Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Urzędowy Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej rok 2008 nr 1 poz. 8
Wersja archiwalna od 2016-07-01 do 2019-03-05
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Urzędowy Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej rok 2008 nr 1 poz. 8
Wersja archiwalna od 2016-07-01 do 2019-03-05
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

Zarządzenie nr 8
Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej

z dnia 10 kwietnia 2008 r.

w sprawie gospodarki transportowej w jednostkach organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej

(ostatnia zmiana: DUKGPSP. z 2016 r., poz. 11)   Pokaż wszystkie zmiany

Na podstawie art. 8 ust. 5 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. z 2006 r. Nr 96, poz. 667 z późn. zm.1), zarządza się, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Rozdział I

Przepisy ogólne

§ 1.

Zarządzenie określa:

1) sposoby korzystania ze sprzętu transportowego oraz prowadzenia ewidencji pracy tego sprzętu w jednostkach organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej, zwanych dalej jednostkami PSP”;

2) sposób rozliczania zużycia paliw;

3) metody utrzymywania sprawności technicznej sprzętu transportowego;

4) sposoby uznawania sprzętu transportowego za zbędny oraz zagospodarowania tego sprzętu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2.

Pod pojęciem sprzętu transportowego należy rozumieć:

1) pojazdy w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908, z późn. zm.2)), zwane dalej „pojazdami”;

2) łodzie i statki pożarnicze oraz poduszkowce, zwane dalej „sprzętem pływającym”;

3) motopompy, agregaty oraz inny sprzęt zasilany paliwami silnikowymi, zwany dalej „sprzętem silnikowym.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3.

1. Sprzęt transportowy, o którym mowa w § 2, może być wykorzystywany wyłącznie do celów służbowych, z wyjątkiem sytuacji określonych w § 8 – § 10 oraz § 11a.

2. Przejazd zagraniczny pojazdem służbowym, z wyjątkiem przejazdu pojazdu wykorzystywanego w akcjach ratowniczo-gaśniczych, wymaga uzyskania pisemnej zgody Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, zwanego dalej „Komendantem Głównym PSP”, lub osoby przez niego upoważnionej. Kierownik jednostki organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej organizującej lub wykonującej przejazd zagraniczny pojazdem służbowym nie później niż na 7 dni przed planowanym przejazdem zagranicznym przesyła do Komendanta Głównego PSP, zachowując drogę służbową, pisemny wniosek o udzielenie zgody na przejazd zagraniczny pojazdem służbowym. W szczególnie uzasadnionych przypadkach termin do złożenia wniosku może ulec zmianie.

3. Przejazd pojazdem służbowym komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, zwanego dalej „komendantem wojewódzkim PSP”, oraz pracowników i strażaków pracujących lub pełniących służbę w komendzie wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej, poza obszar województwa wymaga zgłoszenia do stanowiska kierowania Komendanta Głównego PSP.

4. Przejazd pojazdem służbowym komendanta miejskiego/powiatowego Państwowej Straży Pożarnej oraz pracowników i strażaków pracujących lub pełniących służbę w komendzie miejskiej/powiatowej Państwowej Straży Pożarnej poza obszar powiatu lub miasta, wymaga zgłoszenia do stanowiska kierowania właściwego komendanta wojewódzkiego PSP.

5. [1] Przejazd pojazdem służbowym komendanta szkoły Państwowej Straży Pożarnej, Dyrektora Centralnego Muzeum Pożarnictwa oraz pracowników i strażaków pracujących lub pełniących służbę w tych jednostkach poza województwo, w granicach którego dana jednostka ma siedzibę, wymaga zgłoszenia do stanowiska kierowania Komendanta Głównego PSP.

6. Zgłoszenie przejazdu, o którym mowa w ust. 3–5, do właściwego stanowiska kierowania powinno nastąpić niezwłocznie przed planowanym przejazdem.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4.

1. Pojazdy eksploatowane w Państwowej Straży Pożarnej, zwanej dalej w skrócie „PSP” muszą spełniać wymagania określone w odrębnych przepisach.

2. Pojazdy odbywające przejazdy zagraniczne muszą spełniać wszystkie warunki przewidziane prawem drogowym międzynarodowym i prawem kraju lub krajów, przez które przebiega trasa przejazdu, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej, lub obowiązek ten jest uchylany przez stosowne porozumienia lub dokumenty.

3. Pojazdy zarejestrowane po raz pierwszy przed dniem wejścia w życie niniejszego zarządzenia, z wyłączeniem pożarniczych oraz osobowych operacyjnych, mogą nie spełniać wymagań dodatkowych dla pojazdów uprzywilejowanych oraz postanowień § 7 niniejszego zarządzenia. Pojazdy te muszą mieć na przednich drzwiach, po obu stronach pojazdu, w sposób trwały umieszczone godło PSP o wysokości 25 cm, którego wzór zawiera załącznik nr 1 do zarządzenia.

4. Samochody osobowe operacyjne, zarejestrowane po raz pierwszy przed dniem wejścia w życie niniejszego zarządzenia, mogą nie spełniać wymagań, określonych w załączniku nr 1 do niniejszego zarządzenia, w zakresie wymaganej kolorystyki nadwozia.

5. W szczególnie uzasadnionych przypadkach Komendant Główny PSP może wyrazić zgodę na dopuszczenie do użytkowania w PSP pojazdów nie spełniających wymagań określonych w załączniku nr 1 do zarządzenia.

6. Samochody osobowe operacyjne oznakowane przed wejściem w życie niniejszego zarządzenia w sposób odmienny od wskazanego w załączniku nr 1 mogą zachować posiadane oznakowanie po jego wejściu w życie.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 5.

1. Kierownicy jednostek PSP, prowadzą gospodarkę transportową oraz zapewniają możliwość funkcjonowania zaplecza obsługowo-naprawczego w kierowanych przez siebie jednostkach PSP.

2. Kierownicy jednostek PSP wykonując zadania określone w ust. 1:

1) decydują o sposobie korzystania z pojazdów, sprzętu pływającego oraz sprzętu silnikowego jednostek PSP, w granicach określonych w zarządzeniu;

2) zapewniają sprawność i niezawodność pojazdów, sprzętu pływającego oraz sprzętu silnikowego uwzględniając zalecenia producentów poprzez:

a) umożliwienie wykonywania czynności obsługi codziennej w zakresie przygotowania pojazdu do jazdy,

b) przeprowadzanie badań technicznych, napraw bieżących i okresowych obsług technicznych,

c) właściwe warunki garażowania pojazdów lub przechowywania sprzętu pływającego oraz sprzętu silnikowego,

d) przeprowadzanie corocznych przeglądów technicznych.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 6.

1. Komenda Główna PSP koordynuje działania związane z gospodarką transportową prowadzoną w jednostkach PSP.

2. Właściwi terytorialnie komendanci wojewódzcy PSP prowadzą nadzór nad gospodarką transportową podległych jednostek PSP.

