Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Urzędowy Komendy Głównej Policji rok 2015 poz. 30
Wersja aktualna od 2023-08-04
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Urzędowy Komendy Głównej Policji rok 2015 poz. 30
Wersja aktualna od 2023-08-04
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

ZARZĄDZENIE NR 10
KOMENDANTA GŁÓWNEGO POLICJI

z dnia 7 maja 2015 r.

w sprawie sposobu postępowania z materiałem badawczym oraz trybu tworzenia i sposobu prowadzenia zbiorów kryminalistycznych w laboratoriach kryminalistycznych Policji

(ostatnia zmiana: DUKGP. z 2023 r., poz. 64)  

Na podstawie § 7 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2015 r. poz. 355, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Rozdział 1

Przepisy ogólne

§ 1. Zarządzenie określa sposób przyjmowania, przechowywania i przekazywania materiałów poddawanych czynnościom w laboratoriach kryminalistycznych Policji oraz tryb tworzenia i sposób prowadzenia zbiorów kryminalistycznych w tych laboratoriach.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2. Użyte w zarządzeniu określenia oznaczają:

1) [1] laboratorium - Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji oraz laboratoria kryminalistyczne komend wojewódzkich (Stołecznej) Policji, Akademii Policji w Szczytnie i szkół policyjnych;

2) materiał dowodowy - ślady lub przedmioty ujawnione podczas czynności procesowych i zabezpieczone zgodnie z wymogami techniki kryminalistycznej;

3) materiał porównawczy - ślady lub przedmioty uzyskane lub wykonane na zlecenie organu procesowego w celu wykorzystania podczas badań identyfikacyjnych;

4) materiał wzorcowy - przedmioty o cechach określonych w laboratorium, uzyskane w celu włączenia do zbiorów kryminalistycznych lub wykorzystania podczas czynności w laboratorium;

5) materiał badawczy - poddawany czynnościom w laboratorium materiał dowodowy, materiał porównawczy i materiał wzorcowy;

6) czynności w laboratorium - badania kryminalistyczne, analizy i inne czynności techniczne, jakim poddawany jest materiał badawczy;

7) zlecenie - postanowienie o dopuszczeniu dowodu z opinii biegłego lub inna forma dyspozycji uprawnionego organu do przeprowadzenia czynności w laboratorium;

8) [2] kierownik laboratorium - naczelnik laboratorium kryminalistycznego komendy wojewódzkiej (Stołecznej) Policji, Akademii Policji w Szczytnie i szkoły policyjnej oraz kierownik komórki organizacyjnej Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji;

9) zbiór kryminalistyczny - zbiór materiałów badawczych, gromadzonych w celu wyznaczania związków pomiędzy przestępstwami, identyfikacji przedmiotów mających związek z przestępstwem oraz typowania osób mogących mieć związek z przestępstwem.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Rozdział 2

Przekazywanie materiału badawczego do laboratorium

§ 3. 1. Przesyłka z materiałem badawczym powinna mieć opakowanie zapewniające ochronę zawartości przesyłki przed zamianą, uszkodzeniem lub zniszczeniem oraz odpowiednie oznaczenie identyfikacyjne.

2. Z laboratorium, do którego przesyłka z materiałem badawczym ma być dostarczona, należy uzyskać informacje dotyczące:

1) określonego w ust. 1 sposobu opakowania lub oznaczenia przesyłki, jeżeli nadawca przesyłki ma w tym zakresie jakiekolwiek wątpliwości;

2) wielkości próbek niezbędnych do przeprowadzenia badań kryminalistycznych w przypadku znacznej ilości materiału badawczego oraz sposobu pobierania próbek, z zastrzeżeniem udokumentowania uzyskanych informacji w notatce urzędowej dołączonej do dokumentacji sporządzanej w związku ze zleceniem;

3) sposobu opakowania, oznaczenia i dostarczenia materiału badawczego o właściwościach stwarzających zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego lub broni palnej, która ze względów dowodowych lub technicznych musi być przekazana do laboratorium w stanie naładowanym.

