, ich spłata może być odroczona lub rozkładana na raty w przypadkach uzasadnianych ważnym interesem dłużnika lub interesem publicznym.

2. Udzielenie ulg, o których mowa w ust.1 następuje w formie pisemnej:

a) przy umorzeniu - w drodze oświadczenia organu wskazanego w § 10, w którym zostaną określone: kwota umorzenia, tytuł zobowiązania oraz udokumentowane przyczyny umorzenia,

b) przy zastosowaniu ulgi - w drodze umowy, w której zostanie określona kwota należności, ilość i wysokość rat oraz termin płatności rat, bądź wskazany termin, do którego odroczono zapłatę należności i ewentualnie zabezpieczenie wykonania umowy.

3. Odmowa udzielenia ulgi następuje w formie jednostronnego oświadczenia woli złożonego przez organ lub osobę uprawnioną wymienioną w § 10 uchwały.

§ 4. 1. Wniosek o udzielenie ulgi dłużnik składa wierzycielowi.

2. Wniosek o udzielenie ulgi powinien zawierać informację uzasadniające zaistnienie przesłanek, o których mowa w § 3 ust.1 uchwały, a w szczególności opis aktualnej sytuacji finansowej.

3. Do wniosku powinny zostać załączone dokumenty potwierdzające okoliczności w nim wymienione.

4. W przypadku stwierdzenia, że przedstawione dokumenty są niewystarczające do udzielenia ulgi, organ lub osoba uprawniona wzywa dłużnika do ich uzupełnienia, określając termin, w którym uzupełnienie powinno być dokonane.

5. Nieuzupełnienie wniosku przez dłużnika w wyznaczonym terminie, powoduje pozostawienie go bez rozpatrzenia.

§ 5. Umorzenie należności pieniężnych, za które odpowiada więcej niż jeden dłużnik, może nastąpić, w przypadku gdy warunki umorzenia są spełnione wobec wszystkich dłużników.

§ 6. 1. Należność pieniężna staje się natychmiast wymagalna wraz z odsetkami należnymi od pierwotnego terminu wymagalności do dnia zapłaty, w przypadku gdy zostanie ustalone, że:

1) dowody, na podstawie których organ lub osoba uprawniona udzieliła ulgi, okazały się fałszywe;

2) dłużnik wprowadził organ lub osobę uprawnioną w błąd, co do okoliczności uzasadniających udzielenie ulgi;

3) dłużnik nie spłacił należności w odroczonym terminie.

2. W przypadku gdy dłużnik nie spłacił którejkolwiek z rat, niespłacona należność staje się natychmiast wymagalna wraz z odsetkami należnymi od pierwotnego terminu wymagalności do dnia zapłaty.

§ 7. 1. 1. Umorzenie należności pieniężnych może nastąpić z urzędu jeżeli:

1) osoba fizyczna - zmarła, nie pozostawiając żadnego majątku, pozostawiła majątek nie podlegający egzekucji na podstawie odrębnych przepisów lub pozostawiła przedmioty codziennego użytku domowego, których łączna wartość nie przekracza kwoty 6 000zł,

2) osoba prawna - została wykreślona z właściwego rejestru osób prawnych przy jednoczesnym braku majątku, z którego można egzekwować należność, a odpowiedzialność z tytułu należności nie przechodzi z mocy prawa na osoby trzecie,

3) zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że w postępowaniu egzekucyjnym nie uzyska się kwoty wyższej od kosztów dochodzenia i egzekucji tej należności lub postępowanie egzekucyjne okazało się nieskuteczne.

4) jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej uległa likwidacji

5) zachodzi ważny interes dłużnika lub interes publiczny

2. Udzielenie ulgi, o której mowa w ust.1 następuje w formie określonej w art.58 ust.2 i 3 ustawy z dnia 27 stycznia 2009 roku o finansach publicznych (Dz. U. z 2013 r, poz. 885 z późniejszymi zmianami).

§ 8. Umorzenie zobowiązania co do należności głównej, powoduje wygaśnięcie zobowiązania co do należności ubocznych w całości lub w takiej części, w jakiej wygasło zobowiązanie co do należności głównej.

§ 9. Od należności, w których spłacie udzielono ulgi nie pobiera się odsetek za zwłokę za okres od daty udzielenia ulgi do upływu terminu zapłaty.

§ 10. Do udzielania ulg uprawnieni są:

1) Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka - bez względu na wysokość kwoty należności pieniężnych;

2) dyrektorzy jednostek organizacyjnych Miasta Rawa Mazowiecka, jeżeli kwota należności pieniężnej nie przekracza 6.000 zł.

§ 11. Udzielenie ulg w formie umorzenia, odroczenia i rozkładania na raty na wniosek podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą , bez względu na formę organizacyjno - prawną następuje zgodnie z przepisami ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 roku o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej ( Dz. U. z 2007 Nr 59, poz.404 z późniejszymi zmianami).

§ 12. Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka wraz z rocznym sprawozdaniem z wykonania budżetu przedłoży Radzie Miasta informację o łącznej liczbie i kwocie udzielonych ulg na podstawie niniejszej uchwały w danym roku budżetowym.

§ 13. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta Rawa Mazowiecka.

§ 14. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Łódzkiego.

Przewodniczący Rady Miasta Rawa Mazowiecka


Zbigniew Sienkiewicz

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00