Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Lubuskiego rok 2016 poz. 1558

Uchwała nr XX/94/16 Rady Miasta Gozdnica

z dnia 29 czerwca 2016r.

w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Gozdnica

Na podstawie art. 4 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2016 r. poz. 250) oraz art. 40 ust. 1 i art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2016 r., poz. 446), po zasięgnięciu opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Żaganiu, Rada Miasta Gozdnica uchwala:

Regulamin utrzymania czystości i porządku na tErenie Gminy Gozdnica

Rozdział 1.
Wymagania w zakresie utrzymania czystości i porządku na terenie nieruchomości

§ 1. Właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie nieruchomości w należytym stanie sanitarno - porządkowym.

§ 2. 1. Właściciele nieruchomości zobowiązani są do prowadzenia selektywnego zbierania, a odbierający odpady do odbierania następujących rodzajów odpadów komunalnych:

1) tworzywa sztucznego, metali oraz opakowań wielomateriałowych, w tym po chemii gospodarczej;

2) papieru i tektury;

3) szkła;

4) przeterminowanych leków;

5) zużytych baterii i akumulatorów;

6) zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego;

7) mebli i innych odpadów wielkogabarytowych;

8) odpadów budowlanych i rozbiórkowych;

9) chemikaliów, w tym chemii budowlanej np.: farby, lakiery, unigrunty oraz opakowania po nich;

10) zużytych opon;

11) tekstyliów, odzieży i obuwia;

12) niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych;

13) pozostałości po segregacji

14) odpady ulegające biodegradacji, odpady zielone oraz bioodpady.

2. Odpady określone w ust. 1 pkt 1, 2, 3, 12 i 13 odbierane są bezpośrednio z nieruchomości, a pozostałe z punktu selektywnej zbiórki.

3. Odpady, o których mowa w ust. 1, właściciele nieruchomości obowiązani są zbierać i gromadzić z chwilą ich powstania, uprzednio poddając je segregacji.

4. Odpady, określone w ust. 1, odbierane są w sposób gwarantujący ich niezmieszanie z innymi rodzajami odpadów zbieranych selektywnie. Odpady te należy odbierać z częstotliwością określoną w rozdziale 3.

5. Przeterminowane leki należy umieszczać w przeznaczonych do tego celu i specjalnie oznakowanych pojemnikach, znajdujących się na terenie punktu selektywnej zbiórki. Pojemniki te powinny mieć odpowiednią konstrukcję, zabezpieczającą przed przeciekaniem i uniemożliwiającą dostęp do ich zawartości przypadkowym osobom.

6. Zużyte baterie i akumulatory inne niż przemysłowe i samochodowe należy umieszczać w przeznaczonych do tego celu i specjalnie oznakowanych pojemnikach znajdujących się na terenie placówek oświaty, punktów handlowych lub w punkcie selektywnej zbiórki.

7. Akumulatory przemysłowe i samochodowe należy dostarczać do placówek handlowych i usługowych prowadzących ich sprzedaż bądź wymianę.

8. Dopuszcza się umieszczenie metali i opakowań wielomateriałowych odpowiednio w pojemnikach, w tym workach foliowych przeznaczonych na gromadzenie tworzyw sztucznych.

9. Meble i inne odpady wielkogabarytowe powinny być wystawiane przed teren nieruchomości, z której pochodzą, nie wcześniej w dniu terminu wyznaczonego przez przedsiębiorcę odbierającego odpady komunalne.

10. Tekstylia, odzież oraz obuwie należy umieszczać w specjalnych pojemnikach rozmieszczonych na terenie miasta przez PCK lub innych uprawnionych odbiorców albo dostarczyć do punktu selektywnej zbiórki.

11. Odpady ulegające biodegradacji, w tym odpady zielone oraz bioodpady powstające i zebrane na terenie nieruchomości powinny być w miarę możliwości kompostowane we własnym zakresie przez właścicieli nieruchomości. Odpady te mogą być również dostarczane przez właścicieli nieruchomości na której powstały do punktu selektywnej zbiórki.

§ 3. 1. Właściciele nieruchomości są zobowiązani do uprzątnięcia błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń:

1) z części nieruchomości udostępnionej do użytku publicznego,

2) z chodników położonych wzdłuż nieruchomości zabudowanych.

