Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Lubuskiego rok 2015 poz. 1970

Uchwała nr XXI/108/2015 Rady Miejskiej w Witnicy

z dnia 29 października 2015r.

w sprawie ustalenia stawki procentowej służącej naliczaniu opłaty adiacenckiej z tytułu wzrostu wartości nieruchomości w wyniku podziału nieruchomości

Na podstawie art.18 ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2013r., poz. 594 z późn. zm.), w związku z art. 98a ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami (t. j. Dz. U. z 2015r., poz. 782), uchwala się, co następuje:

§ 1. Ustala się wysokość stawki procentowej opłaty adiacenckiej naliczanej z tytułu wzrostu wartości nieruchomości w wyniku podziału nieruchomości dokonanej na wniosek właściciela lub użytkownika wieczystego, który wniósł opłaty roczne za cały okres użytkowania tego prawa.

§ 2. Wysokość stawki procentowej opłaty adiacenckiej naliczanej z tytułu wzrostu wartości nieruchomości w wyniku podziału nieruchomości dokonanej na wniosek właściciela lub użytkownika wieczystego, który wniósł opłaty roczne za cały okres użytkowania tego prawa wynosi 5 % różnicy wartości nieruchomości sprzed i po dokonaniu podziału.

§ 3. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta i Gminy Witnica.

§ 4. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubuskiego.

Przewodnicząca Rady


Agnieszka Pundyk


Uzasadnienie

Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami umożliwia gminie naliczanie opłat adiacenckich z tytułu wzrostu wartości nieruchomości, w wyniku podziału dokonanego na wniosek właściciela lub użytkownika wieczystego, który wniósł opłaty roczne za cały okres użytkowania tego prawa.

Organ stanowiący (Rada Miejska)ma obowiązek ustalenia wysokości stawki procentowej opłaty adiacenckiej stosownie do art. 98a ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami. Natomiast ustalenie tej opłaty w sprawie indywidualnej zostało pozostawione uznaniu organu administracyjnemu, jakim jest burmistrz. Opłata nie może być większa niż 30 % różnicy wartości nieruchomości sprzed i po dokonaniu podziału.

Ustalenie opłaty adiacenckiej odbywa się w drodze decyzji administracyjnej i może nastąpić w terminie 3 lat od dnia, w którym decyzja zatwierdzająca podział nieruchomości stała się ostateczna albo orzeczenie o podziale stało się prawomocne.

Decyzja o ustaleniu opłaty adiacenckiej podlega zaskarżeniu do właściwego samorządowego kolegium odwoławczego.

Ustalenie wysokości opłaty następuje na podstawie opinii rzeczoznawcy majątkowego, określającej wartości nieruchomości przed i po podziale. Wartość nieruchomości przed podziałem i po podziale określa się według cen na dzień wydania decyzji o ustaleniu opłaty adiacenckiej. Stan nieruchomości przed podziałem przyjmuje się na dzień wydania decyzji zatwierdzającej podział nieruchomości, a stan po podziale na dzień, w którym decyzja zatwierdzająca podział stała się ostateczna albo orzeczenie o podziale stało się prawomocne, przy czym nie uwzględnia się części składowych nieruchomości. W rozliczeniu opłaty adiacenckiej lub zaległości z tego tytułu, osoba zobowiązana do jej wniesienia może przenieść na rzecz gminy, za jej zgodą, prawa do działki gruntu wydzielonej w wyniku podziału. Opłata adiacencka może być, na wniosek właściciela nieruchomości, rozłożona na raty roczne płatne w okresie do 10 lat. Warunki rozłożenia na raty określa się w decyzji o ustaleniu opłaty. Obowiązek wnoszenia opłaty adiacenckiej powstaje po upływie 14 dni od dnia, w którym decyzja o ustaleniu opłaty stała się ostateczna.

Ustalenie opłaty adiacenckiej może nastąpić, jeżeli w dniu, w którym decyzja zatwierdzająca podział nieruchomości stała się ostateczna obowiązywała uchwała rady gminy o opłacie adiacenckiej z tytułu wzrostu wartości nieruchomości w wyniku podziału nieruchomości.

Nie nalicza się opłaty adiacenckiej przy podziałach nieruchomości rolnych i leśnych wykonywanych według ustaleń planu miejscowego, czy też w przypadku podziałów wykonywanych w trybie art. 95 ustawy o gospodarce nieruchomościami, a więc m. in. zniesienia współwłasności nieruchomości zabudowanej, co najmniej dwoma budynkami, wydzielenia części nieruchomości, której własność lub użytkowanie wieczyste zostały nabyte z mocy prawa, czy wydzielenia działki budowlanej niezbędnej do korzystania z budynku mieszkalnego.

W uchwale proponuje się, aby na terenie Gminy Witnica zastosować 5% stawkę służącą naliczaniu opłaty adiacenckiej z tytułu wzrostu wartości nieruchomości w wyniku podziału nieruchomości.

Pełne wykorzystanie przez organy gmin ustawowych uprawnień do wymierzania opłaty adiacenckiej, pozwala gminom na pozyskiwanie dodatkowych środków finansowych z tytułu tych opłat, jako dochody własne.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00