Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Lubuskiego rok 2016 poz. 1851

Uchwała nr XXV.41.2016 Rady Gminy Otyń

z dnia 30 czerwca 2016r.

w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Otyń

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 446) art. 4 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tj. Dz.U. z 2016 r. poz. 250), po zasięgnięciu opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Nowej Soli, uchwala się:

REGULAMIN UTRZYMANIA CZYSTOŚCI I PORZĄDKUNA TERENIEGMINY OTYŃ

Rozdział 1.
Mycie i naprawy pojazdów samochodowych poza myjniami i warsztatami naprawczymi

§ 1. Mycie pojazdów mechanicznych i innych środków transportowych powinno się odbywać w miejscach do tego wyznaczonych - myjniach. Zabrania się mycia pojazdów mechanicznych i innych środków transportowych na terenie nieruchomości przeznaczonych do użytku publicznego, a w szczególności na chodnikach, jezdniach, poboczach dróg, placach, skwerach i zieleńcach, terenach leśnych i parkowych oraz w pobliżu zbiorników wodnych oraz innych wód powierzchniowych otwartych (cieków wodnych).

§ 2. Mycie pojazdów mechanicznych i innych środków transportowych za pomocą detergentów na terenie nieruchomości będących we władaniu osób fizycznych jest dozwolone pod warunkiem uzyskania zgody właściciela oraz przy zbieraniu i odprowadzaniu powstających ścieków do kanalizacji sanitarnej lub gromadzeniu ich w szczelnym zbiorniku w sposób umożliwiający ich usunięcie zgodnie z wymaganiami dotyczącymi usuwania nieczystości ciekłych. W szczególności ścieki te nie mogą być bezpośrednio odprowadzane do wód powierzchniowych (cieków, zbiorników wodnych) lub do ziemi.

§ 3. Dopuszcza się mycie karoserii samochodów osobowych lub ich części wodą niezawierającą detergentów lub wodą zawierającą substancje biodegradowalne, o ile nie będzie ono powodowało zanieczyszczenia gleby lub wód powierzchniowych substancjami chemicznymi, a zwłaszcza ropopochodnymi, pod następującymi warunkami:

1) powyższa czynność może być wykonywana w odległości nie mniejszej niż 100 m od wszelkich wód powierzchniowych, takich jak zbiorniki wodne i cieki powierzchniowe (rzeki, kanały, rowy);

2) powstające ścieki nie są odprowadzane do kanalizacji deszczowej (kanałów burzowych).

§ 4. Dokonywanie doraźnych napraw i regulacji pojazdów mechanicznych, maszyn i urządzeń rolniczych dopuszczalne jest w miejscach do tego celu zorganizowanych i o powierzchni utwardzonej, pod następującymi warunkami:

1) powyższe czynności nie będą powodowały uciążliwości dla ludzi zamieszkałych w sąsiednich nieruchomościach i dla środowiska;

2) powstające odpady będą gromadzone w pojemnikach do tego przeznaczonych.

§ 5. Dopuszcza się wykonywanie prostych napraw i regulacji pojazdów mechanicznych poza warsztatami naprawczymi (np. wymiana żarówek, wymiana świec zapłonowych, wymiana kół, uzupełnienie płynów itp.), pod warunkami:

1) zapewnienia bezpieczeństwa osób przebywających w pobliżu miejsca naprawy;

2) zapewnienia porządku i czystości w miejscu naprawy oraz niepowstawania ścieków zawierających oleje, smary i zanieczyszczenia ropopochodne;

3) niepowodowania uciążliwości dla środowiska (hałasu, emisji spalin).

Rozdział 2.
Wymagania związane z uprzątnięciem błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z części nieruchomości służących do użytku publicznego

§ 6. Właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku poprzez uprzątanie błota, śniegu i innych zanieczyszczeń z powierzchni chodników (od granicy nieruchomości do zewnętrznej krawędzi chodnika), przy czym za taki chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącej dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości.

§ 7. Uprzątnięte błoto, śnieg, lód i inne zanieczyszczenia należy złożyć na skraju chodnika, tak aby mogły je sprzątnąć służby utrzymujące w stanie czystości jezdnię.

§ 8. Uprzątanie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń należy wykonywać ręcznie lub mechanicznie, w taki sposób aby nie niszczyć nawierzchni chodnika.

§ 9. Piasek użyty do likwidacji śliskości należy usunąć z chodnika niezwłocznie po ustaniu przyczyn jego zastosowania.

§ 10. Śnieg i błoto należy uprzątać niezwłocznie po opadach, natomiast lód i inne zanieczyszczenia należy uprzątać systematycznie w miarę potrzeby.

Rozdział 3.
Częstotliwość i sposób pozbywania się nieczystości ciekłych z terenu nieruchomości oraz terenów przeznaczonych do użytku publicznego.