2. Obowiązek określony w ust. 1 powinien być realizowany niezwłocznie, poprzez:

1) zamiatanie, zbieranie, itp.,

2) odgarnięcie śniegu i błota pośniegowego w miejsce nie powodujące zakłóceń w ruchu pieszych,

3) usuwanie śliskości z zachowaniem wymagań określonych w przepisach dotyczących rodzajów i warunków stosowania środków, które mogą być używane na drogach publicznych oraz ulicach i placach,

4) uprzątnięcie z chodnika piasku lub kruszywa użytego do likwidacji śliskości niezwłocznie po ustaniu przyczyn jego stosowania.

§ 4. Ustala się wymagania w zakresie utrzymania czystości i porządku na terenie nieruchomości dotyczące mycia i naprawy pojazdów samochodowych, poza myjniami i warsztatami naprawczymi:

1) miejsce mycia pojazdów na nieruchomości ma być wyposażone w ujęcie wody, o utwardzonej nawierzchni ze spadkiem zapewniającym spływ wody do sieci kanalizacji sanitarnej lub zbiornika bezodpływowego z tym zastrzeżeniem, że w przypadku mycia podwozia, silnika, skrzyni biegów i innych elementów konstrukcyjnych powstające ścieki należy poddać podczyszczeniu w urządzeniach tj. osadnik lub separator,

2) miejsce naprawy pojazdów na nieruchomości ma być utwardzone, a powstałe odpady, w zależności od ich rodzaju, należy gromadzić i pozbywać się w sposób przewidziany w przepisach szczególnych.

Rozdział 2.
Rodzaje i minimalna pojemność pojemników przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych na terenie nieruchomości, na drogach publicznych oraz warunki rozmieszczenia tych pojemników i ich utrzymania w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym

§ 5. Ustala się następujące rodzaje pojemników przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych na terenie nieruchomości oraz miejscach publicznych. Niżej wymienione pojemniki winny być przystosowane do odbioru automatycznego przez pojazdy specjalistyczne:

1) pojemniki na odpady o pojemności 110 l - 120 l;

2) pojemniki na odpady o pojemności 240 l;

3) pojemniki na odpady o pojemności 1100 l;

4) pojemniki (KP 5, KP 6, KP 7, KP 10) o pojemności 5 m3 - 10 m3;

5) worek na gruz budowlany do 1 m3;

6) pojemniki siatkowe i z tworzywa sztucznego oznaczone odpowiednimi kolorami w stosunku do każdego rodzaju odpadu selektywnego zbieranego o pojemności 1,5 m3 - 3 m3;

7) kosze uliczne o pojemności nie mniejszej niż 30 l;

8) pojemniki, w tym worki z folii LDPE o pojemności 60 l - 120 l oznaczone odpowiednimi kolorami w stosunku do każdego rodzaju odpadu zbieranego selektywnie z przeznaczeniem na:

a) papier i makulaturę,

b) tworzywa sztuczne, metale i opakowania wielomateriałowe,

c) szkło,

d) odpady ulegające biodegradacji, w tym odpady zielone.

§ 6. Ustala się minimalną pojemność pojemnika przeznaczonego do zbierania na terenie nieruchomości niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych dla właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy w budynkach jednorodzinnych, jeżeli z takiego pojemnika korzysta:

1) do 4 osób - w rozmiarze 110 l - 120 l,

2) powyżej 4 osób - w rozmiarze 240 l.

§ 7. Ustala się dla właścicieli nieruchomości wielolokalowych minimalną pojemność pojemnika przeznaczonego do zbierania na terenie nieruchomości niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych, jeżeli z tego pojemnika korzysta:

1) do 4 osób - w rozmiarze 110 l - 120 l,

2) od 5 do 9 osób - w rozmiarze do 240 l,

3) od 10 do 15 osób - w rozmiarze 2 x 240 l,

4) od 16 do 20 osób - w rozmiarze 1100 l,

5) od 21 osób do 35 osób - w rozmiarze 2 x 1100 l,

6) powyżej 35 osób - w rozmiarze 3 x 1100 l.

§ 8. 1. Właściciel nieruchomości jest zobowiązany wyposażyć nieruchomość w pojemnik, który należy umieszczać w granicach nieruchomości w miejscu specjalnie do tego wyznaczonym posiadającym równą i utwardzoną nawierzchnię a w przypadku, gdy niemożliwym jest wyznaczenie takiego miejsca pojemniki należy ustawić na terenie innej nieruchomości, na warunkach ustalonych z jej właścicielem.

2. Pojemnik należy ustawić tak, aby nie powodować uciążliwości i utrudnień dla mieszkańców sąsiednich nieruchomości i osób trzecich.

3. Pojemniki powinny być utrzymane w odpowiednim stanie technicznym, w szczególności poprzez stałą naprawę ich szczelności, a także w odpowiednim stanie sanitarnym tj. przez ich mycie.

