Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Lubuskiego rok 2014 poz. 1354

Uchwała nr XXXV.230.2014 Rady Gminy Kolsko

z dnia 17 czerwca 2014r.

w sprawie zasad gospodarowania nieruchomościami Gminy Kolsko

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. a ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2013 r. poz. 594 z późn. zm.), art. 13, art. 14, art. 37 ust. 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2014 r. poz. 518) uchwala się, co następuje:

Rozdział 1.
Postanowienia ogólne

§ 1. Uchwała określa zasady nabywania, zbywania i obciążania nieruchomości wchodzących w skład zasobu nieruchomości Gminy Kolsko oraz ich wydzierżawiania i wynajmowania na czas nieoznaczony, także na czas oznaczony dłuższy niż 3 lata, w tym na kolejne okresy następujące po umowie zawartej na czas oznaczony do 3 lat, jeżeli przedmiotem umowy jest ta sama nieruchomość.

§ 2. Ilekroć w niniejszej uchwale jest mowa o:

1) radzie - należy przez to rozumieć Radę Gminy Kolsko;

2) wójcie - należy przez to rozumieć Wójta Gminy Kolsko;

3) gminie - należy przez to rozumieć Gminę Kolsko;

4) ustawie - należy przez to rozumieć ustawę z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2014 r. poz. 518).

§ 3. W gospodarowaniu mieniem gminy obowiązuje zasada prawidłowej i racjonalnej gospodarki, zachowania szczególnej staranności, korzystania i dysponowania nim zgodnie z jego społeczno - gospodarczym przeznaczeniem z uwzględnieniem realizacji zadań publicznych.

§ 4. Do wyłącznej kompetencji rady należy:

1) wyrażanie zgody na darowiznę nieruchomości;

2) wyrażanie zgody na przekazywanie w formie darowizny nieruchomości, jako wkładu podmiotu publicznego w celu realizacji zadań publicznych w ramach partnerstwa publiczno - prywatnego;

3) wyrażanie zgody na sprzedaż nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego za cenę niższą niż jej wartości rynkowa lub oddawanie w użytkowanie wieczyste bez pobierania pierwszej opłaty;

4) wyrażanie zgody na dokonywanie zamiany ze Skarbem Państwa lub jednostkami samorządu terytorialnego prawa własności lub prawa użytkowania wieczystego nieruchomości, bez obowiązku dokonywania dopłat, w przypadku różnicy wartości zamienianych nieruchomości;

5) określanie zasad udzielania bonifikat od opłat z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności;

6) określanie zasad udzielania bonifikaty od ceny zbywanych lokali mieszkalnych, nieruchomości i wysokości stawek procentowych;

7) wyrażanie zgody na inne czynności - w przypadkach określonych ustawą.

§ 5. Zobowiązuje się wójta do składania na sesjach rady sprawozdań w zakresie obrotu nieruchomościami w okresach półrocznych.

Rozdział 2.
Nabywanie nieruchomości

§ 6. 1. Wójt może nabywać nieruchomości niezbędne do realizacji zadań gminy, a w szczególności:

1) na cele budowy urządzeń i infrastruktury technicznej,

2) służących działalności socjalnej, kulturalnej i oświatowej,

3) w celu regulacji stanu posiadania,

4) w celu wykonania prawa pierwokupu.

2. Nabywanie nieruchomości, o których mowa w ust. 1, może być realizowane do wysokości środków przewidzianych na ten cel w budżecie gminy na rok, w którym następuje nabycie. Nabycie nieruchomości poza trybami określonymi w ustawie powinno być poprzedzone:

1) analizą niezbędności nabycia nieruchomości,

2) negocjacjami ze stroną zbywającą w zakresie:

a) ceny nieruchomości,

b) kosztów ewentualnego uregulowania stanu prawnego nabywanej nieruchomości, w szczególności kosztów pomiarów i dokumentacji geodezyjnej oraz oszacowania nieruchomości,

c) pokrycia kosztów zawarcia aktu notarialnego.

Rozdział 3.
Zbywanie nieruchomości

§ 7. Wójt uprawniony jest do zbywania prawa własności nieruchomości i prawa użytkowania wieczystego nieruchomości wchodzących w skład gminnego zasobu nieruchomości, z zachowaniem zasad określonych w ustawie i niniejszej uchwale.

§ 8. Zwalnia się z obowiązku zbycia w drodze przetargu nieruchomości:

1) przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe lub realizację urządzeń infrastruktury technicznej albo innych celów publicznych, jeżeli cele te będą realizowane przez podmioty, dla których są to cele statutowe i których dochody przeznacza się w całości na działalność statutową;

2) zbywane na rzecz osoby, która dzierżawi nieruchomość na podstawie umowy zawartej na co najmniej 10 lat, jeżeli nieruchomość ta została zabudowana na podstawie zezwolenia na budowę.

Rozdział 4.
Obciążanie nieruchomości

§ 9. Obciążanie nieruchomości może nastąpić przez oddanie ich w użytkowanie wieczyste, ustanowienie użytkowania, służebności lub hipoteki.

§ 10. Umowne ustanowienie użytkowania obciążającego nieruchomość gminną następuje z zachowaniem przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2014 r. poz. 121).