3. Biuro Komendy Głównej PSP właściwe w sprawach gospodarki transportowej jednostek PSP, wykonuje czynności związane z nadzorem Komendanta Głównego PSP nad gospodarką transportową jednostek PSP podległych lub nadzorowanych przez Komendanta Głównego PSP w zakresie określonym w przepisach § 17 i § 26 ust. 4.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Rozdział II

Oznakowanie pojazdów i sprzętu: pływającego, silnikowego oraz pożarniczego

§ 7.

1. W jednostkach PSP stosuje się oznakowanie sprzętu transportowego, którego wzór oznakowania określa załącznik nr 1 do zarządzenia.

2. Komendanci wojewódzcy PSP oraz komendanci szkół PSP obowiązani są do prowadzenia i stałego aktualizowania rejestru numerów operacyjnych dla sprzętu transportowego, dla którego stosowanie numerów określone zostało w załączniku nr 1 jako obowiązkowe, zwanego dalej „rejestrem”.

3. Komendanci wojewódzcy PSP oraz komendanci szkół PSP obowiązani są do okresowego przekazywania Komendantowi Głównemu PSP zbiorczych rejestrów z obszaru województw i szkół, zgodnie z ustalonym formatem i zakresem danych rejestru do przetwarzania elektronicznego, według stanów na dzień 30 czerwca i 31 grudnia danego roku.

4. (skreślony).

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Rozdział III

Szczególne zasady używania pojazdów

§ 8.

1. Pojazdy, z zastrzeżeniem § 33, mogą być nieodpłatnie użyte do:

1) przewozu wyposażenia domowego przeniesionych służbowo strażaków;

2) udzielania pomocy w przypadkach losowych strażakom, pracownikom oraz emerytom i rencistom PSP;

3) zbiorowego przewozu strażaków i pracowników jednostek PSP oraz ich rodzin na wyjazdy organizowane przez kierownika jednostki PSP;

4) udzielania doraźnej pomocy instytucjom, organizacjom społecznym lub charytatywnym;

5) przewozu na rzecz ochotniczych straży pożarnych, zwanych dalej Jednostkami OSP”:

a) sprzętu pożarniczego,

b) drużyn pożarniczych na zawody i ćwiczenia,

c) orkiestr strażackich na zawody, pokazy i uroczystości państwowe lub strażackie, a także innych wyjazdów związanych z zapewnieniem funkcjonowania jednostek na rzecz ochrony przeciwpożarowej.

2. [2] Użycie do celu, o którym mowa w ust. 1, pojazdu:

1) Komendy Głównej PSP wymaga zgody Komendanta Głównego PSP lub osoby przez niego upoważnionej;

2) komendy wojewódzkiej PSP wymaga zgody komendanta wojewódzkiego PSP lub osoby przez niego upoważnionej;

3) szkoły PSP wymaga zgody komendanta szkoły lub osoby przez niego upoważnionej;

4) Centralnego Muzeum Pożarnictwa wymaga zgody Dyrektora Centralnego Muzeum Pożarnictwa lub osoby przez niego upoważnionej.

3. Użycie pojazdu komendy miejskiej/powiatowej PSP do celu, o którym mowa w ust. 1, wymaga pisemnej zgody właściwego komendanta wojewódzkiego PSP lub osoby przez niego upoważnionej.

4. Wniosek o wyrażenie pisemnej zgody, o której mowa w ust. 2 i 3, kierownik jednostki organizacyjnej organizującej lub wykonującej przejazd przesyła bezpośrednio do organu wyrażającego zgodę nie później niż na 1 dzień przed planowanym użyciem pojazdu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 8a.

1. Pojazdy mogą być wykorzystywane przez jednostki organizacyjne PSP do uczestnictwa w ślubach i pogrzebach.

2. Szczegółowe zasady udziału oraz rodzaje pojazdów, które mogą być użyte do uczestnictwa w ślubach i pogrzebach określają przepisy regulujące ceremoniał pożarniczy.

3. Każdorazowo udział pojazdu w uroczystościach, o których mowa w ust. 1 uzależniony jest od uzyskania zgody właściwego terytorialnie kierownika jednostki PSP, który przy udzielaniu zgody zobowiązany jest mieć na uwadze wymogi zabezpieczenia operacyjnego terenu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 9.

1. Pojazdów można użyczać za pisemną zgodą:

1) Komendanta Głównego PSP lub osoby przez Komendanta Głównego PSP upoważnionej, lub

2) właściwego komendanta wojewódzkiego PSP lub osoby przez niego upoważnionej,

– na podstawie umowy użyczenia na potrzeby podmiotów, o których mowa w ust. 2. Wzór umowy użyczenia stanowi załącznik nr 2 do zarządzenia.

2. Pojazdów PSP można użyczać na potrzeby:

1) jednostek organizacyjnych resortu ministra właściwego do spraw wewnętrznych,

2) jednostek OSP, z wyjątkiem przypadków wymienionych w § 8 pkt 5.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 10.

Za pisemną zgodą Komendanta Głównego PSP lub osoby przez niego upoważnionej pojazdy mogą zostać użyczone na podstawie umowy użyczenia podmiotom innym niż wymienione w § 9.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 11

1. Strażacy i pracownicy jednostek PSP mogą używać do celów służbowych na koszt jednostki PSP, właściwej ze względu na miejsce służby lub pracy, pojazdów prywatnych w postaci: samochodów osobowych, motocykli i motorowerów.

2. Warunkiem odpłatnego wykorzystania pojazdów prywatnych, o których mowa w ust. 1, do celów służbowych jest przyznanie przez kierownika jednostki PSP strażakowi lub pracownikowi tej jednostki PSP limitu kilometrów lub wyrażenie indywidualnej zgody na jednorazowe użycie pojazdu.

3. Szczegółowe zasady rozliczania kosztów używania pojazdów prywatnych, o których mowa w ust. 1, do celów służbowych, limity przebiegu kilometrów oraz koszty używania pojazdów określają odrębne przepisy, regulujące materię ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 11a.

1. Do przejazdu pojazdem służbowym z miejsca zamieszkania stałego lub czasowego do miejsca pełnienia służby i z miejsca pełnienia służby do miejsca zamieszkania stałego lub czasowego uprawnieni są:

1) Komendant Główny PSP;

2) zastępcy Komendanta Głównego PSP;

3) komendanci wojewódzcy PSP;

4) komendanci szkół PSP.

2. Komendanci wojewódzcy PSP oraz komendanci szkół PSP uprawnieni są do przejazdów, o których mowa w ust. 1, jeżeli ich miejsce zamieszkania stałego lub czasowego znajduje się w obrębie granic administracyjnych miasta stanowiącego siedzibę komendy wojewódzkiej lub szkoły. Jeżeli miejsce zamieszkania stałego lub czasowego znajduje się poza granicami administracyjnymi miasta stanowiącego siedzibę komendy wojewódzkiej PSP lub szkoły PSP, wymagana jest pisemna zgoda Komendanta Głównego PSP lub osoby przez niego upoważnionej.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Rozdział IV

Kierowanie pojazdami

§ 12.

