Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Lubuskiego rok 2015 poz. 757

Uchwała nr IV.29.2015 Rady Gminy Górzyca

z dnia 27 marca 2015r.

w sprawie przyjęcia "Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Górzyca na rok 2015"

Na podstawie art. 11a ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U z 2013 r , poz. 856 z późn.zm) po zasięgnięciu opinii Powiatowego Lekarza Weterynarii w Słubicach, działających na terenie gminy organizacji społecznych, których statutowym celem działania jest ochrona zwierząt oraz dzierżawców obwodów łowieckich

Rada Gminy Górzyca uchwala, co następuje:

§ 1. Określa się Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Górzyca na rok 2015 stanowiący załącznik do uchwały.

§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Górzyca.

§ 3. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubuskiego.

Wiceprzewodniczący Rady


Ryszard Dębiński


Załącznik Nr nr 1 do Uchwały Nr IV.29.2015
Rady Gminy Górzyca
z dnia 27 marca 2015 r.

Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt
na terenie Gminy Górzyca na rok 2015

Rozdział 1.
Postanowienia ogólne

1. Program obejmuje działania planowane do realizacji w 2015 r., w celu zapewnienia opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy Górzyca.

2. Realizacja działań określonych w Programie finansowana będzie ze środków Gminy. W budżecie Gminy na 2015 r. zabezpieczono na ten cel kwotę 13 000 zł, przeznaczoną na wyłapywanie bezpańskich zwierząt, sterylizacje, dokarmianie , pomoc weterynaryjną i elektroniczne znakowanie psów.

Rozdział 2.
Zapewnienie bezdomnym zwierzętom miejsca w schronisku dla zwierząt

1. W celu zapewnienia bezdomnym zwierzętom miejsca w schronisku dla zwierząt planuje się:

1) Wspierać działalność schroniska dla bezdomnych psów w Górzycy przy ul. Robotniczej 17, utworzonego na potrzeby gmin Górzyca, Kostrzyn nad Odrą, Słubice.

2) Rozwijać współpracę z Fundacją "Pro Animale dla Zwierząt w Potrzebie" z siedzibą Charzyno 15, 78-122 Charzyno.

Rozdział 3.
Opieka nad wolno żyjącymi kotami, w tym ich dokarmianie

1. Gmina Górzyca dla zapewnienia opieki nad wolno żyjącymi kotami, współpracować będzie z organizacjami pozarządowymi, których statutowym celem jest zapewnienie ochrony dla zwierząt oraz osobami fizycznymi.

2. Sprawowanie opieki nad kotami wolno żyjącymi, w tym ich dokarmianie realizuje Zakład Gospodarki Komunalnej w Górzycy poprzez zakup i wydawanie karmy sołtysom oraz organizacjom pozarządowym chętnym do dokarmiania kotów wolno żyjących.

3. Nieodpłatne zabiegi sterylizacji lub kastracji bezdomnych kotów wykonywane będą w lecznicy weterynaryjnej z która Gmina ma podpisaną umowę na podstawie skierowania wydanego przez Zakład Gospodarki Komunalnej. Wzór skierowania stanowi załącznik do programu.

4. Skierowania będą wydawane opiekunom kotów dziko żyjących (osobom fizycznym ) w ramach posiadanych wolnych środków finansowych.

Rozdział 4.
Odławianie bezdomnych zwierząt

1. Na terenie gminy Górzyca prowadzi się interwencyjne wyłapywanie bezdomnych zwierząt tj. zwierząt domowych lub gospodarskich, które uciekły, zabłąkały się lub zostały porzucone przez człowieka, a nie ma możliwości ustalenia ich właściciela lub innej osoby, pod której opieką trwale dotąd pozostawały.

2. Zgłoszenia od mieszkańców gminy Górzyca w sprawie bezdomnych zwierząt przyjmuje Zakład Gospodarki Komunalnej w Górzycy, ul. 1 Maja 12/4.