4. Systematyczne czyszczenie, mycie i dezynfekcja pojemników prowadzone jest każdorazowo po stwierdzeniu takiej konieczności, nie rzadziej niż raz na 6 miesięcy przez firmę odbierająca odpady z terenu gminy.

5. Zabrania się gromadzenia w pojemnikach przeznaczonych na zmieszane odpady komunalne śniegu, lodu, gorącego popiołu.

6. Na terenach ogrodów działkowych dopuszcza się zbieranie odpadów do pojemników o pojemności dostosowanej do ilości odpadów wytwarzanych na terenie ogrodów, ustawionych przy wejściach na ogrody działkowe.

7. Na drogach publicznych kosze uliczne należy umieścić po obu stronach drogi, co najmniej na początku i końcu drogi, po jednym na każdej stronie, przy czym odległość między koszami nie powinna być większa niż 500m. Kosze uliczne winny być trwałe (betonowe, metalowe, z tworzyw sztucznych).

Rozdział 3.
Częstotliwość i sposoby pozbywania się odpadów komunalnych i nieczystości ciekłych z terenu nieruchomości oraz terenów przeznaczonych do użytku publicznego

§ 9. 1. Częstotliwość usuwania zmieszanych odpadów komunalnych oraz bioodpadów stanowiących odpady komunalne z nieruchomości winna być dostosowana do ilości odpadów, nie może jednak być rzadsza niż raz na dwa tygodnie w przypadku zabudowy jednorodzinnej i raz na tydzień w przypadku zabudowy wielorodzinnej.

2. Częstotliwość usuwania odpadów zbieranych selektywnie winna być dostosowana do ilości odpadów, nie może jednak być rzadsza niż raz na miesiąc w przypadku zabudowy jednorodzinnej i wielorodzinnej.

3. Odbiór mebli oraz innych odpadów wielkogabarytowych prowadzony będzie dwa razy w roku poprzez wystawianie przed teren nieruchomości, z której pochodzą, nie wcześniej niż w dniu terminu wyznaczonego przez przedsiębiorcę odbierającego odpady komunalne.

4. Właściciele nieruchomości na których zamieszkują mieszkańcy, mogą dodatkowo poza ustalonym harmonogramem przekazywać odpady zebrane selektywnie do punktu selektywnej zbiórki.

§ 10. Opróżnianie zbiorników bezodpływowych lub oczyszczalni przydomowych odbywa się na podstawie umowy zawartej między właścicielami nieruchomości a przedsiębiorcą posiadającym zezwolenie na świadczenie usług w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych.

§ 11. Częstotliwość wywozu nieczystości ciekłych ze zbiorników bezodpływowych winna być dostosowana do potrzeb wynikających z ilości pobranej wody i pojemności zbiornika. Właściciele nie mogą dopuszczać do przepełniania zbiorników i wylewania się ścieków na powierzchnię terenu.

Rozdział 4.
Inne wymagania wynikające z wojewódzkiego planu gospodarki odpadami

§ 12. Funkcjonowanie systemu selektywnego zbierania i odbierania odpadów komunalnych powinno zapewnić:

1. ograniczenie składowania odpadów komunalnych ulegających biodegradacji

2. wydzielenie odpadów niebezpiecznych z odpadów komunalnych

3. osiągnięcie poziomów odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych.

§ 13. Kampania informacyjno-promocyjna wśród mieszkańców gminy , mająca na celu przedstawienie informacji dotyczącej odpadów komunalnych prowadzona będzie poprzez:

1. ulotki informacyjne

2. stronę internetową.

Rozdział 5.
Obowiązki osób utrzymujących zwierzęta domowe, mające na celu ochronę przed zagrożeniem lub uciążliwością dla ludzi oraz przed zanieczyszczeniem terenów przeznaczonych do wspólnego użytku

§ 14. 1. Właściciele lub opiekunowie zwierząt domowych są zobowiązani do sprawowania właściwej opieki nad tymi zwierzętami, w tym w szczególności nie pozostawienia ich bez dozoru, jeżeli zwierzę nie znajduje się w pomieszczeniu zamkniętym lub na terenie ogrodzonym w sposób uniemożliwiający samodzielne wydostanie się z niego.

2. Właściciele lub opiekunowie zwierząt domowych są zobowiązani do utrzymania tych zwierząt w sposób nie stwarzający uciążliwości (hałas, odory) dla osób znajdujących się w sąsiednich lokalach lub nieruchomościach.