3. Jeżeli wiadomo, że materiał badawczy może stanowić zagrożenie życia lub zdrowia, taka informacja musi być zamieszczona na opakowaniu w widocznym miejscu.

4. Należy niezwłocznie zwrócić nadawcy przesyłkę z materiałem badawczym przygotowaną lub dostarczoną w sposób niezgodny z odrębnymi przepisami, zwłaszcza obowiązującymi w zakresie wykonywania czynności procesowych, ochrony informacji niejawnych oraz metod i form pracy kancelaryjnej w Policji.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4. 1. Dokumentację dotyczącą zlecenia należy przesłać w odrębnej kopercie z napisem „Dokumentacja", dołączonej do zapakowanego materiału badawczego.

2. Przesyłkę należy przygotować w taki sposób, aby dostęp do dokumentacji zlecenia był możliwy bez ingerencji w opakowanie materiału badawczego.

3. W przypadku przesyłki nie spełniającej wymogów określonych w ust. 2 pracownik laboratorium uprawniony do przyjmowania i rejestrowania przesyłek z materiałem badawczym jest obowiązany do niezwłocznego skontaktowania się ze zlecającym i uzyskania dokumentacji zlecenia. Jeżeli nie jest możliwe uzyskanie dokumentacji zlecenia, przesyłkę zwraca się zleceniodawcy.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Rozdział 3

Postępowanie z materiałem badawczym w laboratorium

§ 5. Przesyłkę z materiałem badawczym sprawdza:

1) pod względem kompletności przesłanej dokumentacji zlecenia - pracownik laboratorium uprawniony do przyjmowania i rejestrowania przesyłek;

2) pod względem zgodności zlecenia z opisem i przesłanym materiałem badawczym oraz możliwości badawczych laboratorium - pracownik laboratorium wyznaczony do tej czynności przez kierownika laboratorium lub kierownika właściwej rzeczowo komórki organizacyjnej laboratorium.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 6. 1. W przypadku, gdy w wyniku sprawdzeń, o których mowa w § 5, stwierdzi się niekompletność dokumentacji zlecenia lub niezgodność zlecenia z opisem lub przesłanym materiałem badawczym, należy zwrócić się do zleceniodawcy o odpowiednie uzupełnienie we wskazanym terminie dokumentacji, zlecenia lub materiału badawczego, a jeżeli takie uzupełnienie nie nastąpi - przesyłkę zwraca się zleceniodawcy.

2. W przypadku braku możliwości realizacji czynności w laboratorium w terminie określonym w zleceniu należy niezwłocznie powiadomić o tym zleceniodawcę ze wskazaniem proponowanego terminu realizacji. W przypadku braku akceptacji proponowanego terminu realizacji zlecenia niezwłocznie zwraca się zleceniodawcy materiał badawczy z załączoną dokumentacją.

3. W przypadku stwierdzenia, że zlecenie nie odpowiada możliwościom badawczym laboratorium albo występują inne okoliczności uniemożliwiające przeprowadzenie zleconych czynności w laboratorium, przesyłkę zwraca się nadawcy z informacją o przyczynach odstąpienia od realizacji zlecenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 7. 1. Osoba odpowiedzialna za przeprowadzenie zleconych czynności w laboratorium rejestruje przyjęty do laboratorium materiał badawczy w rejestrze zleceń oraz określa sposób przechowywania materiału badawczego.

2. Materiał badawczy może być przechowywany w przeznaczonych do tego celu pomieszczeniach lub w innych miejscach gwarantujących jego ochronę przed dostępem osób nieuprawnionych oraz zniszczeniem.

3. Materiał badawczy musi być oznaczony w sposób umożliwiający jego identyfikację.

4. Obieg materiału badawczego w laboratorium podlega stałemu nadzorowi poprzez dokumentowanie każdego przekazania, ewentualnego zużycia oraz sposobu przechowywania materiału badawczego.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 8. 1. Materiał badawczy pozostały po zakończeniu zleconych czynności w laboratorium przekazuje się zleceniodawcy z opinią lub sprawozdaniem z przeprowadzonych czynności, z zastrzeżeniem ust. 3.