§ 11. Ustala się częstotliwość i sposób pozbywania się nieczystości ciekłych z terenu nieruchomości oraz terenów przeznaczonych do użytku publicznego:

1) Wywóz nieczystości ciekłych gromadzonych w zbiornikach bezodpływowych powinien odbywać się na podstawie zamówienia właściciela lub użytkownika nieruchomości, złożonego do podmiotu uprawnionego, z którym podpisał umowę, w terminie zabezpieczającym zbiornik przed przepełnieniem, wyciekaniem i zanieczyszczeniem środowiska. Częstotliwość wywozu nieczystości płynnych powinna być dostosowana do pojemności zbiornika i wielkości zużycia wody.

2) Osady z przydomowych oczyszczalni ścieków należy usuwać, przy pomocy uprawnionego podmiotu, z częstotliwością wynikającą z instrukcji eksploatacji oczyszczalni.

3) Właściciel nieruchomości jest obowiązany zapewnić firmie wywozowej dostęp do urządzeń do gromadzenia nieczystości ciekłych w sposób umożliwiający ich opróżnianie bez narażenia na szkody, ludzi, obiekty bądź pojazdy.

§ 12. Na terenie gminy, mając na uwadze zasady utrzymania czystości i porządku w zakresie zagospodarowania nieczystości ciekłych, nie dopuszcza się:

1) wylewania nieczystości ciekłych poza wyznaczonymi do tego celu stacjami zlewnymi;

2) indywidualnego opróżniania zbiorników bezodpływowych ścieków bytowych, przez właścicieli nieruchomości;

3) wykorzystywania nieczynnych studni kopanych do gromadzenia nieczystości ciekłych i wód opadowych spływających z powierzchni utwardzonych.

Rozdział 4.
Obowiązki właścicieli (opiekunów) zwierząt domowych.

§ 13. Do obowiązków właścicieli utrzymujących zwierzęta domowe na terenie Gminy należy:

1) zachowanie środków ostrożności zapewniających ochronę zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt, a także dołożenie starań aby zwierzęta te były jak najmniej uciążliwe dla otoczenia poprzez stały i skuteczny dozór;

2) wyprowadzanie psów wyłącznie na uwięzi;

3) wyprowadzanie psów z nałożonym kagańcem, jeżeli wysokość psa, mierzona od początku przednich łap do punktu nad łopatkami, wynosi ponad 30 cm;

4) natychmiastowe usuwanie przez właścicieli zanieczyszczeń pozostawionych przez zwierzęta domowe w obiektach i na terenach przeznaczonych do użytku publicznego, a w szczególności na chodnikach, jezdniach, placach, parkingach i terenach zielonych. Nieczystości te, winny być umieszczone w szczelnych, nieulegających szybkiemu rozkładowi torbach, które mogą być deponowane w komunalnych urządzeniach do zbierania odpadów, z zastrzeżeniem, że postanowienie to nie dotyczy osób niewidomych, korzystających z psów przewodników.

§ 14. Zwolnienie psa ze smyczy poza terenem posesji jest dopuszczalne wyłącznie w miejscach mało uczęszczanych i w oddaleniu od zabudowań mieszkalnych, pod warunkiem, że pies posiada kaganiec i właściciel ma możliwość sprawowania kontroli nad jego zachowaniem. W szczególności zabronione jest spuszczanie psów ze smyczy na terenie i w pobliżu placów zabaw, szkół, przedszkoli, parków i obiektów sportowych.

§ 15. Psy mogą przebywać luzem na terenie nieruchomości, poza mieszkaniem i kojcem, jedynie w sytuacji, gdy nieruchomość jest ogrodzona w sposób uniemożliwiający jej opuszczenie przez psa i oznakowana przy wejściu, w sposób dobrze widoczny, tabliczką zawierającą ostrzeżenie o psie przebywającym na terenie posesji.

§ 16. Zasady postępowania ze zwierzętami bezdomnymi reguluje odrębna uchwała Rady Gminy.

Rozdział 5.
Wymagania odnośnie utrzymywania zwierząt gospodarskich na terenach wyłączonych z produkcji rolniczej oraz tereny objęte zakazem utrzymywania zwierząt gospodarskich

§ 17. Ustala się wymagania odnośnie utrzymywania zwierząt gospodarskich na terenach wyłączonych z produkcji rolniczej:

1) Nie dopuszcza się chowu i utrzymywania zwierząt gospodarskich w obrębie zabudowy szeregowej i na terenie osiedli mieszkaniowych, na działkach o powierzchni poniżej 1000 m2, przy jednoczesnym spełnieniu warunków określonych w ust. 4.

2) Hodowla drobnego inwentarza i drobiu na prywatnych posesjach w obrębie osiedli o zabudowie luźnej jest dopuszczalna, pod warunkiem zachowania wymagań higieniczno-sanitarnych.

3) Nie dopuszcza się wprowadzania zwierząt gospodarskich, na wypas, wybieg, na tereny przeznaczone do użytku publicznego, poza przypadkami dotyczącymi organizacji wystaw.

