Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Lubuskiego rok 2014 poz. 2144

Uchwała nr XLV/56/2014 Rady Miejskiej w Zbąszynku

z dnia 7 listopada 2014r.

w sprawie rocznego programu współpracy Gminy Zbąszynek z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2015

Na podstawie art. 7 ust.1 pkt 19 i art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2013 r., poz. 594 ze zm.) oraz art. 5a ust. 1 i 4 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (t. j. Dz. U. z 2014 r. poz. 1118 ze zm.) uchwala się, co następuje:

§ 1. Uchwala się roczny program współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2015 rok.

Rozdział 1.
Postanowienia ogólne

§ 2. 1. Podstawą Rocznego Programu Współpracy Gminy Zbąszynek z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2015 rok, zwanego dalej "Programem", jest ustawa z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (t. j. Dz. U. z 2014 r. poz. 1118 ze zm.)

2. Ilekroć w uchwale mowa o:

1) ustawie - rozumie się przez to ustawę z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego o wolontariacie (t. j. Dz. U. z 2014 r. poz. 1118 ze zm.)

2) podmiotach Programu - rozumie się przez to organizacje pozarządowe oraz inne podmioty prowadzące działalność pożytku publicznego, o których mowa w art. 3 ustawy,

3) konkursie - rozumie się otwarty konkurs ofert, o którym mowa w art. 11 ust. 2 i art. 13 ustawy;

4) dotacjach - rozumie się podlegające szczególnym zasadom rozliczenia, wydatki budżetu gminy przeznaczone na finansowanie lub dofinansowywanie zadań zleconych do realizacji organizacjom pozarządowym oraz podmiotom wymienionym w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (t. j. Dz. U. z 2014 r. poz. 1118 ze zm.)

5) gminie - rozumie się Gminę Zbąszynek;

6) Burmistrzu - rozumie się Burmistrza Zbąszynka.

Rozdział 2.
Cele programu

§ 3. 1. Celem głównym programu jest budowanie i umacnianie partnerstwa pomiędzy samorządem, a organizacjami pozarządowymi.

2. Celami szczegółowymi programu są;

1) poprawa jakości życia poprzez pełniejsze zaspokajanie potrzeb mieszkańców gminy;

2) integracja podmiotów realizujących zadania publiczne;

3) prezentacja dorobku sektora i promowanie jego osiągnięć;

4) wzmocnienie potencjału organizacji pozarządowych;

5) racjonalne wykorzystanie publicznych środków finansowych;

6) rozwijanie partnerstwa publiczno - społecznego.

Rozdział 3.
Zasady współpracy

§ 4. Współpraca Gminy z organizacjami wynika z woli partnerów i opiera się na zasadach;

1. Pomocniczości - samorząd udziela pomocy organizacjom pozarządowym, w niezbędnym zakresie, uzasadnionym potrzebami wspólnoty samorządowej, a organizacje zapewniają ich wykonanie w sposób ekonomiczny, profesjonalny i terminowy.

2. Suwerenności stron - władze samorządowe i organizacje nie narzucają sobie nawzajem zadań, szanując swoja autonomię, mogą natomiast zgłaszać wzajemne propozycje i deklaracje, gotowość wysłuchania propozycji drugiej strony.

3. Partnerstwa - współpraca pomiędzy władzami samorządowymi, a organizacjami pozarządowymi oparta jest na obopólnych korzyściach, woli i chęci wzajemnych działań, współdziałaniu na rzecz rozwiązywania lokalnych problemów, m.in.: uczestnictwie organizacji w rozeznawaniu i definiowaniu problemów mieszkańców gminy, sugerowaniu zakresu współpracy, proponowaniu standardów usług świadczonych przez organizacje.

4. Efektywności - samorząd udziela pomocy organizacjom pozarządowym w celu osiągnięcia możliwie najlepszych efektów w realizacji zadań publicznych, tj.:

1) w sposób celowy i oszczędny, z zachowaniem uzyskiwania najlepszych efektów z z danych nakładów;

2) w sposób umożliwiający terminową realizację zadań w wysokości wynikającej z wcześniej zaciągniętych zobowiązań.