3. Przeprowadzenie akcji wyłapywania bezdomnych zwierząt odbywa się na zasadach określonych w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 sierpnia 1998r. w sprawie zasad i warunków wyłapywania bezdomnych zwierząt (Dz. U. Nr 116, poz. 753).

4. Odławianie bezdomnych zwierząt prowadzić będzie przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2013 r., poz. 672 tj z późń.zm. ) posiadający zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie ochrony przed bezdomnymi zwierzętami.

5. Przed wyłapaniem bezdomnego zwierzęcia należy podjąć niezbędne kroki umożliwiające

ustalenie ewentualnego właściciela zwierzęcia.

6. Odłowione psy przewiezione zostaną do schroniska dla bezdomnych psów w Górzycy, przy ul. Robotniczej 17 , zaś zwierzęta gospodarskie do gospodarstwa rolnego, o którym mowa w Rozdziale 8.

Rozdział 5.
Obligatoryjna sterylizacja lub kastracja bezdomnych zwierząt w schroniskach dla zwierząt

1. Zwierzęta przekazywane do schroniska dla bezdomnych psów w Górzycy, przy ul. Robotniczej 17, będą obligatoryjnie poddawane zabiegom sterylizacji lub kastracji. Zadanie to wykonują lekarze weterynarii posiadający prawo wykonywania zawodu, na podstawie umów zawartych z prowadzącą schronisko Fundacją "Pro Animale dla Zwierząt w Potrzebie" z siedzibą Charzyno 15, 78-122 Charzyno.

2. Zabiegom sterylizacji lub kastracji nie będą poddawane zwierzęta w okresie 14 dni od umieszczenia ich w schronisku z uwagi na możliwość zgłoszenia się właściciela lub opiekuna oraz zwierzęta, u których istnieją przeciwwskazania do wykonania tych zabiegów z uwagi na stan zdrowia lub wiek.

Rozdział 6.
Poszukiwanie właścicieli dla bezdomnych zwierząt

1. Za poszukiwanie nowych właścicieli/opiekunów psów i kotów odpowiadają ich dotychczasowi właściciele/opiekunowie.

2. Gmina może wspierać poszukiwania nowych właścicieli dla psów i kotów poprzez:

1) prowadzenie akcji adopcyjnej bezdomnych zwierząt z terenu gminy, m. in. poprzez stworzenie elektronicznej bazy danych na stronie internetowej oraz umieszczenie zdjęć i informacji dotyczącej wyłapanych zwierząt na tej stronie oraz na tablicach ogłoszeń w sołectwach;

2) prowadzenie akcji edukacyjnych, zachęcających do zaopiekowania się bezdomnym psem lub kotem.

3. Szczególne zadania realizowane przez Gminę w zakresie przeciwdziałania bezdomności zwierząt polegać będą na nieodpłatnym elektronicznym znakowaniu mikroczipami psów, których właściciele zamieszkują na terenie Gminy Górzyca. Koordynatorem akcji elektronicznego znakowania mikroczipami psów jest Zakład Gospodarki Komunalnej w Górzycy.

4. Zwierzętom bezdomnym, które nie znajdą właściciela w drodze adopcji gmina zapewnia schronienie poprzez umieszczenie w schronisku dla zwierząt w Górzycy, przy ul. Robotniczej 17.

Rozdział 7.
Usypianie ślepych miotów

1. W ramach zapobiegania bezdomności zwierząt usypianie ślepych miotów realizowane będzie w sytuacjach, gdy nie można zapewnić dla nich właścicieli lub zwierzęta te są chore, według opinii lekarza weterynarii nie rokują nadziei na wyzdrowienie.

2. Zabieg usypiania będzie przeprowadzany w wyznaczonych lecznicach weterynaryjnych na podstawie zlecenia Zakładu Gospodarki Komunalnej w Górzycy.