4) Na pozostałych terenach wyłączonych z produkcji rolnej, dopuszcza się utrzymywanie zwierząt gospodarskich pod następującymi warunkami:

a) przestrzegania obowiązujących przepisów sanitarno-epidemiologicznych,

b) posiadania budynków gospodarskich przeznaczonych do hodowli zwierząt,

c) wytwarzane podczas prowadzenia hodowli odpady i nieczystości będą gromadzone i usuwane zgodnie z obowiązującymi przepisami i nie będą powodować zanieczyszczenia terenu nieruchomości, jak również wód powierzchniowych i podziemnych,

d) przetrzymywanie i prowadzenie hodowli nie będzie powodowało uciążliwości, w szczególności zapachowych, hałasu dla współużytkowników oraz użytkowników nieruchomości sąsiednich,

e) trzymania pszczół w ulach, ustawionych w odległości co najmniej 10 m od granicy nieruchomości w taki sposób, aby wylatujące i przylatujące pszczoły nie stanowiły uciążliwości dla właścicieli nieruchomości sąsiednich,

f) ule z pszczołami ustawione w odległości 3 - 10 m od wskazanego wcześniej otoczenia (nie dotyczy autostrad i dróg szybkiego ruchu) są oddzielone stałą przeszkodą (parkan, mur, krzewy) o wysokości co najmniej 3 m, która spowoduje wznoszenie się wylatujących i powracających do ula pszczół nad pobliskim terenem.

§ 18. Nie dopuszcza się chowu zwierząt gospodarskich:

a) wewnątrz mieszkań i pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi,

b) w pomieszczeniach nie przeznaczonych do tego celu, w szczególności takich jak strychy, piwnice, komórki, garaże, balkony itp.

§ 19. Dopuszcza się utrzymywanie gołębi na terenie nieruchomości prywatnych, pod warunkiem, że nie jest to uciążliwe dla ludzi i nie powoduje zanieczyszczenia terenów przeznaczonych do użytku wspólnego oraz nieruchomości sąsiednich.

Rozdział 6.
Obszary podlegające obowiązkowej deratyzacji oraz terminy jej przeprowadzenia

§ 20. 1. §20.1. Wyznacza się obszary na terenie Gminy Otyń podlegające obowiązkowej deratyzacji:

1) tereny zabudowane budynkami mieszkalnymi, przemysłowymi, gospodarczymi i inwentarskimi

a) na obszarach wsi Otyń, Modrzyca, Bobrowniki, Niedoradz, Zakęcie, Ługi, Konradowo, Czasław ;

b) na obszarach przysiółków: Borki.,

2) budynki mieszkalne na terenie osiedli oraz w zabudowie jednorodzinnej i zagrodowej wraz z pomieszczeniami przynależnymi tj. piwnice, pomieszczenia gospodarskie, budynki inwentarskie,

3) tereny obiektów produkcyjnych i usługowych, w tym sklepy, lokale gastronomiczne, warsztaty,

4) budynki szkół i przedszkoli,

5) obiekty służby zdrowia,

2. Ustala się, że deratyzacja na obszarach, o których mowa w ust. 1 przeprowadzona będzie dwa razy w roku w następujących terminach:

1) od dnia 1 kwietnia do dnia 15 kwietnia,

2) od dnia 15 października do dnia 31 października.

Rozdział 7.
Postanowienia końcowe

§ 21. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi.

§ 22. Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubuskiego.

§ 23. Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 sierpnia 2016r.

§ 24. Traci moc Uchwała Nr XXVIII.36.2013 Rady Gminy Otyń z dnia 23 maja 2013r. w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Otyń.

Przewodnicząca Rady Gminy


Aneta Smolicz


Uzasadnienie

Zgodnie z art. 11 ustawy z dnia 28 listopada 2014r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015r. poz. 87) dotychczasowy akt prawa miejscowego wydany na podstawie art. 4, ustawy zachowuje moc na okres na jaki został wydany, jednak nie dłuższy niż 18 miesięcy od daty wejścia w życie ustawy. W związku z powyższym z dniem 31 lipca 2016r. straci moc Uchwała Nr XXVIII.36.2013 Rady Gminy Otyń z dnia 23 maja 2013r. w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku w Gminie Otyń.

W związku z art. 4 ustawy z dnia 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tj. Dz.U. z 2016r. poz. 250) uchwalenie regulaminu utrzymania czystości i porządku w gminach jest obowiązkiem ustawowym gminy.

Z chwilą przystąpienia Gminy do Związku Międzygminnego "EKO- PRZYSZŁOŚĆ", który przeją zadania związane z gospodarką odpadami, w tym uchwalenie regulaminu utrzymania czystości i porządku w gminach w zakresie postępowania z odpadami komunalnymi, sporządzony został regulamin z wyłączeniem w/w. zakresu.

Mając powyższe na uwadze zasadne jest podjęcie przedmiotowej uchwały.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00