Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Lubuskiego rok 2014 poz. 2146

Uchwała nr 334/6/XLII/14 Rady Miejskiej w Iłowej

z dnia 12 listopada 2014r.

w sprawie określenia szczegółowych warunków udzielenia stypendiów w ramach Lokalnego Programu Wspierania Edukacji Uzdolnionych Dzieci i Młodzieży Gminy Iłowa

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 14a ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2013 r. poz. 594 z późn. zm[1])) oraz art. 90t ust. 4 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.[2])) w związku z uchwałą Nr 333/6/XLI/14 z dnia 16 października 2014 r. Rady Miejskiej w Iłowej w sprawie przyjęcia Lokalnego Programu Wspierania Edukacji Uzdolnionych Dzieci i Młodzieży Gminy Iłowa, uchwala się, co następuje:

Rozdział 1.
Warunki udzielania stypendiów dla uzdolnionych uczniów

§ 1. 1. Program ma na celu wspieranie edukacji uzdolnionych dzieci i młodzieży uczęszczających do szkół podstawowych i gimnazjów, zamieszkujących na terenie gminy Iłowa w dniu rozpatrywania wniosków o stypendia edukacyjne, którzy posiadają znaczące osiągnięcia w konkursach, festiwalach lub zawodach sportowych na szczeblu co najmniej wojewódzkim.

2. Użyte w uchwale określenia oznaczają:

1) Program - "Lokalny Program Wspierania Edukacji Uzdolnionych Dzieci i Młodzieży Gminy Iłowa",

2) Komisja - komisja stypendialna do spraw programu,

3) Zespół - zespół, grupa, duet lub para taneczna,

4) Jednostka - jednostka samorządowa działająca w zakresie kulturalno-artystycznym, w tym samorządowa instytucja kultury,

5) Burmistrz - Burmistrz Iłowej,

6) Konkurs - organizowany w danym roku szkolnym:

a) konkurs interdyscyplinarny, przedmiotowy lub tematyczny oraz konkursy zatwierdzone przez dyrektora szkoły organizowane przez inne podmioty,

b) konkurs i festiwal realizowany przez Regionalne Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze lub umieszczony w informatorze Lubuskiego Kuratora Oświaty lub umieszczony w informatorach innych kuratorów oświaty, jeżeli posiadają zasięg ponadwojewódzki oraz konkursy zatwierdzone przez dyrektora szkoły organizowane przez inne podmioty,

c) zawody sportowe organizowane przez polskie związki sportowe lub wskazane przez nie związki sportowe albo stowarzyszenia kultury fizycznej,

d) zawody sportowe organizowane przez Szkolny Związek Sportowy w Zielonej Górze oraz za zgodą dyrektora szkoły, zawody sportowe organizowane przez inne podmioty w dyscyplinach znajdujących się w wykazie polskich związków sportowych ministra właściwego do spraw sportu (ustawa z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie - Dz. U. z 2014 r. poz. 715).

§ 2. Program obejmuje uczniów, którzy mają znaczące osiągnięcia w dziedzinie:

1) nauki,

2) kulturalno-artystycznej,

3) kultury fizycznej i sportu.

§ 3. 1. W ramach Programu może być przyznane stypendium edukacyjne uczniom, którzy samodzielnie lub w zespole zakwalifikowali się i brali udział w konkursie na poziomie co najmniej wojewódzkim.

2. Jeżeli uczeń (zespół) weźmie udział w konkursie na szczeblu co najmniej wojewódzkim bez wcześniejszych eliminacji (na podstawie zgłoszenia), warunkiem przyznania punktów rankingowych jest zajęcie miejsca 1-4 (lub otrzymania tytułu laureata, laureata I, II lub III stopnia czy też wyróżnienia) we współzawodnictwie indywidualnym lub 1 miejsca (lub tytuł laureata lub laureata I stopnia) we współzawodnictwie zespołowym.