5. Uczciwej konkurencji - zarówno władze samorządowe, jak i organizacje, w trakcie udzielania dotacji oraz wydatkowania przyznanych środków publicznych działają zgodnie z prawem i dobrymi obyczajami, nie naruszając dobra wzajemnych działań.

Rozdział 4.
Zakres przedmiotowy współpracy

§ 5. Przedmiotem współpracy Gminy z organizacjami pozarządowymi jest realizacja zadań publicznych o których mowa w art. 4 ust. 1 ustawy, o ile te zadania są zadaniami Gminy.

Rozdział 5.
Formy współpracy

§ 6. 1. W 2015 roku współpraca z organizacjami pozarządowymi będzie realizowana w następujących formach:

1) zlecanie zadania publicznego może odbywać się w trybie otwartego konkursu ofert chyba, że przepisy odrębne przewidują inny tryb zlecania, w formie:

a) powierzania wykonywania zadań publicznych, wraz z udzielaniem dotacji na finansowanie ich realizacji;

b) wspierania wykonywania zadań publicznych, wraz z udzielaniem dotacji na finansowanie ich realizacji.

2) Organizacje pozarządowe mogą z własnej inicjatywy złożyć ofertę realizacji zadań publicznych.

3) Po złożeniu przez organizację pozarządową oferty, która spełnia warunki zawarte w art. 19a ustawy Gmina może zlecić tej organizacji z pominięciem otwartego konkursu ofert, realizację zadania publicznego o charakterze lokalnym.

4) Wzajemne informowanie się o planowanych kierunkach działalności i współdziałanie w celu zharmonizowania tych kierunków:

5) Konsultowanie z organizacjami projektów aktów prawa miejscowego stanowionych przez Radę Miejską w Zbąszynku w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji zgodnie z art. 5 ust.5 ustawy.

6) Tworzenie wspólnych zespołów o charakterze doradczym i inicjatywnym, złożonych z przedstawicieli organizacji pozarządowych, oraz przedstawicieli właściwych organów administracji publicznej,

2. Inne formy współpracy:

1) pomoc w organizacji spotkań i szkoleń,

2) sprawowanie patronatu Gminy nad konkursami, fundowanie nagród, pomoc w organizacji konkursów, udział w pracach komisji konkursowych:

3) udział w spotkaniach, konferencjach, naradach, szkoleniach organizowanych przez organizacje pozarządowe.

3. O środki w ramach współpracy mogą ubiegać się wyłącznie organizacje prowadzące działalność dla mieszkańców gminy, które zaspakajają ważne ich potrzeby.

4. Gmina może udzielać podmiotom programu pomocy w sprawie umożliwienia organizacji przedsięwzięć na terenie gminnych obiektów sportowych i placówek oświatowych podległych Gminie.

5. Odmawia się współpracy z organizacją pozarządową, która nie rozliczyła się prawidłowo za przyznaną dotację za 2014 r. lub uzyskała dotację na podstawie nierzetelnych danych.

Rozdział 6.
Priorytetowe zadania publiczne

§ 7. Ustala się następujące zadania jako priorytetowe, które mogą być zlecane do realizacji organizacjom pozarządowym:

1. w zakresie upowszechniania kultury fizycznej, w szczególności:

1) organizacja szkoleń i zajęć dla osób sportowo uzdolnionych z terenu Gminy,

2) wspieranie klubów sportowych działających na terenie gminy,

3) organizacja zawodów, meczów i rozgrywek sportowych,

4) propagowanie sportu wśród dzieci i młodzieży,

5) utrzymanie i wyposażenie obiektów sportowych i rekreacyjnych.