1. Osoby kierujące pojazdami uprzywilejowanymi PSP, muszą posiadać dokument uprawniający do kierowania takimi pojazdami, wydany w trybie i na zasadach stanowionych przez właściwe przepisy, regulujące kwestię uprawnień do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych.

2. Dokumentację dotyczącą posiadania uprawnień do kierowania pojazdami i wydawanie dokumentów, o których mowa w ust. 1, prowadzi komórka właściwa do spraw osobowych jednostki PSP.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 13.

1. Pojazdy mogą być kierowane również przez osoby pełniące służbę lub zatrudnione w jednostkach PSP na stanowiskach innych niż stanowisko kierowcy.

2. Osoby, o których mowa w ust. 1, są obowiązane posiadać upoważnienie do prowadzenia pojazdów służbowych, którego wzór stanowi załącznik nr 4 do zarządzenia. Upoważnienie jest wydawane na czas oznaczony w stosunku do pojazdów wszystkich jednostek PSP zgodnie z posiadaną kategorią prawa jazdy. Czas obowiązywania indywidualnych upoważnień ustala kierownik jednostki PSP. Komendant Główny PSP i jego zastępcy, komendanci wojewódzcy PSP, komendanci szkół PSP, Dyrektor Centralnego Muzeum Pożarnictwa oraz Dyrektor Centrum Naukowo – Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej – Państwowego Instytutu Badawczego są z mocy niniejszego zarządzenia upoważnieni do prowadzenia pojazdów służbowych od dnia powołania do dnia odwołania.

3. Upoważnienia wydają i odwołują:

1) Komendant Główny PSP wobec strażaków i pracowników pełniących służbę/pracujących w Komendzie Głównej PSP i kierowników jednostek przez niego nadzorowanych,

2) komendanci wojewódzcy PSP wobec komendantów miejskich/powiatowych PSP oraz strażaków i pracowników pełniących służbę/pracujących w komendzie wojewódzkiej PSP,

3) komendanci miejscy/powiatowi wobec strażaków i pracowników pełniących służbę/pracujących w komendzie miejskiej/powiatowej PSP,

4) komendanci szkół PSP, dyrektor Centrum Naukowo – Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej – Państwowego Instytutu Badawczego oraz Centralnego Muzeum Pożarnictwa wobec strażaków i pracowników pełniących służbę/pracujących w tych jednostkach.

4. Dokumentację dotyczącą wydawania upoważnienia, o którym mowa w ust. 2, prowadzi komórka organizacyjna właściwa do spraw gospodarki transportowej jednostki PSP.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Rozdział V

Dokumentacja pracy sprzętu transportowego

§ 14.

1. Pracę pojazdu odnotowuje się w okresowej karcie pracy pojazdu, której wzór stanowi załącznik nr 5 do zarządzenia.

2. Sposób wypełniania okresowej karty pracy pojazdu określa załącznik nr 5a do zarządzenia.

3. (uchylony).

4. Kierujący pojazdem – czytelnie i zgodnie ze stanem faktycznym odnotowuje w okresowej karcie pracy pojazdu:

1) trasę przejazdu,

2) wskazania drogomierza,

3) godzinę rozpoczęcia i zakończenia pracy pojazdu,

4) czas pracy urządzeń napędzanych silnikiem głównym lub zasilanych ze zbiornika paliwa pojazdu,

5) czas pracy silnika na postoju,

6) nazwisko kierującego pojazdem.

5. W przypadku zainstalowania w pojeździe liczników czasu pracy urządzeń napędzanych silnikiem głównym lub zasilanych ze zbiornika pojazdu, czas pracy tych urządzeń należy odnotować w okresowej karcie pracy pojazdu na podstawie wskazań zainstalowanych liczników.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 14a.

1. Pracę sprzętu silnikowego i pływającego odnotowuje się w okresowej karcie pracy sprzętu, której wzór stanowi załącznik nr 6 do zarządzenia.

2. Okresową kartę pracy sprzętu, o której mowa w ust. 1 należy prowadzić w sposób umożliwiający jednoznaczne określenie celu użycia i czasu pracy.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 14b.

Dopuszcza się dokumentowanie pracy sprzętu transportowego w formie elektronicznej pod warunkiem, że taki sposób dokumentacji umożliwi zbieranie, aktualizowanie i przetwarzanie danych, o których mowa w 14 § ust. 2.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Rozdział VI

Rozliczenie zużycia paliwa przez sprzęt transportowy

§ 15.

1. Kierownik jednostki organizacyjnej PSP lub osoba przez niego upoważniona, zobowiązany jest do:

1) prowadzenia bieżącej kontroli zużycia paliwa przez pojazdy i sprzęt;

2) inicjowania i wdrażania działań zmierzających do racjonalnego gospodarowania paliwem i ustalania zasad nadzoru nad tankowaniem.

2. Osoba, o której mowa w ust. 1, może podjąć decyzję o przeprowadzeniu badania zużycia paliwa przez sprzęt transportowy.

3. Osoba, o której mowa w ust. 1, podejmuje decyzję o dalszej eksploatacji sprzętu transportowego, w przypadkach gdy zużycie paliwa przez sprzęt transportowy stoi w sprzeczności z zasadami racjonalnej gospodarki paliwami.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 15a.

1. Okres rozliczeniowy ustala się na ostatni dzień miesiąca, przy czym może on być skrócony lub przedłużony o 5 dni. Okres rozliczeniowy dla sprzętu pływającego i silnikowego może być przedłużony do trzech miesięcy za zgodą osoby, o której mowa w § 15 ust. 1.

2. Rozliczenie ze zużycia paliwa odbywa się po zakończeniu okresu rozliczeniowego.

3. Ilość rzeczywiście zużytego w okresie rozliczeniowym paliwa ustala się przez zsumowanie wszystkich tankowań w okresie rozliczeniowym. Zbiornik paliwa pojazdu powinien być zatankowany do pełna podczas każdego tankowania oraz na koniec okresu rozliczeniowego.

4. W uzasadnionych ekonomicznie przypadkach osoba, o której mowa w § 15 ust. 1, może zezwolić na rozliczenie pojazdu z niepełnym zbiornikiem paliwa.

5. Dla sprzętu z silnikiem o mocy poniżej 5 kW prowadzi się wyłącznie ewidencję zbiorczą pobranego paliwa. Przepis ust. 1 zdanie drugie stosuje się odpowiednio.

6. Ilość rzeczywiście przejechanych kilometrów lub przepracowanych motogodzin ustala się na podstawie wskazań drogomierza lub licznika przepracowanych motogodzin. Dla ustalenia przepracowanych motogodzin dla sprzętu nieposiadającego liczników przepracowanych motogodzin wartości te ustala się na podstawie zapisów w karcie, o której mowa w § 14 ust. 1.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 16.