3. W ramach Programu mogą być również przyznane stypendia członkom kadry województwa biorącym czynny udział w zawodach sportowych na szczeblu międzywojewódzkim lub ogólnopolskim (do wniosku należy dołączyć zaświadczenia od właściwego związku sportowego potwierdzające udział w zawodach). O wysokości stypendium (I, II, lub III stopnia) decyduje komisja, biorąc pod uwagę częstotliwość udziału członka kadry w zawodach.

§ 4. 1. W każdej z dziedzin, o których mowa w § 2, przyznaje się trzy rodzaje stypendium:

1) stypendium I stopnia,

2) stypendium II stopnia,

3) stypendium III stopnia.

2. Wysokość stypendium jest uzależniona od rodzaju przyznanego stypendium.

3. Kwota stypendium II stopnia powinna być wyższa co najmniej o 33% od kwoty stypendium III stopnia, a kwota stypendium I stopnia powinna być wyższa co najmniej o 66% od kwoty stypendium III stopnia.

4. W każdej z dziedzin na danego ucznia maksymalna roczna kwota stypendium I stopnia nie może być wyższa niż 500 zł, II stopnia nie wyższa niż 400 oraz III stopnia nie wyższa niż 300 zł.

5. Stypendium przyznaje się za osiągnięcia uzyskane w miesiącach nauki szkolnej danego roku, a decyzja o przyznaniu stypendium ogłaszana jest w ostatnim dniu nauki lub w ciągu 7 dni od zakończenia roku szkolnego.

6. Przyznane stypendium może być wypłacone w formie wypłaty jednorazowej lub w formie maksymalnie sześciu rat miesięcznych.

7. O rodzaju przyznanego stypendium oraz o formie jego wypłaty decyduje Burmistrz. Burmistrz może nie przyznać za dany rok szkolny jednego z rodzajów stypendium w jednej z dziedzin lub dziedzinach, jak również może przyznać w danej dziedzinie stypendia danego rodzaju dla więcej niż jednej osoby.

8. O przyznanie stypendium w danej dziedzinie można składać jeden wniosek. W przypadku wpłynięcia dwóch wniosków o przyznanie stypendium dotyczących tego samego ucznia w tej samej dziedzinie, wnioski te rozpatruje się łącznie i traktuje jako jeden wniosek.

§ 5. 1. Wnioski o stypendium edukacyjne dla kandydatów w ramach programu, mogą składać:

1) dyrektor szkoły,

2) kierownik (dyrektor) jednostki,

3) rodzic (opiekun prawny ucznia).

2. Wniosek o przyznanie stypendium edukacyjnego w ramach programu powinien zawierać:

1) dane podmiotu lub osoby zgłaszającej (nazwa podmiotu lub imię i nazwisko oraz adres)

2) dane ucznia (imię, nazwisko, adres, imiona rodziców),

3) uzasadnienie,

4) dokumenty potwierdzające osiągnięcia ucznia.

3. Wzór wniosku o przyznanie stypendium edukacyjnego stanowi załącznik nr 1 do uchwały.

§ 6. 1. W przypadku osiągnięć zespołowych, oprócz dokumentu potwierdzającego osiągnięcia zespołu, należy dołączyć imienną listę uczniów tworzących zespół, potwierdzoną przez kierownika (dyrektora) szkoły lub jednostki samorządowej, którą uczeń reprezentował.

2. Nie przyznaje się stypendiów zespołowych.

3. Każde osiągnięcie na poziomie wojewódzkim, międzywojewódzkim lub ogólnopolskim musi być udokumentowane załączoną do wniosku kopią dyplomu lub innego dokumentu wystawionego lub poświadczonego przez organizatora konkursu.

4. Dokument potwierdzający udział w konkursie na szczeblu niższym niż wojewódzkim może być również potwierdzony przez dyrektora (kierownika) szkoły lub jednostki, którą uczeń reprezentował. Wzór dokumentu określa załącznik nr 2 do uchwały.

§ 7. Wniosek przyjmuje Burmistrz nie wcześniej niż dwa tygodnie przed zakończeniem roku szkolnego i nie później niż jeden tydzień przed zakończeniem roku szkolnego. Wnioski przyjmowane są w godzinach pracy Urzędu Miejskiego w Iłowej.