Rozdział 8.
Wskazanie gospodarstwa rolnego w celu zapewnienia miejsca dla zwierząt gospodarskich

1. Bezdomne i zabłąkane zwierzęta gospodarskie umieszcza się w gospodarstwie rolnym położonym w Laskach Lubuskich nr 45, gmina Górzyca. Umowa z właścicielem gospodarstwa zawarta zostanie w razie zaistnienia takiej konieczności tj. znalezienia bezdomnego zwierzęcia gospodarskiego w administracyjnych granicach gminy Górzyca lub wydania decyzji o czasowym odebraniu zwierzęcia dotychczasowemu właścicielowi.

2. Koszty związane z zapewnieniem opieki zwierzętom gospodarskim, które z różnych przyczyn utraciły swoje dotychczasowe schronienie ponosi Gmina Górzyca.

Rozdział 9.
Zapewnienie całodobowej opieki weterynaryjnej w przypadku zdarzeń drogowych

z udziałem zwierząt

1. Zwierzętom rannym na skutek zdarzeń drogowych zapewnia się całodobową opiekę weterynaryjną.

2. Całodobowa opieka weterynaryjna zwierząt, które ucierpiały w wyniku zdarzeń drogowych realizowana jest przez Zakład Gospodarki Komunalnej w Górzycy poprzez zawieranie umów z zakładami leczniczymi dla zwierząt lub lekarzami weterynarii w tym zakresie.


Załącznik Nr 1 do Uchwały Nr IV.29.2015
Rady Gminy Górzyca
z dnia 27 marca 2015 r.
Zalacznik1.pdf


Uzasadnienie

do projektu uchwały w sprawie przyjęcia "Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt dla Gminy Górzyca na rok 2015"

Art. 11a ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt ( Dz. U. z 2013 r., poz. 856 ze zm.) zobowiązuje radę gminy do określenia w drodze uchwały, corocznie do 31 marca programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt.

W związku z powyższym przygotowany został "Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności dla Gminy Górzyca na rok 2015", który stanowi załącznik do niniejszej uchwały.

Obejmuje on swoim zakresem realizację takich zadań jak:

1) zapewnienie bezdomnym zwierzętom miejsca w schronisku dla zwierząt,

2) opiekę nad wolno żyjącymi kotami w tym ich dokarmianie,

3) odławianie bezdomnych zwierząt,

4) poszukiwanie właścicieli dla bezdomnych zwierząt,

5) usypianie ślepych miotów,

6) wskazanie gospodarstwa rolnego w celu zapewnienia miejsca dla zwierząt gospodarskich,

7) zapewnienie całodobowej opieki weterynaryjnej w przypadkach zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt.

Dodatkowo w roku 2015 planuje się wprowadzić akcję bezpłatnego elektronicznego znakowania mikroczipami psów, których właściciele zamieszkują na terenie gminy Górzyca. Koordynatorem akcji elektronicznego znakowania mikroczipam psów jest Zakład Gospodarki Komunalnej w Górzycy.

Zgodnie z art. 11a ust. 7 ww ustawy projekt programu został przekazany do zaopiniowania powiatowemu lekarzowi weterynarii, kołom łowieckim działającym na obszarze gminy oraz Fundacji "Pro Animale dla Zwierząt w Potrzebie" z siedzibą w Charzynie. W odpowiedzi otrzymaliśmy dwie opinie w sprawie przesłanego programu tj. koło łowieckie "Bór" ze Słubic i Powiatowy Lekarz Weterynarii.

Zgodnie z art. 11a ust. 8 podmioty, o których mowa w ust. 7 w terminie 21 dni od otrzymania projektu programu wydają opinie o programie. Niewydanie opinii w tym terminie uznaje się za akceptację przesłanego programu.

Wobec powyższego podjęcie niniejszej uchwały jest uzasadnione.

Sporządziła:

W.Braszak

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00