(skreślony).

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 17.

1. Komendy Wojewódzkie PSP po zebraniu informacji zbiorczej z jednostek im podległych oraz jednostki podległe lub nadzorowane przez Komendanta Głównego PSP przesyłają do biura, o którym mowa w § 6 ust. 3, zbiorcze zestawienia zużycia paliwa oraz przejechanych kilometrów przez pojazdy i sprzęt eksploatowany w tych jednostkach, zgodnie z wzorem określonym w załączniku nr 9 do zarządzenia.

2. Zbiorcze zestawienie należy przesłać w terminie do dnia 15 stycznia roku kalendarzowego następującego po roku, którego ono dotyczy.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Rozdział VII

(uchylony)

§ 18.

(uchylony).

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Rozdział VIII

(uchylony)

§ 19.

(uchylony).

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Rozdział IX

Dokumentacja eksploatacji sprzętu transportowego

§ 20.

1. Sprzęt transportowy musi posiadać dokumentację jego eksploatacji.

2. Dokumentacja, o której mowa w ust. 1, powinna być prowadzona na bieżąco i odzwierciedlać przebieg całej eksploatacji.

3. Dokumentacja, o której mowa w ust. 1, powinna zawierać szczególności:

1) podstawowe dane identyfikacyjne i parametry sprzętu,

2) kopie dokumentów i faktur związanych z pozyskaniem sprzętu transportowego;

3) kopie dokumentów związanych z naprawami i wyposażeniem,

4) książkę gwarancyjną,

5) instrukcję obsługi,

6) zestawienia roczne:

a) dla pojazdu: z przebiegów w kilometrach, zużycia paliwa w dm3, pracy urządzeń specjalnych zamontowanych na pojeździe, zasilanych z silnika pojazdu w godzinach,

b) dla sprzętu pływającego i silnikowego: zużycia paliwa w dm3, czasu pracy w godzinach.

4. Dokumentację, o której mowa w ust. 1, prowadzi komórka właściwa do spraw gospodarki transportowej w jednostce PSP.

5. W przypadku przekazywania sprzętu transportowego do innej jednostki organizacyjnej PSP dokumentacja, o której mowa w ust. 1 przekazywana jest wraz ze sprzętem.

6. Dokumentacja, o której mowa w ust. 1, może być prowadzona formie elektronicznej, pod warunkiem, że ten sposób dokumentacji umożliwi zbieranie, aktualizowanie i przetwarzanie danych, o których mowa w ust. 3.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Rozdział X

Zbywanie sprzętu transportowego

§ 21.

1. Normy eksploatacji pojazdów określa załącznik nr 13 do zarządzenia.

1a. Komendant Główny PSP na wniosek kierownika jednostki nadzorowanej lub komendanta wojewódzkiego PSP może w szczególnie uzasadnionych warunkami eksploatacji przypadkach zmniejszyć normy eksploatacji pojazdu, o którym mowa we wniosku.

2. W przypadku używania w szkołach i ośrodkach szkolenia PSP pojazdów przeznaczonych do szkolenia kierowców normy eksploatacji mogą zostać obniżone o 20%, jeżeli okres eksploatacji lub przebieg pojazdów związany z prowadzeniem szkolenia przekracza połowę wielkości tych norm.

3. Po osiągnięciu norm eksploatacji określonych w załączniku nr 13 pojazdy mogą być dalej eksploatowane bez konieczności uznawania za zbędne.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 22.

Pojazdy mogą być uznawane za zbędne:

1) z przyczyn technicznych;

2) z przyczyn organizacyjnych;

3) po osiągnięciu norm eksploatacji.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 23.

Wartość pojazdu, na potrzeby uznawania pojazdu za zbędny z przyczyn technicznych, ustala się bez wyposażenia i urządzeń niezwiązanych na stałe z pojazdem, przyjmując za podstawę ocenę techniczną sporządzoną przez uprawnionego rzeczoznawcę.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 24.

1. Za zbędne z przyczyn technicznych mogą być uznane pojazdy:

1) zużyte lub uszkodzone, jeżeli przewidywany koszt ich naprawy lub wartość zespołów, podzespołów i podstawowych części wymagających wymiany przekroczy 40% wartości pojazdu ustalonej według zasad określonych w § 23;

2) uszkodzone, zużyte lub przestarzałe technicznie, których naprawa, ze względu na brak wykonawców albo części zamiennych, nie jest możliwa.

2. Jeżeli pojazd kwalifikuje się do uznania za zbędny z przyczyn technicznych przed upływem określonej dla niego normy eksploatacji, o której mowa w § 21, to przed wydaniem decyzji o uznaniu pojazdu za zbędny przeprowadza się postępowanie ustalające przyczyny przedwczesnego zużycia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 25.

Za zbędne z przyczyn organizacyjnych mogą być uznane pojazdy, których ilość w jednostce lub rodzaj, jest niezgodny z zasadami wyposażenia określonymi w odrębnych przepisach.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 26.

1. O uznaniu pojazdu za zbędny i zagospodarowaniu go na rzecz innej jednostki PSP lub przekazaniu do OSP decyduje:

1) Komendant Główny PSP na wniosek dyrektora biura, o którym mowa w § 6 ust. 3, w odniesieniu do pojazdów Komendy Głównej PSP;

2) właściwy terytorialnie komendant wojewódzki PSP na wniosek komendanta miejskiego/powiatowego PSP lub komórki właściwej do spraw gospodarki transportowej w komendzie wojewódzkiej PSP w odniesieniu odpowiednio do pojazdów komend miejskich/powiatowych PSP z terenu województwa i komendy wojewódzkiej PSP.

2. W szkołach PSP oraz Centralnym Muzeum Pożarnictwa o uznaniu pojazdu za zbędny decydują kierownicy tych jednostek. O sposobie zagospodarowania tych pojazdów decyduje Komendant Główny PSP.

3. Podmioty, o których mowa w ust. 1 i 2, prowadzą zestawienie pojazdów i sprzętu przekazanego do OSP. Zestawienie, którego wzór zawiera załącznik nr 13a do zarządzenia prowadzi się w ujęciu rocznym.

4. Podmioty wymienione w ust. 1 pkt 2 i ust 2 zdanie pierwsze przesyłają zestawienie, o którym mowa w ust. 3 do biura określonego w § 6 ust. 3 w terminie do dnia 31 stycznia roku kalendarzowego następującego po roku którego zestawienie dotyczy. Biuro, o którym mowa w § 6 ust. 3 po opracowaniu w ciągu miesiąca informacji zbiorczej przedkładają Komendantowi Głównemu PSP.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 27.

Pojazdy uznane za zbędne i nie zagospodarowane na rzecz jednostek PSP, należy wycofać z eksploatacji i nieodpłatnie przekazać jednostkom OSP w trybie określonym w art. 31 ust. 1 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 28.