Rozdział 2.
Tryb postępowania przy udzielaniu stypendium dla uzdolnionych uczniów

§ 8. Stypendium edukacyjne oprócz innych celów ma pomóc w eliminowaniu barier edukacyjnych poprzez wsparcie finansowe uzdolnionych uczniów ze środowisk wiejskich i małomiasteczkowych.

§ 9. Dbając o wszechstronny rozwój młodzieży szkolnej program nagradza sukcesy w różnorodnych dziedzinach życia naukowego, sportowego i kulturalno-artystycznego. Potrzeby edukacyjne uczniów są rozwijane i wspierane poprzez możliwość korzystania z oferty zajęć pozalekcyjnych w szkołach, klubach sportowych, ośrodkach kultury. Zajęcia te ustalane są na podstawie analizy oczekiwań uczniów i rodziców w ramach możliwości organizacyjnych placówek.

§ 10. Stypendium edukacyjne wypłaca się w ramach przyznanych przez Radę Miejską środków w budżecie gminy.

§ 11. 1. W celu rozpatrzenia zgłoszonych wniosków Burmistrz powołuje Komisję w składzie co najmniej 5-o osobowym. W skład komisji nie mogą wchodzić pracownicy szkół i jednostek, które na podstawie § 5 występowali w charakterze wnioskodawców. Członkami komisji nie mogą być również opiekunowie prawni ucznia wnioskujący o przyznanie stypendium uczniowi ani osoby spokrewnione z tym uczniem.

2. Komisja powoływana jest odrębnie w każdym roku szkolnym i działa od chwili jej powołania do końca czerwca danego roku, z zastrzeżeniem § 15 ust. 6.

3. Na pierwszym swoim posiedzeniu, Komisja wybiera ze swojego grona przewodniczącego komisji.

4. Praca członków Komisji posiada charakter społeczny.

§ 12. 1. Komisja rozpatruje wnioski najpóźniej w następnym dniu roboczym po terminie składania wniosków. Posiedzenie komisji zwołuje Burmistrz.

2. Rozstrzygnięcia komisji zapadają w głosowaniu jawnym zwykłą większością głosów. Każdy członek ma jeden głos.

§ 13. 1. Zadaniem komisji jest ocena wniosków pod względem formalnym oraz merytorycznym.

2. Ocena pod względem formalnym polega na sprawdzeniu, czy uczeń spełnia wymagania ubiegania się o stypendium, poprawności wypełniania wniosków, kompletności wniosków oraz prawidłowym udokumentowaniu osiągnięć. Wnioski z brakami formalnymi nie są rozpatrywane przez Komisję, jeżeli:

1) uczeń, którego wniosek dotyczy:

a) nie zamieszkuje na terenie gminy Iłowa,

b) jest uczniem szkoły ponadgimnazjalnej,

2) niekompletne wypełnienie wniosku uniemożliwia jednoznaczną identyfikację ucznia,

3) we wniosku podano nieprawdziwe dane,

4) nie załączono lub załączono nieprawidłowe załączniki uniemożliwiając w ten sposób przyznanie jakichkolwiek punktów rankingowych.

3. Ocena merytoryczna polega na przyznaniu odpowiedniej ilości punktów za osiągnięcia, zgodnie z zasadami określonymi w § 17 oraz sporządzeniu list rankingowych uszeregowanych wg ilości uzyskanych punktów, odrębnie dla każdej dziedziny oraz w ramach każdej z dziedzin odrębnie dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów.

§ 14. Ogłoszone przez Komisję listy rankingowe są ostateczne, a osoby uzyskujące najwięcej punktów uzyskują prawo pierwszeństwa do przyznania stypendium.

§ 15. 1. Z posiedzenia Komisji, na którym dokonywana jest ocena wniosków, sporządza się protokół zawierający w szczególności:

1) wykaz wszystkich złożonych wniosków,

2) wykaz wniosków z brakami formalnymi oraz opis przyczyn nie uwzględnienia wniosku przy ocenie merytorycznej,

3) listy rankingowe, o których mowa w § 13 ust. 3.