2. W zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji, w szczególności:

1) podtrzymywanie lokalnej i narodowej tradycji w gminie,

2) wspieranie amatorskiej twórczości artystycznej,

3) organizowanie festiwali, przeglądów dorobku kulturalnego oraz warsztatów artystycznych,

4) wspieranie wszelkich działań edukacji kulturalnej wśród dzieci i młodzieży,

5) pomoc w zakresie upamiętniania ważnych wydarzeń, miejsc pamięci, pomników, itp.,

6) wspieranie działań służących aktywizacji i integracji społecznej osób w podeszłym wieku, inwalidów oraz kombatantów i byłych więźniów politycznych.

3. W zakresie ochrony i promocji zdrowia, w szczególności:

1) prowadzenie profilaktycznej działalności edukacyjnej, informacyjnej oraz rehabilitacji osób niewidomych i słabo widzących, organizacja czasu wolnego, spotkań integracyjnych oraz imprez okolicznościowych, związanych z rekreacją ruchową niewidomych i słabo widzących,

2) prowadzenie profilaktycznej działalności edukacyjnej, informacyjnej oraz rehabilitacji osób chorych na cukrzycę, organizacja czasu wolnego, spotkań integracyjnych oraz imprez okolicznościowych, związanych z rekreacją ruchową chorych na cukrzycę.

3) rehabilitacja dzieci i młodzieży niepełnosprawnej.

Rozdział 7.
Okres realizacji programu

§ 8. 1. Niniejszy program będzie realizowany w okresie od 1 stycznia 2015 r. do 31 grudnia 2015 r.

2. Termin realizacji poszczególnych zadań określony będzie w warunkach konkursu ofert lub innych form.

Rozdział 8.
Sposób realizacji zadania

§ 9. 1. Za realizację zadań objętych programem współpracy odpowiada Burmistrz.

2. Za realizację poszczególnych zadań objętych programem współpracy odpowiadają komórki organizacyjne Urzędu Miejskiego w Zbąszynku, w zakresie bieżącej współpracy z organizacjami i podmiotami, o których mowa w § 1, w tym wzajemnego konsultowania i informowania o potrzebach społecznych.

3. Zlecanie realizacji zadań Gminy organizacjom odbywać się będzie wg zasad określonych w ustawie po przeprowadzeniu otwartego konkursu ofert, chyba że przepisy odrębne przewidują inny tryb zlecania lub dane zadanie można zrealizować efektywniej w inny sposób określony w przepisach odrębnych.

4. Otwarty konkurs ogłaszany jest zarządzeniem Burmistrza, a szczegółowe warunki konkursowe stanowią załącznik ogłoszenia, który zostanie opublikowany na stronie internetowej, w BIP oraz na tablicy ogłoszeń.

5. Konkurs prowadzi Komisja Konkursowa powołana przez Burmistrza.

6. Decyzję o wyborze ofert i udzieleniu dotacji podejmuje Burmistrz, po zasięgnięciu opinii Komisji Konkursowej.

Rozdział 9.
Wysokość środków przeznaczonych na realizację programu

§ 10. Wysokość środków finansowych przeznaczonych w projekcie budżetu 2015 roku na realizację programu wynosi 180.000,00 zł. Kwota ta może ulec zmianie w trakcie roku budżetowego.

Rozdział 10.
Sposób oceny realizacji programu

§ 11. 1. Burmistrz dokonuje kontroli i oceny realizacji zadania powierzonego lub wspieranego organizacji pozarządowej na zasadach określonych w ustawie.

2. Monitorowanie form współpracy z organizacjami pozarządowymi odbywa się poprzez analizowanie mierników efektywności współpracy, które dotyczą:

1) liczby organizacji pozarządowych podejmujących realizacje zadań publicznych na rzecz lokalnej społeczności;

2) liczby zaangażowanych w realizację zadań publicznych (w tym wolontariuszy);

3) wysokości środków finansowych przeznaczonych z budżetu gminy na realizacje tych zadań;

4) łącznej wysokości finansowych środków własnych zaangażowanych przez organizacje pozarządowe w realizację zadań publicznych;

5) liczby osób, które były adresatami różnych działań publicznych.