1. Wzór wniosku o uznanie pojazdu za zbędny stanowi załącznik nr 14 do zarządzenia.

2. Wzór pisma właściwego komendanta PSP o uznaniu pojazdu za zbędny stanowi załącznik nr 15 do zarządzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 29.

1. Sprzęt pływający i silnikowy można wycofać z eksploatacji z chwilą:

1) jego technicznego zużycia i braku możliwości przywrócenia mu właściwego stanu technicznego lub kiedy koszty tej operacji są ekonomicznie nieuzasadnione;

2) gdy jest on przestarzały technicznie;

3) gdy jego ilość w jednostce lub rodzaj, jest niezgodna z zasadami wyposażenia określonymi w odrębnych przepisach, niezależnie od jego stanu technicznego.

2. O wycofaniu i sposobie zagospodarowania wycofanego sprzętu: pływającego i silnikowego decyduje kierownik jednostki PSP.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 30.

(skreślony).

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 31.

1. Sprzęt transportowy nie zagospodarowany w sposób, o którym mowa w § 27 i § 29, należy zagospodarować na podstawie odrębnych przepisów.

2. (skreślony).

3. (skreślony).

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Rozdział XI

Zaplecze obsługowo-naprawcze

§ 32.

1. Kierownicy jednostek PSP, w uzasadnionych ekonomicznie warunkach, mogą organizować zaplecze obsługowo-naprawcze do wykonywania obsługi technicznej lub napraw sprzętu transportowego w kierowanych jednostkach PSP.

2. Zaplecze obsługowo-naprawcze dla dwóch lub większej liczby podległych jednostek PSP organizuje komendant wojewódzki PSP lub komendant miejski/powiatowy PSP.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Rozdział XII

Przepisy przejściowe i końcowe

§ 33.

1. Przepisy § 8, § 9, § 10, § 26, § 27 i § 30 zarządzenia nie mają zastosowania w gospodarce transportowej Centrum Naukowo-Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej – Państwowego Instytutu Badawczego.

2. W zakresie nieuregulowanym zarządzeniem w odniesieniu do Centrum Naukowo-Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej – Państwowego Instytutu Badawczego stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące gospodarki transportowej właściwe dla instytutów badawczych.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 34.

Kierownicy jednostek PSP w terminie do dnia 30 czerwca 2008 r. dostosują prowadzoną gospodarkę transportową w podległych jednostkach PSP do postanowień wynikających z zarządzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 35.

Traci moc zarządzenie nr 1 Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej z dnia 20 stycznia 2006 r. w sprawie gospodarki transportowej w jednostkach organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej (Dz. Urz. KG PSP Nr 1, poz. 1).

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 36.

Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia podpisania.

1 Zmiany ustawy wymienionej w przypisie zostały ogłoszone w Dz. U. z 2006 r. Nr 104, poz. 708 i poz. 711 oraz z 2007 r. Nr 181, poz. 1291.

2 Zmiany ustawy wymienionej w przypisie zostały ogłoszone w Dz. U. z 2005 r. Nr 175, poz. 1462, Nr 179, poz. 1486 i Nr 180, poz. 1494 i 1497, z 2006 r. Nr 17, poz. 141, Nr 104, poz. 708 i 711, Nr 190, poz. 1400, Nr 191, poz. 1410 i Nr 235, poz. 1701, z 2007 r. Nr 52, poz. 343, Nr 57, poz. 381, Nr 99, poz. 661, Nr 123, poz. 845 i Nr 176, poz. 1238, z 2008 r. Nr 37 poz. 214, Nr 100, poz. 649, Nr 163 poz. 1015, Nr 209, poz.1320, Nr 220, poz.1411 i poz. 1426, Nr 223, poz. 1461 i poz. 1462, Nr 234, poz. 1573 i poz. 1574, z 2009 r. Nr 3, poz. 11, Nr 18, poz. 97, Nr 79, poz. 663, Nr 91, poz. 739, Nr 97, poz. 802, Nr 98, poz. 817, Nr 92, poz. 753, Nr 97, poz. 802, Nr 168, poz. 1323, Nr 97, poz. 803, z 2010 r. Nr 43, poz. 246, Nr 40, poz. 230, Nr 122, poz. 827, Nr 151, poz. 1013, Nr 152, poz. 1018, Nr 182, poz. 1228, Nr 219, poz. 1443, Nr 225, poz. 1466, Nr 257, poz. 1726, z 2011 r. Nr 30, poz. 151, Nr 92, poz. 530, Nr 102, poz. 585, Nr 106, poz. 622, Nr 171, poz.1016, Nr 204, poz. 1195, Nr 205, poz.1210, Nr 208, poz. 1240 i poz. 1241, Nr 222, poz. 1321, Nr 227, poz. 1367, Nr 244, poz. 1454, z 2012 r., poz. 113 i poz. 472.

3 Zmiany rozporządzenia wymienionego w przypisie zostały ogłoszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 34, poz. 300, Nr 103, poz. 1085 i Nr 169, poz. 1773 oraz z 2007 r. Nr 90. poz. 604.

Załączniki do zarządzenia Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej
z dnia 10 kwietnia 2008 r. w sprawie gospodarki transportowej
w jednostkach organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej

Załącznik nr 1

Oznakowanie pojazdów oraz sprzętu: pływającego, silnikowego, pożarniczego

Rozdział I

Oznakowanie pojazdów samochodowych i sprzętu pływającego

1. Numery umieszczone na nadwoziu pojazdu samochodowego oraz na sprzęcie pływającym zwane dalej „numerami operacyjnymi”, mają za zadanie usprawnienie kierowania i prowadzenia działań ratowniczych poziomu interwencyjnego i taktycznego, poprzez przekazanie uczestnikom tych działań istotnych informacji o przynależności pojazdu lub sprzętu pływającego do jednostki ochrony przeciwpożarowej, jego rodzaju oraz o kryptonimie radiowym.

2. Numer operacyjny jest umieszczany na pojazdach samochodowych straży pożarnych oznakowanych jako pojazdy uprzywilejowane w ruchu drogowym oraz na sprzęcie pływającym. Numer operacyjny jest umieszczany wyłącznie na tych pojazdach samochodowych i sprzęcie pływającym, które posiadają wbudowane radiotelefony, wykorzystujące do łączności radiowej częstotliwości przyznane przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych dla PSP. Numer operacyjny zawiera istotne fragmenty kryptonimu radiowego pojazdu i odnosi się do jednego i tylko jednego pojazdu lub sprzętu pływającego. Naczepy na stałe eksploatowane z jednym i tym samym ciągnikiem samochodowym mogą nosić numer operacyjny ciągnika.