3. Utrzymujący gady, ptaki i owady w lokalach mieszkalnych lub użytkowych zobowiązani są zabezpieczyć je przed wydostaniem się z pomieszczenia.

4. Na terenach użytku publicznego psy mogą być wyprowadzone tylko na smyczy, natomiast psy należące do rasy psów niebezpiecznych mogą być wyprowadzone tylko na smyczy i w kagańcu.

5. Zabronione jest:

1) wpuszczanie psów i kotów do piaskownic i na place zabaw dla dzieci,

2) wprowadzanie psów do sklepów, zakładów produkcji spożywczej, zakładów usługowych, lokali gastronomicznych, obiektów użyteczności publicznej oraz innych obiektów, których administracje wprowadziły ten zakaz (z wyjątkiem psów przewodników osób niewidomych).

6. Osoby utrzymujące zwierzęta domowe zobowiązane są do usuwania zanieczyszczeń spowodowanych przez te zwierzęta w miejscach publicznych oraz w innych miejscach przeznaczonych do wspólnego użytku, w szczególności z terenu ulic, chodników, parków i placów zabaw.

Rozdział 6.
Zasady utrzymywania zwierząt gospodarskich na terenach wyłączonych z produkcji rolniczej

§ 15. Zakazuje się chowu i utrzymywania zwierząt gospodarskich wewnątrz obszaru wyznaczonego ulicami: Kościelna, Matejki, 3 - go Maja, 1 - go Maja, Plac Wolności (na przedłużeniu ul. Traugutta), Traugutta.

§ 16. 1. Na innych terenach wyłączonych z produkcji rolniczej zwierzęta gospodarskie mogą być utrzymywane na nieruchomościach położonych w promieniu nie mniejszym niż 30m od budynków szkól, przedszkoli, placówek kulturalnych, zakładów opieki zdrowotnej.

2. Prowadzący hodowlę zwierząt gospodarskich jest obowiązany zapewnić:

1) gromadzenie i usuwanie powstających w związku z hodowlą odpadów i nieczystości w sposób zgodny z prawem, w tym zwłaszcza z wymaganiami niniejszego regulaminu i nie powodować zanieczyszczenia terenu nieruchomości oraz wód powierzchniowych i podziemnych;

2) przetrzymywanie i prowadzenie hodowli nie będzie powodowało uciążliwości, w szczególności zapachowych, hałasu dla współużytkowników oraz użytkowników nieruchomości sąsiednich;

3) przestrzeganie obowiązujących przepisów sanitarno - epidemiologicznych.

Rozdział 7.
Obowiązki w zakresie przeprowadzania deratyzacji, wyznaczanie obszarów podlegających obowiązkowej deratyzacji i terminów jej przeprowadzania

§ 17. 1. Wyznacza się obszary na terenie miasta Gozdnica podlegające obowiązkowej deratyzacji:

1) tereny zabudowane budynkami mieszkalnymi, przemysłowymi, gospodarczymi i inwentarskimi,

2) budynki mieszkalne na terenie osiedli oraz w zabudowie jednorodzinnej i zagrodowej wraz z pomieszczeniami przynależnymi tj. piwnice, pomieszczenia gospodarcze, budynki inwentarskie,

3) tereny obiektów produkcyjnych i usługowych, w tym sklepy, lokale gastronomiczne, warsztaty,

4) budynki szkół,

5) obiekty służby zdrowia,

6) obiekty urzędów i instytucji.

2. Ustala się, że deratyzacja na obszarach, o których mowa w ust. 1 przeprowadzana będzie dwa razy w roku w następujących terminach:

1) od dnia 1 kwietnia do dnia 15 kwietnia,

2) od dnia 15 października do dnia 31 października.

Rozdział 8.
Postanowienia końcowe

§ 18. Tracą moc:

1. uchwała Nr XXIV/158/13 Rady Miasta Gozdnica z dnia 27 marca 2013 r. w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Gozdnica (Dz. Urz. Woj. Lubuskiego z 2013 r. poz. 993).

2. uchwała Nr XXXVII/211/14Rady Miasta Gozdnica z dnia 28 sierpnia 2014 r. zmieniająca uchwałę w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Gozdnica (Dz. Urz. Woj. Lubuskiego z 2014 r. poz.1576 ).

3. uchwała Nr XIV/58/15 Rady Miasta Gozdnica z dnia 8 grudnia 2015 r. zmieniająca uchwałę w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Gozdnica (Dz. Urz. Woj. Lubuskiego z 2015 r. poz.2553).

§ 19. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta Gozdnica.

§ 20. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubuskiego.

Przewodnicząca Rady Miasta Gozdnica


Krystyna Mulik

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00