2. Protokół Komisji podpisują wszyscy obecni członkowie Komisji.

3. Przewodniczący Komisji przekazuje protokół Burmistrzowi najpóźniej do godziny 900 w przeddzień zakończenia roku szkolnego.

4. Protokół Komisji jest jawny, udostępniany do wglądu na życzenie wnioskodawcy.

5. Wzór protokołu Komisji stanowi załącznik nr 3 do uchwały.

6. Jeżeli Komisja nie przekaże Burmistrzowi protokołu w terminie określonym w ust. 3, Komisja ulega rozwiązaniu, a czynności przypisane Komisji Burmistrz wykonuje samodzielnie. W takim wypadku protokół oceny formalnej i merytorycznej podpisuje jednoosobowo Burmistrz.

§ 16. 1. Na podstawie list rankingowych i wniosków sporządzonych przez Komisję, Burmistrz obejmuje uczniów programem, według następujących zasad:

1) stypendium I stopnia otrzymują uczniowie,

- którzy w każdej dziedzinie w podziale na uczniów szkół podstawowych i uczniów gimnazjów otrzymali pierwszą co do wielkości liczbę punktów określoną przez Komisję,

2) stypendium II stopnia otrzymują uczniowie,

- którzy w każdej dziedzinie w podziale na uczniów szkół podstawowych i uczniów gimnazjów otrzymali drugą co do wielkości liczbę punktów określoną przez Komisję,

3) stypendium III stopnia otrzymują uczniowie,

- którzy w każdej dziedzinie w podziale na uczniów szkół podstawowych i uczniów gimnazjów otrzymali trzecią co do wielkości liczbę punktów określoną przez Komisję.

2. Burmistrz informuje dyrektorów szkół o przyznanych stypendiach dla uczniów wraz z informacją dotyczącą dziedziny, stopnia, wysokości oraz formy wypłaty stypendium.

3. Uczeń otrzymujący stypendium edukacyjne na podstawie niniejszego programu, nie może otrzymać innego stypendium za te same osiągnięcia na podstawie art. 90g ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty. W przypadku jednak, gdy uczeń otrzyma dwa stypendia, z jednego musi zrezygnować informując o tym odpowiednio Burmistrza lub dyrektora szkoły.

§ 17. 1. Odrębnie dla każdej z dziedzin, uczniowi przyznaje się punkty rankingowe za osiągnięcia (udział) w konkursach na poziomie co najmniej wojewódzkim, z zastrzeżeniem § 3 ust. 2.

2. Uczeń otrzymuje punkty rankingowe za osiągnięcie (udział) we wszystkich etapach konkursu (suma punktów rankingowych za udział w każdym etapie konkursu). Uczeń otrzymuje punkty jedynie za osiągnięcie (udział) w konkursach, o których mowa w ust. 1, w następującej wysokości:

1) za udział w eliminacjach międzygminnych - 1 pkt,

2) za udział w eliminacjach powiatowych - 3 pkt,

3) za udział w eliminacjach rejonowych (eliminacje międzypowiatowe) - 4 pkt,

4) za udział w konkursie na poziomie wojewódzkim oraz:

a) zajęcie 5 lub dalszego miejsca (w tym tytuł finalisty) - 5 pkt,

b) zajęcie 4 miejsca lub otrzymanie wyróżnienia - 7 pkt,

c) zajęcie 3 miejsca lub uzyskanie tytułu laureata III stopnia - 16 pkt,

d) zajęcie 2 miejsca lub uzyskanie tytułu laureata II stopnia - 18 pkt,

e) zajęcie 1 miejsca lub uzyskanie tytułu laureata lub uzyskanie tytułu laureata I stopnia - 20 pkt,

5) za udział w konkursie na poziomie ponadwojewódzkim, jako etap eliminacyjny do finału centralnego (ogólnopolskiego):

a) zajęcie 5 lub dalszego miejsca (w tym tytuł finalisty) - 5 pkt,

b) zajęcie 4 miejsca lub otrzymanie wyróżnienia - 7 pkt,

c) zajęcie 3 miejsca lub uzyskanie tytułu laureata III stopnia - 16 pkt,

d) zajęcie 2 miejsca lub uzyskanie tytułu laureata II stopnia - 18 pkt,

e) zajęcie 1 miejsca lub uzyskanie tytułu laureata lub uzyskanie tytułu laureata I stopnia - 20 pkt,