3. Numer operacyjny składa się z dwóch grup cyfr, rozdzielonych literą alfabetu polskiego. Schemat numeru operacyjnego:

infoRgrafika

0 – cyfra, pozycja obowiązkowa,

L – litera, pozycja obowiązkowa,

gdzie:

1) pierwsza grupa cyfr numeru operacyjnego [ 000 ] określa jednostkę organizacyjną ochrony przeciwpożarowej, zgodnie z przydziałem grup cyfrowych kryptonimów indywidualnych stałych dla potrzeb jednostek organizacyjnych resortu spraw wewnętrznych i administracji oraz terenowej administracji rządowej albo zgodnie z przydziałem grup cyfrowych kryptonimów indywidualnych stałych dla województw;

2) druga grupa cyfr numeru operacyjnego [ 00 ] określa pojazd wg rodzaju i w kolejności w danej jednostce organizacyjnej ochrony przeciwpożarowej;

3) rozdzielająca grupy cyfr numeru operacyjnego litera [ L ] określa województwo lub wyróżnik jednostki centralnej.

4. Miejsca umieszczania i wielkość numeru operacyjnego:

1) numer operacyjny powinien mieć kształt oraz proporcje cyfr i liter jak na rysunku 1;

2) numer operacyjny dla pojazdów i sprzętu pływającego powinien mieć wysokość cyfr i liter określoną w tablicy nr 2 i wynoszącą odpowiednio 40, 30, 20 lub 15 cm;

3) na średnich i ciężkich samochodach ratowniczo-gaśniczych oraz specjalnych lub innych średnich i ciężkich samochodach ratowniczych numer operacyjny należy umieszczać:

a) na obu płaszczyznach bocznych nadwozia – wysokość cyfr i liter 40 cm, a gdy to nie jest możliwe, na obu bokach kabiny pojazdu lub innych elementach konstrukcyjnych – wysokość cyfr i liter 30 lub 20 cm,

b) centralnie na tylnej płaszczyźnie nadwozia – wysokość cyfr i liter 20 cm, a gdy to nie jest możliwe, na skraju tylnej płaszczyzny nadwozia – wysokość cyfr i liter 15 cm,

c) na dachach samochodów gaśniczych, ratownictwa technicznego, chemicznego i ekologicznego, drabin i podnośników – wysokość cyfr i liter 40 cm;

4) na lekkich samochodach gaśniczych i specjalnych lub innych lekkich samochodach ratowniczych, pojazdach dowodzenia i łączności oraz ambulansach numer operacyjny należy umieszczać:

a) na obu płaszczyznach bocznych nadwozia – wysokość cyfr i liter 30 cm, a gdy to nie jest możliwe, na obu bokach kabiny pojazdu lub innych elementach konstrukcyjnych – wysokość cyfr i liter 20 cm,

b) na tylnej płaszczyźnie nadwozia – wysokość cyfr i liter 20 cm lub 15 cm,

c) na dachach samochodów gaśniczych, ratownictwa technicznego, chemicznego i ekologicznego oraz samochodów dowodzenia, łączności i ambulansów – wysokość cyfr i liter 30 cm;

5) na samochodach operacyjnych i rozpoznawczo-ratowniczych numer operacyjny należy umieszczać:

a) na obu płaszczyznach bocznych nadwozia – wysokość cyfr i liter 15 cm,

b) na dachach samochodów – wysokość cyfr i liter 20 cm;

6) na autobusach numer operacyjny należy umieszczać na obu płaszczyznach bocznych nadwozia – wysokość cyfr i liter 30 cm;

7) na samochodach wężowych, kwatermistrzowskich oraz pozostałych na obu bokach kabiny samochodu – wysokość cyfr i liter 20 cm lub 15 cm;

8) na sprzęcie pływającym:

a) na obu bokach nadbudówki – wysokość cyfr i liter 50 cm lub większa,

b) na rufie – wysokość cyfr i liter 40 cm.

5. Pojazdy straży pożarnych, nie będące pojazdami uprzywilejowanymi w ruchu drogowym i nie posiadające radiotelefonów wykorzystujących do łączności radiowej częstotliwości przyznanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych dla PSP, są znakowane godłem PSP o wysokości 25 cm, umieszczonym na przednich drzwiach nadwozia po obu jego stronach. Godło PSP powinno mieć kształt i kolorystykę jak na rysunku 3.

6. W uzgodnieniu z właściwym komendantem PSP, numery operacyjne mogą być stosowane przez podmioty ratownicze inne niż PSP.

Rozdział II

Oznakowanie na pozostałych pojazdach, sprzęcie silnikowym i sprzęcie pożarniczym

1. Numer operacyjny na pozostałych pojazdach, sprzęcie silnikowym i sprzęcie pożarniczym, w szczególności: przyczepach, naczepach, kontenerach, motopompach lub agregatach, zwany dalej „numerem na sprzęcie”, ma za zadanie usprawnienie prowadzenia działań ratowniczych na poziomie interwencyjnym, poprzez przekazanie uczestnikom tych działań informacji o przynależności tego sprzętu do określonej jednostki ochrony przeciwpożarowej.

2. Numer na sprzęcie, dla którego w tablicy nr 1 występuje określenie „stosowanie dla jednostek PSP obowiązkowe” jest umieszczany na tym sprzęcie będącym na wyposażeniu PSP. Numer na sprzęcie dotyczy jednego i tylko jednego egzemplarza tego sprzętu.

3. O znakowaniu sprzętu, dla którego w tablicy nr 1 występuje określenie „stosowanie dla jednostek PSP nieobowiązkowe” decyduje właściwy komendant PSP.

4. Numer na sprzęcie składa się z grupy cyfr oraz grupy złożonej z litery i cyfry, rozdzielonych myślnikiem. Schemat numeru na sprzęcie:

infoRgrafika

9 – cyfra, pozycja nieobowiązkowa,

0 – cyfra, pozycja obowiązkowa,

? – litera, pozycja nieobowiązkowa,

gdzie:

1) pierwsza grupa cyfr numeru na sprzęcie [ 900 ] określa:

a) jednostkę organizacyjną ochrony przeciwpożarowej (trzy cyfry), dla której w tablicy nr 1 występuje określenie „stosowanie dla jednostek PSP obowiązkowe”,

b) dwie ostatnie cyfry jednostki organizacyjnej ochrony przeciwpożarowej, dla której w tablicy nr 1 występuje określenie „stosowanie dla jednostek PSP nieobowiązkowe”,

zgodnie z przydziałem grup cyfrowych kryptonimów indywidualnych stałych dla potrzeb jednostek organizacyjnych resortu spraw wewnętrznych i administracji oraz terenowej administracji rządowej albo zgodnie z przydziałem grup cyfrowych kryptonimów indywidualnych stałych dla województw,

2) druga grupa cyfr numeru na sprzęcie [ ?099 ] określa rodzaj sprzętu (oznaczenie literowe nie występuje na wężach pożarniczych) oraz kolejny numer wg rodzaju i w kolejności w jednostce organizacyjnej ochrony przeciwpożarowej.

5. Szczegółowe zasady znakowania sprzętu określa tablica nr 1.

6. W uzgodnieniu z właściwym komendantem PSP, numery na sprzęcie mogą być stosowane przez podmioty ratownicze inne niż PSP.

