Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Lubuskiego rok 2015 poz. 1420

Rozstrzygnięcie nadzorcze nr IB-I.4131.21.2015.BToł Wojewody Lubuskiego

z dnia 27 lipca 2015r.

w sprawie stwierdzenia nieważności uchwały Nr XII/49/15 Rady Gminy Bledzew z dnia 30 czerwca 2015 r. w sprawie uchylenia uchwały Nr XLVI/269/14 Rady Gminy Bledzew z dnia 26 marca 2014 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w obrębie Bledzew

Działając na podstawie art. 91 ust.1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2013 r., poz. 594, ze zm.) stwierdzam nieważności uchwały Nr XII/49/15 Rady Gminy Bledzew z dnia 30 czerwca 2015 r. w sprawie uchylenia uchwały Nr XLVI/269/14 Rady Gminy Bledzew z dnia 26 marca 2014 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w obrębie Bledzew - ze względu na istotne naruszenie prawa

Uzasadnienie

Rada Gminy Bledzew na sesji w dniu 30 czerwca 2015 r., działając na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2013 r. poz. 594 ze zm.) oraz art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2012 r. poz. 647 ze zm.), w związku ze skargą Wojewody Lubuskiego do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wlkp. z dnia 15 maja 2015 r., znak IB-I.0552.4.2015.BToł, podjęła uchwałę Nr XII/49/15 Rady Gminy Bledzew z dnia 30 czerwca 2015 r. w sprawie uchylenia uchwały Nr XLVI/269/14 Rady Gminy Bledzew z dnia 26 marca 2014 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w obrębie Bledzew.

Wójt, burmistrz albo prezydent miasta ma obowiązek przedstawienia wojewodzie uchwały w sprawie planu miejscowego wraz z załącznikami oraz dokumentacją prac planistycznych w celu oceny zgodności z prawem.

W dniu 03.07. 2015 r. ww. uchwała Rady Gminy Bledzew została doręczona Wojewodzie Lubuskiemu wraz z załącznikami oraz dokumentacją prac planistycznych.

W toku badania legalności uchwały organ nadzoru stwierdził, że uchwała narusza w sposób istotny art. 27 i art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2012 r. poz. 647 ze zm.) - zwaną dalej ustawą.

Zgodnie z art. 27 ustawy zmiana studium lub planu miejscowego następuje w takim trybie, w jakim są one uchwalane. Oznacza to, iż w celu zmiany uchwały w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego konieczne jest powtórzenie procedury planistycznej określonej w art. 17 ww. ustawy.

Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym nie zawiera przepisów odnoszących się bezpośrednio do procedury uchylania uchwał. Nie oznacza to jednak, iż nie jest dopuszczalne uchylenie uchwały przez radę gminy. W doktrynie prawa administracyjnego ugruntowany jest pogląd, iż organ, który w ramach posiadanych kompetencji może stworzyć dany akt administracyjny, posiada także kompetencje do jego uchylenia. Ani w doktrynie, ani w orzecznictwie nie podważa się co do zasady prawa rady gminy do uchylania własnych uchwał. Jednakże biorąc pod uwagę fakt, iż uchylenie uchwały w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego powoduje de facto zmianę stanu prawnego na terenie danej gminy, przyjąć należy iż w przypadku podjęcia uchwały uchylającej należy stosować przepis art. 27 ustawy.

W tym kierunku kształtuje się orzecznictwo zarówno sądowo - administracyjne jak i administracyjne, które przyjmują iż uchylenie uchwały w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego jest formą zmiany tejże uchwały.

W wyroku z dnia 19 czerwca 2012 r. (sygn. akt II OSK 852/12) Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdził, że przez zmianę planu miejscowego należy rozumieć nie tylko uchwałę zmieniającą obowiązujący plan, ale również taką uchwałę, która ma prowadzić do uchylenia obowiązującego planu.

Podobnie Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w wyroku z dnia 28 października 2008 r. (sygn. akt II SA/Ol 571/08) orzekł, iż rada gminy w każdym czasie może dojść do przekonania, iż zapisy planu miejscowego są nieaktualne, jednakże w takim przypadku nie jest uprawniona do uchylenia takiego zapisu obowiązującego planu miejscowego, lecz do przeprowadzenia procedury określonej w art. 27 ustawy. Uchylenie istniejącego planu miejscowego stanowi bowiem w istocie zmianę obecnie istniejącego planu miejscowego dla tego terenu, gdyż de facto podjętą uchwałą dokonano zmiany w istniejącym planie miejscowym zagospodarowania przestrzennego.

Każda zatem zmiana planu miejscowego jest zmianą przepisu gminnego i wymaga zachowania takich samych warunków jak przygotowanie samego planu.

W świetle obowiązujących przepisów ustawy brak jest podstaw do podjęcia przez radę gminy uchwały uchylającej miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Stanowisko sądów administracyjnych pozostaje w tej materii jednolite i podziela je również organ nadzoru w odniesieniu do niniejszej sprawy.

Rada Gminy Bledzew podejmując ocenianą uchwałę nie dokonała czynności wskazanych w art. 27 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, w związku z czym, naruszyła w sposób istotny procedurę wymaganą przepisami ww. ustawy.

Wobec powyższego stwierdzić należy, iż uchwała Nr Nr XII/49/15 Rady Gminy Bledzew z dnia 30 czerwca 2015 r. w sprawie uchylenia uchwały Nr XLVI/269/14 Rady Gminy Bledzew z dnia 26 marca 2014 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w obrębie Bledzew, podjęta została z istotnym naruszeniem prawa, skutkującym koniecznością stwierdzenia nieważności uchwały.

W związku z powyższym należało orzec jak w sentencji.

Na mocy art. 92 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym stwierdzenie przez organ nadzoru nieważności uchwały rady gminy skutkuje wstrzymaniem jej wykonania z mocy prawa w zakresie objętym stwierdzeniem nieważności, z dniem doręczenia rozstrzygnięcia nadzorczego.

Od niniejszego rozstrzygnięcia służy prawo wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wlkp. w terminie 30 dni od dnia doręczenia, za pośrednictwem organu, który skarżone orzeczenie wydał.

z up. Wojewody Lubuskiego
Dyrektor Wydziału Infrastruktury


Anna Maćkowiak

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00