6) za udział w konkursie na poziomie krajowym (finał centralny)

a) zajęcie 5 lub dalszego miejsca (w tym tytuł finalisty) - 10 pkt,

b) zajęcie 4 miejsca lub otrzymanie wyróżnienia - 35 pkt,

c) zajęcie 3 miejsca lub uzyskanie tytułu laureata III stopnia - 40 pkt,

d) zajęcie 2 miejsca lub uzyskanie tytułu laureata II stopnia - 45 pkt,

e) zajęcie 1 miejsca lub uzyskanie tytułu laureata lub uzyskanie tytułu laureata I stopnia - 50 pkt,

Rozdział 3.
Postanowienia końcowe

§ 18. 1. Cofa się przyznane stypendium edukacyjne, jeżeli uczeń zmienił w trakcie wypłat stypendium miejsce zamieszkania na miejsce poza terenem gminy Iłowa.

2. O zaistnieniu okoliczności powodujących cofnięcie stypendium, szkoła, rodzice ucznia lub jego opiekunowie prawni powinni natychmiast zawiadomić Burmistrza.

§ 19. Traci moc uchwała nr 175/5/XVIII/08 Rady Miejskiej w Iłowej z dnia 17 września 2008 r. w sprawie utworzenia lokalnego programu wspierania edukacji uzdolnionych dzieci i młodzieży zamieszkujących na terenie gminy Iłowa (Dz.Urz. Woj. Lubuskiego z 2008 r. Nr 116, poz. 1673)

§ 20. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni id dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubuskiego i ma zastosowanie do osiągnięć uczniów od roku szkolnego 2014/2015.

Przewodniczący Rady


Józef Brzezicki


Załącznik Nr 1 do Uchwały Nr 334/6/XLII/14
Rady Miejskiej w Iłowej
z dnia 12 listopada 2014 r.
Zalacznik1.pdf


Załącznik Nr 2 do Uchwały Nr 334/6/XLII/14
Rady Miejskiej w Iłowej
z dnia 12 listopada 2014 r.
Zalacznik2.pdf


Załącznik Nr 3 do Uchwały Nr 334/6/XLII/14
Rady Miejskiej w Iłowej
z dnia 12 listopada 2014 r.
Zalacznik3.pdf


[1]) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2013 r. poz. 645 i 1318 oraz z 2014 r. poz. 379 i 1072.

[2]) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 273, poz. 2703 i Nr 281, poz. 2781, z 2005 r. Nr 17, poz. 141, Nr 94, poz. 788, Nr 122, poz. 1020, Nr 131, poz. 1091, Nr 167, poz. 1400 i Nr 249, poz. 2104, z 2006 r. Nr 144, poz. 1043, Nr 208, poz. 1532 i Nr 227, poz. 1658, z 2007 r. Nr 42, poz. 273, Nr 80, poz. 542, Nr 115, poz. 791, Nr 120, poz. 818, Nr 180, poz. 1280 i Nr 181, poz. 1292, z 2008 r. Nr 70, poz. 416, Nr 145, poz. 917, Nr 216, poz. 1370 i Nr 235, poz. 1618, z 2009 r. Nr 6, poz. 33, Nr 31, poz. 206, Nr 56, poz. 458, Nr 157, poz. 1241 i Nr 219, poz. 1705, z 2010 r. Nr 44, poz. 250, Nr 54, poz. 320, Nr 127, poz. 857 i Nr 148, poz. 991, z 2011 r. Nr 106, poz. 622, Nr 112, poz. 654, Nr 139, poz. 814, Nr 149, poz. 887 i Nr 205, poz. 1206, z 2012 r. poz. 941 i 979, z 2013 r. poz. 87, 827, 1191, 1265, 1317 i 1650 oraz z 2014 r. poz. 7, 290, 538, 598, 642, 811 i 1146.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00