Rozdział III

Oznakowanie wymagania ogólne

1. Numer operacyjny lub numer na sprzęcie powinien mieć barwę kontrastującą z elementem lub nadwoziem, na którym został umieszczony. Numer operacyjny lub numer na sprzęcie powinien mieć barwę:

białą

– dla numerów na elementach w kolorze czerwonym lub innym o ciemnej barwie,

czarną lub czerwoną

– dla numerów na elementach w kolorze białym, kremowym lub innym o jasnej barwie,

czerwoną

– dla numerów umieszczanych na elementach aluminiowych, ze stali nierdzewnej lub elementach w kolorze srebrnym lub szarym.

2. Litery i cyfry numeru na nadwoziu lub na sprzęcie powinny posiadać proporcje wymiarów określone w tablicy nr 2. Generowanie liter i cyfr zgodnie z zasadami określonymi w ww. tablicy jest możliwe po pobraniu fontu p.t. „Oznakowanie” umieszczonego na stronie Komendy Głównej PSP w dziale „Logistyka”, punkt Gospodarka Transportowa.

3. Litera numeru operacyjnego, rozdzielająca grupy cyfr [ 000 ] i [ 00 ] jest zmniejszona o połowę w stosunku do wielkości cyfr i umieszczona w prostokącie o wymiarach jak w tablicy nr 2. Przykładowe oznakowanie numerem operacyjnym samochodu oraz przyczepy przedstawiają rysunki nr 1 i 2.

4. Przykładowe rozmieszczenie numerów na nadwoziu i na sprzęcie przedstawiają rysunki nr 4, 5 i 6.

5. Numery na sprzęcie, dla których w tablicy nr 1 występuje określenie „stosowanie dla jednostek PSP obowiązkowe”, mają wysokość 15 cm. Wysokość pozostałych numerów na sprzęcie jest dowolna, jednak nie mniejsza niż 6 cm.

6. Na samochodach gaśniczych i specjalnych, których kolor lub kształt nadwozia nie sugeruje przynależności do straży pożarnej może być umieszczony napis w kolorze numeru operacyjnego o treści:

STRAŻ POŻARNA

lub

PAŃSTWOWA STRAŻ POŻARNA

7. Na samochodach dowodzenia i dowódczo-sztabowych (w szczególności powiatowych i miejskich grup operacyjnych lub zespołów inspekcyjnych), może być umieszczony napis w kolorze numeru operacyjnego o treści:

DOWÓDCA
TAKTYCZNY

a na samochodach wojewódzkich grup operacyjnych lub zespołów inspekcyjnych komendanta wojewódzkiego o treści:

DOWÓDCA
STRATEGICZNY

8. Na przednich drzwiach kabin samochodów gaśniczych, specjalnych lub ratowniczych może być umieszczony herb odpowiednio: województwa, powiatu, miasta, emblemat szkoły lub godło PSP. Wysokość herbu, emblematu lub godła powinna wynosić 25 cm. Herbów lub emblematów nie umieszcza się na nadwoziach samochodów osobowych.

9. Ambulanse i karetki wielonoszowe, będące w posiadaniu PSP mogą być dodatkowo oznakowane w sposób przyjęty dla pojazdów służby zdrowia.

10. Sprzęt pływający może być oznakowany na obu burtach napisem:

STRAŻ POŻARNA

lub

PAŃSTWOWA STRAŻ POŻARNA

wykonanym w kolorze kontrastującym z burtami, na zasadach określonych dla numerów na pojazdach.

11. Inne niezbędne napisy na pojazdach i sprzęcie (na przykład wskazanie darczyńcy), należy sporządzać w kolorze i o kroju liter różniącym się od numeru operacyjnego lub numeru na sprzęcie.

12. Zabronione jest umieszczanie na nadwoziach pojazdów i sprzęcie pożarniczym napisów reklamowych oraz napisów obcojęzycznych, za wyjątkiem obcojęzycznych opisów i nazw, wykonanych fabrycznie przez producenta nadwozia. Dopuszcza się umieszczanie na nadwoziach pojazdów numeru alarmowego do stanowiska kierowania straży pożarnej, jednak musi być on poprzedzony skrótem „tel.” albo emblematem telefonu lub słuchawki telefonicznej:

tel. 998
tel. 112

lub

infoRgrafika

13. Zabrania się umieszczania na nadwoziach pojazdów pożarniczych napisów określających ich zastosowanie (RATOWNICTWO CHEMICZNE, SZTAB, DŹWIG, SEKOL lub podobne), ani sugerujących je emblematów (wizerunki: płetwonurka, psa lub podobnych).

14. Oznakowane jako pojazdy uprzywilejowane w ruchu, osobowe samochody operacyjne oraz ambulanse i karetki wielonoszowe, powinny mieć nadwozia w kolorze czerwonym, białym lub srebrnym.

15. Samochody osobowe operacyjne powinny posiadać pas wyróżniający o szerokości 15 cm dookoła pojazdu z wyjątkiem pokrywy silnika. Pas powinien być barwy czerwonej odblaskowej. Pas wyróżniający z tyłu nadwozia powinien być w miarę możliwości kontynuacją pasów umieszczonych po bokach. Krawędzie górne i dolne tych pasów powinny znajdować się w miarę możliwości na tej samej wysokości z uwzględnieniem konieczności ominięcia przetłoczeń nadwozia uniemożliwiających naklejenie folii odblaskowej. Po obu bokach pojazdu na pasie wyróżniającym drzwi przednich powinien znajdować się napis „STRAŻ” w kolorze białym odblaskowym – wysokość liter 14 cm. Powyższe elementy oznakowania powinny być umieszczone w sposób trwały. Minimalne wartości współczynnika luminacji β oraz współrzędnych chromatyczności x i y punktów narożnych pól tolerancji barw białej i czerwonej określa poniższa tabela.

Barwa
materiału
(taśmy)

Współrzędne punktów narożnych

Wartość
współczynnika luminacji β

1

2

3

4

Czerwona

x

0,735

0,674

0,569

0,655

0,03

y

0,265

0,236

0,341

0,345

Biała

x

0,355

0,305

0,285

0,335

0,7

y

0,355

0,305

0,325

0,375

Wzór napisu „STRAŻ” i niektóre wymiary liter określa rysunek nr 7.

16. Agregaty ciągnione, motopompy, działka oraz przyczepy ze sprzętem pożarniczym powinny być malowane na zasadach określonych dla pojazdów gaśniczych.

17. Kontenery pożarnicze powinny być malowane na zasadach określonych dla pojazdów gaśniczych. Kontenery-pojemniki oraz kontenery-cysterny powinny posiadać napisy określające ich zawartość lub przeznaczenie – kolor i krój liter napisów jak dla numerów na sprzęcie.

