Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Lubuskiego rok 2014 poz. 2331

Uchwała nr LXI.462.2014 Rady Gminy Zielona Góra

z dnia 28 listopada 2014r.

w sprawie zwolnienia od podatku od nieruchomości w ramach pomocy de minimis

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2013 r. poz. 594 z późn. zm.), art. 7 ust. 3 oraz art. 20b i art. 20c ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2014 r. poz. 849) uchwala się, co następuje:

§ 1. W celu wspierania przedsiębiorczości oraz zmniejszenia bezrobocia na terenie gminy Zielona Góra, wprowadza się zwolnienie od podatku od nieruchomości udzielane na zasadach określonych niniejszą uchwałą.

§ 2. Ilekroć w uchwale jest mowa o:

1) nowej inwestycji - należy przez to rozumieć wybudowanie nowych lub rozbudowę istniejących budynków i budowli oraz oddanie ich do użytku w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz.U. z 2013 r. poz. 1409 z późn. zm.);

2) utworzeniu nowych miejsc pracy - należy przez to rozumieć przyrost netto miejsc pracy w przedsiębiorstwie beneficjenta pomocy, w przeliczeniu na osoby zatrudnione w pełnym wymiarze czasu pracy w stosunku do średniego poziomu zatrudnienia z ostatnich 12 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym rozpoczęto nową inwestycję;

3) mikro, małym i średnim przedsiębiorcy - należy przez to rozumieć odpowiednio mikro, małego lub średniego przedsiębiorcę, spełniającego warunki określone w załączniku I do rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne ze wspólnym rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (Dz. Urz. UE L 187 z dnia 26.06.2014).

§ 3. 1. Zwalnia się od podatku od nieruchomości na okres trzech lat budynki lub ich części oraz budowle lub ich części, będące własnością przedsiębiorców, stanowiące nowe inwestycje, związane z uruchomieniem lub poszerzeniem dotychczasowej działalności gospodarczej, w wyniku których utworzono nowe miejsca pracy.

2. Zwolnienie przysługuje od dnia powstania obowiązku podatkowego od nowo wybudowanych budynków i budowli lub ich części, zgodnie z przepisami ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

3. Warunkiem uzyskania zwolnienia od podatku od nieruchomości jest:

1) dokonanie zgłoszenia o zamiarze korzystania z pomocy de minimis, według wzoru stanowiącego załącznik do niniejszej uchwały, w terminie do sześciu miesięcy po zakończeniu nowej inwestycji;

2) poniesienie nakładów związanych z nową inwestycją:

a) w przypadku mikro i małych przedsiębiorców - w kwocie przekraczającej 50 tys. euro,

b) w przypadku średnich przedsiębiorców - w kwocie przekraczającej 500 tys. euro,

c) w przypadku pozostałych przedsiębiorców - w kwocie przekraczającej 5 mln euro;

3) utworzenie, nie później niż w okresie 1 roku od dnia zakończenia nowej inwestycji:

a) w przypadku mikro i małych przedsiębiorców - co najmniej 5 nowych miejsc pracy związanych z nową inwestycją,

b) w przypadku średnich przedsiębiorców - co najmniej 25 nowych miejsc pracy związanych z nową inwestycją,

c) w przypadku pozostałych przedsiębiorców - co najmniej 50 nowych miejsc pracy związanych z nową inwestycją;

4) prowadzenie działalności gospodarczej na nieruchomościach objętych zwolnieniem podatkowym co najmniej przez 3 lata od zakończenia inwestycji;

5) utrzymanie nowo utworzonych miejsc pracy przez okres 3 lat od ich utworzenia.

§ 4. Zwolnieniu od podatku od nieruchomości nie podlegają budynki i budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności handlowej.

§ 5. 1. Pomoc udzielana na podstawie niniejszej uchwały jest pomocą de minimis, a jej udzielanie następuje zgodnie z przepisami ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz. U. z 2007 r. Nr 59, poz. 404 z późn. zm.) oraz w zakresie i na zasadach określonych w rozporządzeniu Komisji (UE) nr 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L Nr 352 z dnia 24 grudnia 2013 r.).

2. Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą może uzyskać pomoc de minimis, w formie określonej w niniejszej uchwale, jeżeli jej wartość, łącznie z wartością innej pomocy de minimis otrzymanej przez niego w okresie trzech lat podatkowych, tzn. bieżącego, w którym udzielane jest zwolnienie i dwóch poprzednich, nie przekracza kwoty stanowiącej równowartość 200 tys. euro brutto, a w przypadku podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w sektorze transportu drogowego towarów - kwoty 100 tys. euro brutto i nie zostanie przeznaczona na nabycie pojazdów przeznaczonych do transportu drogowego towarów.

3. Jeśli łączna kwota pomocy de minimis przekroczy pułapy określone w ust. 2, zwolnienie od podatku od nieruchomości na dany rok podatkowy nie może być udzielone, nawet w odniesieniu do części, która nie przekracza dopuszczalnego pułapu de minimis.

4. Pomoc w formie przewidzianej niniejszą uchwałą nie może być udzielona, jeżeli przedsiębiorca otrzymał pomoc inną niż de minimis na tę samą inwestycję lub na tworzenie nowych miejsc pracy w związku z tą samą inwestycją, w tym ze środków Unii Europejskiej, a łączna kwota pomocy spowodowałaby przekroczenie dopuszczalnej intensywności pomocy określonej w przepisach mającej zastosowanie przy udzielaniu pomocy publicznej innej niż de minimis.

§ 6. 1. Beneficjent pomocy publicznej, o której mowa w § 3 ust. 1, jest zobowiązany przedłożyć:

1) w terminie do sześciu miesięcy od dnia zakończenia nowej inwestycji dokumenty potwierdzające spełnienie warunków uprawniających do uzyskania zwolnienia, z zastrzeżeniem pkt 2;

2) w terminie miesiąca po upływie okresu, o którym mowa w § 3 ust. 3 pkt 3, dokumenty potwierdzające utworzenie wymaganej liczby nowych miejsc pracy związanych z nową inwestycją;

3) do 30 stycznia każdego roku podatkowego, począwszy od roku, od którego przysługuje zwolnienie:

a) zaświadczenia albo oświadczenie, o których mowa w art. 37 ust. 1 pkt 1 ustawy o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej oraz informacje, których zakres został określony w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 29 marca 2010 r. w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis (Dz. U. Nr 53, poz. 311 z późn. zm.) oraz załączonym do niego formularzu informacji,

b) informacje dotyczące realizacji warunków zawartych w § 3 ust. 3 pkt 4 i 5 niniejszej uchwały,

c) informacje o przedmiotach i podstawach opodatkowania podlegających zwolnieniu, wykazanych w złożonej deklaracji podatkowej.

2. Na podstawie informacji otrzymanych od przedsiębiorcy organ udzielający pomocy dokonuje oceny dopuszczalności pomocy w formie zwolnienia od podatku od nieruchomości.

3. Przedsiębiorca korzystający z pomocy jest zobowiązany do przedłożenia w żądanym terminie, na wezwanie organu udzielającego pomocy, dodatkowych informacji niezbędnych dla jej oceny oraz prawidłowego jej nadzorowania i monitorowania.

4. Przedsiębiorca, który nie spełnił warunków uprawniających do uzyskania zwolnienia zobowiązany jest do zapłaty należnego podatku od nieruchomości za okres, w którym korzystał ze zwolnienia, zgodnie ze stosownymi przepisami.

§ 7. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Zielona Góra.

§ 8. 1. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubuskiego.

2. Uchwała obowiązuje do dnia 30 czerwca 2021 r.

Przewodniczący Rady Gminy Zielona Góra


Jacek Rusiński


Załącznik do Uchwały Nr LXI.462.2014
Rady Gminy Zielona Góra
z dnia 28 listopada 2014 r.

infoRgrafika

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00