§ 11. 1. Umowne ustanowienie służebności gruntowych lub osobistych obciążających nieruchomość gminną następuje z zachowaniem przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2014 r. poz. 121) oraz poniższych zasad:

1) uwzględniając potrzeby nieruchomości władnącej wynikające z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, decyzji o warunkach zabudowy lub dotychczasowego sposobu korzystania z nieruchomości, ustanowiona służebność winna w jak najmniejszym stopniu utrudniać zagospodarowanie nieruchomości obciążonej,

2) ustanowienie służebności poprzedza analiza potrzeb ustanowienia służebności i jej szczegółowej treści,

3) ustanowienie służebności gruntowej przechodu i przejazdu na wewnętrznej drodze gminnej może nastąpić nieodpłatnie,

4) ustanowienie służebności poprzedzają negocjacje z właścicielem nieruchomości władnącej lub z osobą, którą ma przysługiwać służebność osobista.

§ 12. 1. Wynagrodzenie z tytułu ustanowienia prawa użytkowania na czas oznaczony do 3 lat lub z tytułu ustanowienia służebności ustala wójt, zwracając się w tym zakresie - w miarę potrzeby - o sporządzenie operatu szacunkowego przez uprawnionego rzeczoznawcę majątkowego.

§ 13. Hipoteka na nieruchomości gruntowej gminy może być ustanowiona jako zabezpieczenie zaciąganych przez gminę pożyczek, kredytów lub innych zobowiązań.

Rozdział 5.
Wydzierżawianie i wynajmowanie nieruchomości

§ 14. 1. Nieruchomości gruntowe lub ich części, stanowiące własność gminy, mogą być oddawane w trybie przetargowym w najem lub dzierżawę na czas oznaczony, dłuższy niż trzy lata, lub na czas nieoznaczony z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.

2. W trybie bezprzetargowym nieruchomości gruntowe lub ich części mogą być oddawane w najem lub dzierżawę na czas oznaczony dłuższy niż trzy lata lub na czas nieoznaczony, jak również gdy po umowie na czas oznaczony do trzech lat, zawierane będą, z tą samą stroną, kolejne umowy, których przedmiotem jest ta sama nieruchomość, w następujących przypadkach:

1) jeżeli jest to uzasadnione potrzebą poprawy warunków zagospodarowania nieruchomości sąsiedniej,

2) dla celów przeznaczenia pod uprawy rolnicze, rolniczo - warzywnicze lub ogródki przydomowe,

3) gdy przedmiotem umowy jest nieruchomość lub jej część zajęta pod schody, pochylnie, windy, urządzenia klimatyzacji oraz inne urządzenia lub obiekty funkcjonalnie związane z budynkami,

4) dla celów przeznaczenia pod tablice reklamowe,

5) na cele publiczne w rozumieniu art. 6 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami,

6) na urządzenie zieleńców, obiektów małej architektury i dróg dojazdowych,

7) dla celów urządzenia terenów przyległych do budynków, takich jak podwórka, place, miejsca postojowe,

8) dla celów przeznaczenia pod miejsca gromadzenia odpadów (śmietniki).

3. W przypadkach, o których mowa w ust. 2, tryb bezprzetargowy może być zastosowany wówczas, gdy o daną nieruchomość ubiega się tylko jedna osoba.

4. Przedmiotem najmu lub dzierżawy może być cała geodezyjnie wydzielona działka lub część jej powierzchni.

Rozdział 6.
Postanowienia końcowe

§ 15. Traci moc uchwała nr XVI/112/08 Rady Gminy Kolsko z dnia 20 czerwca 2008r. w sprawie zasad gospodarowania nieruchomościami stanowiącymi własność Gminy Kolsko (Dz. Urz. Woj. Lubuskiego z 2008 r., Nr 71 poz. 1166) oraz uchwała nr XXIX/185/2013 Rady Gminy Kolsko z dnia 20 września 2013 r. w sprawie zmiany uchwały w sprawie: zasad gospodarowania nieruchomościami stanowiącymi własność Gminy Kolsko (Dz. Urz. Woj. Lubuskiego z 2013 r., poz. 2390).

§ 16. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubuskiego.

Przewodnicząca Rady


Agnieszka Liśkiewicz


Uzasadnienie

Mając na uwadze zapewnienie racjonalnego gospodarowanianieruchomościamistanowiącymi własnośćGminy Kolsko, a także koniecznośćdostosowania do aktualnieobowiązujących przepisów a przez to zmiany postanowieńdotychczas obowiązującejuchwały Nr XVI/112/08 Rady Gminy Kolsko z dnia 20 czerwca 2008r. w sprawie zasad gospodarowania nieruchomościami stanowiącymi własność Gminy Kolsko (Dz. Urz. Woj. Lubuskiego z 2008 r., Nr 71 poz. 1166) oraz uchwały nr XXIX/185/2013 Rady Gminy Kolsko z dnia 20 września 2013 r. w sprawie zmiany uchwały w sprawie: zasad gospodarowania nieruchomościami stanowiącymi własność Gminy Kolsko (Dz. Urz. Woj. Lubuskiego z 2013 r., poz. 2390), podjęcie niniejszej uchwały, która zastąpi poprzednią uznaje sięza konieczne.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00