3. Po zakończeniu Programu Burmistrz przedstawi Radzie Miejskiej informację o sposobie realizacji Programu do dnia 30 kwietnia roku następnego po roku sprawozdawczym oraz opublikuje w Biuletynie Informacji Publicznej sprawozdanie z realizacji programu współpracy za rok poprzedni.

Rozdział 11.
Informacje o sposobie tworzenia oraz przebieg konsultacji

§ 12. 1. Konsultacje odbywają się w sposób określony w Uchwale Nr LII/67/2010 Rady Miejskiej w Zbąszynku z dnia 9 listopada 2010 r.

2. Program skonsultowano z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Do zamieszczonego na stronie internetowej Urzędu projektu Programu nie zgłoszono żadnych uwag, 8 organizacji zgłosiło preliminarz wydatków na 2015 rok.

Rozdział 12.
Tryb powołania i zasady działania komisji konkursowych do opiniowania ofert w otwartych konkursach ofert.

§ 13. 1. Komisja konkursowa i jej przewodniczący powoływana jest zarządzeniem Burmistrza.

2. Komisje konkursowe powoływane są w celu opiniowania ofert złożonych przez organizacje pozarządowe w ramach ogłoszonych przez Gminę otwartych konkursów ofert.

3. W skład komisji konkursowej wchodzą przedstawiciele Burmistrza w liczbie od 3 do 4 osób oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych.

4. W komisji nie mogą zasiadać przedstawiciele tych organizacji, które biorą udział w konkursie, ani pracownicy, którzy związani są z taką organizacją.

5. W pracach komisji mogą uczestniczyć osoby posiadające specjalistyczną wiedzę w dziedzinie obejmującej zakres zadań publicznych, których konkurs dotyczy. Osoby te mogą zostać zapraszane przez Burmistrza lub komisję konkursową.

6. Przewodniczącym Komisji Konkursowej jest osoba wskazana przez Burmistrza.

7. Komisja sporządza protokół konkursu, podpisany przez przewodniczącego i członków, który przedstawia Burmistrzowi. Protokół zawiera ocenę ofert wraz z propozycją przyznania dotacji.

8. Konkurs rozstrzyga Burmistrz po zapoznaniu się z opinią Komisji Konkursowej.

9. Wyniki otwartego konkursu ofert zawierające nazwę oferenta, nazwę zadania publicznego, wysokość przyznawanych środków ogłasza się w : Biuletynie Informacji Publicznej http://www.bip.zbaszynek.pl, siedzibie Urzędu Miejskiego i na stronie internetowej http://www.zbaszynek.pl.

Rozdział 13.
Postanowienia końcowe

§ 14. W przypadku gdy przepisy odrębne przewidują inny tryb zlecania realizacji zadań publicznych organizacjom pozarządowym i podmiotom aniżeli przewidziany w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, stosuje się tryb w nich określony.

§ 15. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Zbąszynka.

§ 16. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubuskiego, z mocą obowiązująca od dnia 1.01.2015 r.

Przewodniczący Rady


Jan Mazur


Uzasadnienie

do Uchwały Nr XLV/56/2014 Rady Miejskiej w Zbąszynku z dnia 7 listopada 2014 roku w sprawie uchwalenia rocznego programu współpracy Gminy Zbąszynek z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami na 2015 rok. Obowiązek podjęcia przez Radę Miejską w Zbąszynku uchwały w przedmiotowej sprawie wynika z art. 5a ust. 1 ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, w myśl którego organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego uchwala roczny program współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz z podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 cytowanej ustawy. Niniejszy program jest wyznaczeniem kierunków, form i zasad współpracy Gminy Zbąszynek z organizacjami pozarządowymi w 2015 roku. W związku z powyższym podjęcie niniejszej uchwały jest w pełni uzasadnione.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00