2. Przed wysłaniem do zleceniodawcy materiał badawczy powinien być zapakowany w sposób określony w § 3 ust. 1.

3. Pakiety z krwią przechowuje się po badaniach przez 6 miesięcy, a następnie utylizuje, o ile zlecający badania nie podejmie innej decyzji.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Rozdział 4

Zbiory kryminalistyczne

§ 9. 1. Dyrektor Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji tworzy i likwiduje zbiory kryminalistyczne na potrzeby więcej niż jednej komendy wojewódzkiej Policji oraz określa sposób ich prowadzenia.

2. Komendant wojewódzki (Stołeczny) Policji na wniosek właściwego miejscowo kierownika laboratorium tworzy i likwiduje zbiory kryminalistyczne na potrzeby podległych jednostek organizacyjnych Policji oraz określa sposób prowadzenia tych zbiorów.

3. W decyzji o utworzeniu zbioru kryminalistycznego określa się cel prowadzenia i zasięg terytorialny zbioru oraz wymogi, jakie musi spełniać materiał badawczy włączany do zbioru.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 10. 1. Do zbiorów kryminalistycznych włącza się dowody rzeczowe, co do których uprawniony organ wydał orzeczenie o przepadku na rzecz Skarbu Państwa wykonywane poprzez bezpośrednie przekazanie Policji.

2. W przypadku braku postanowienia w przedmiocie dowodu rzeczowego przechowywanego w laboratorium, właściwe laboratorium jest obowiązane skierować do uprawnionego organu wniosek o wydanie postanowienia o przepadku na rzecz Skarbu Państwa wykonywanego poprzez przekazanie Policji.

3. Dowód rzeczowy, co do którego został skierowany wniosek określony w ust. 2, przechowuje się w laboratorium do czasu rozpatrzenia wniosku przez sąd.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 11. Do zbiorów kryminalistycznych można włączać również przedmioty pochodzące z zakupów i darowizn.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 12. Laboratorium prowadzące zbiór kryminalistyczny powiadamia jednostkę organizacyjną Policji prowadzącą postępowanie karne, w ramach którego zlecono czynności w laboratorium, o włączeniu materiału badawczego do zbioru oraz ustalonych w zbiorze powiązaniach dotyczących tego materiału badawczego.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Rozdział 5

Przepisy końcowe

§ 13. Niniejsze zarządzenie niema zastosowania do zbiorów materiałów badawczych utworzonych na podstawie odrębnych przepisów.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 14. Traci moc zarządzenie nr 2 Komendanta Głównego Policji z dnia 3 lutego 1998 r. w sprawie wprowadzenia do użytku służbowego instrukcji postępowania z dowodami rzeczowymi stanowiącymi przedmiot badań w laboratoriach kryminalistycznych Policji oraz ich ekspedycji po przeprowadzeniu tych badań (niepubl.), zmienione zarządzeniem nr 840 Komendanta Głównego Policji z dnia 26 lipca 2004 r. (Dz. Urz. KGP Nr 14, poz. 71).

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 15. Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.


1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2015 r. poz. 529.

[1] § 2 pkt 1 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 34 Komendanta Głównego Policji z dnia 4 sierpnia 2023 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie sposobu postępowania z materiałem badawczym oraz trybu tworzenia i sposobu prowadzenia zbiorów kryminalistycznych w laboratoriach kryminalistycznych Policji (Dz.Urz.KGP. poz. 64). Zmiana weszła w życie 4 sierpnia 2023 r., z mocą 1 sierpnia 2023 r.

[2] § 2 pkt 8 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 34 Komendanta Głównego Policji z dnia 4 sierpnia 2023 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie sposobu postępowania z materiałem badawczym oraz trybu tworzenia i sposobu prowadzenia zbiorów kryminalistycznych w laboratoriach kryminalistycznych Policji (Dz.Urz.KGP. poz. 64). Zmiana weszła w życie 4 sierpnia 2023 r., z mocą 1 sierpnia 2023 r.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00