18. Opończe, plandeki i pokrowce samochodów, przyczep i sprzętu pożarniczego, należy dobierać z materiałów w kolorze czerwonym lub srebrnym.

19. Sprzęt pływający powinien być malowany lub być wykonany z tworzyw o jaskrawej barwie (pomarańczowa lub czerwona) lub pozostawać w kolorze metalu, z którego zostały wykonane.

Rysunek nr 1. Proporcje oraz krój liter i cyfr numeru operacyjnego (samochód) i numeru na sprzęcie (przyczepa).

infoRgrafika

Rysunek nr 2. Wygląd numeru operacyjnego (samochód) i numeru na sprzęcie (przyczepa).

infoRgrafika

Rysunek nr 3. Godło Państwowej Straży Pożarnej, stosowane na pojazdach nie posiadających radiotelefonów.

infoRgrafika

Tablica nr 1. Zasady tworzenia numerów dla sprzętu pożarniczego.

Lp.

Kategoria sprzętu

Schemat numeru operacyjny sprzętu

Stosowanie numeru dla PSP jest obowiązkowe

1

Kontenery

000-K0

Tak

2

Łodzie i pontony, poduszkowce

000-Ł0

Tak

3

Motopompy przenośne od 600 l/min.

000-M0

Nie

4

Naczepy

000-N0

Tak

5

Przyczepy z wyposażeniem ratowniczym oraz ciągnione: motopompy, działka i agregaty

000-P90

Tak

6

Zapory, skokochrony, namioty

000-Z90

Tak

7

Węże pożarnicze

00-900

Nie

8

Agregaty powietrzne, sprężarki, ADO, agregaty prądotwórcze, stacje uzdatniania wody, najaśnice

00-A90

Nie

9

Butle ciśnieniowe do gazów

00-B900

Nie

10

Aparaty powietrzne

00-C00

Nie

11

Hydrauliczny sprzęt, pompy hydrauliczne, piły (w tym spalinowe), urządzenia do cięcia (w tym płomieniowego)

00-H00

Nie

12

Sprzęt ratownictwa medycznego, nosze, sanie, zestawy ratownicze

00-R00

Nie

13

Działka i kurtyny przenośne, armatura wodno-pianowa

00-W00

Nie

14

Inne wyposażenie

00-X00

Nie

Tablica nr 2. Wymiary elementów numerów operacyjnych dla wysokości 40, 30, 20 i 15 cm.

Lp.

Element numeru operacyjnego

Wymiar elementu numeru operacyjnego [jednostek]

Wymiar elementu numeru operacyjnego [ mm ] dla napisów o wysokości:

40 cm

30 cm

20 cm

15 cm

1

Wysokość cyfr i liter

16

400

300

200

150

2

Szerokość cyfr i liter

8

200

150

100

75

3

Odstęp cyfr i liter od cyfry „1”

4

100

75

50

38

4

Odstęp od cyfry „1” gdy jest ona pierwszą lub ostatnią cyfrą numeru operacyjnego

3

75

56

38

28

5

Odległość cyfr i liter od elementu rozdzielającego (prostokąta lub myślnika)

3

75

56

38

28

6

Promień łuku zewnętrznego liter i cyfr

3

75

56

38

28

7

Grubość cyfr, liter oraz myślnika

2

50

38

25

19

8

Odstęp między cyframi i literami

2

50

38

25

19

9

Promień łuku wewnętrznego liter i cyfr

1

25

20

13

10

10

Wymiar prostokąta (szerokość x wysokość)

6x10

150x250

113x188

75x125

56x94

11

Wymiar prostokąta dla liter „M” i „W”

8x10

200x250

150x188

100x125

75x94

12

Wymiar litery określającej województwo lub jednostkę centralną

4x8

100x200

75x150

50x100

38x75

13

Wymiar liter „M” i „W” określających województwo

6x8

150x200

113x150

75x100

56x75

14

Grubość litery określającej województwo lub jednostkę centralną (uwaga: ta litera ma pomniejszony wymiar)

1

25

20

13

10


Rysunek nr 4. Samochód pożarniczy prawidłowo oznakowany numerami operacyjnymi.

infoRgrafika

Rysunek nr 5. Samochód pożarniczy i motopompa, prawidłowo oznakowane numerami operacyjnymi i numerami na sprzęcie

infoRgrafika

Rysunek nr 6. Samochody pożarnicze prawidłowo oznakowane numerami operacyjnymi.

A.

infoRgrafika

B.

infoRgrafika

Rysunek nr 7. Wzór i niektóre wymiary napisu „STRAŻ” (wymiary w mm).

infoRgrafika

Załącznik nr 2

WZÓR UMOWA UŻYCZENIA POJAZDU

infoRgrafika

Załącznik nr 3

Wzór zaświadczenia potwierdzającego kwalifikacje do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych

(format zaświadczenia 85,5 x 54 mm)

awers

infoRgrafika

rewers

infoRgrafika

Załącznik nr 4

WZÓR UPOWAŻNIENIA DO PROWADZENIA POJAZDÓW SŁUŻBOWYCH PSP

(format upoważnienia 85,5 mm x 54 mm)

infoRgrafika

Załącznik nr 5

OKRESOWA KARTA PRACY POJAZDU

infoRgrafika

infoRgrafika

Załącznik nr 5a

SPOSÓB WYPEŁNIANIA OKRESOWEJ KARTY PRACY POJAZDU

§ 1. Okresową kartę pracy pojazdu, zwaną dalej „kartą”, należy prowadzić w sposób umożliwiający jednoznaczne ustalenie:

1) trasy i celu przejazdu;

2) czasu i miejsca postoju;

3) czasu pracy na postoju i czasu pracy urządzeń napędzanych silnikiem głównym pojazdu lub zasilanych ze zbiornika paliwa pojazdu;

4) dysponenta pojazdu.

§ 2. Na trasę przejazdu składają się następujące elementy:

1) punkt początkowy – nazwa jednostki albo adres;

2) punkt docelowy – miejsce dające się określić za pomocą współrzędnych geograficznych lub danych adresowych albo nazwa jednostki;

3) punkt powrotu – nazwa jednostki albo adres.

§ 3. Trasę przejazdu odnotowuje się poprzez wykazanie w kolumnie 2 wkładki uzupełniającej do karty wszystkich elementów, o których mowa w § 2.

§ 4. Jeżeli na trasie przejazdu występuje więcej niż jeden punkt docelowy, w kolumnie 2 wkładki uzupełniającej do karty należy odnotować kolejno następujące po sobie punkty w oddzielnych rubrykach.

§ 5. Jeżeli pomiędzy punktami docelowymi występują postoje, w karcie należy odnotować czas i miejsce postoju.

§ 6. Cel jazdy, tj. powód – cel wykorzystania pojazdu, określa się poprzez wpisanie w kolumnie 4 wkładki uzupełniającej do karty, odpowiednio do stanu faktycznego, wyrazów:

1) administracyjny – skrót „Adm.”;*

2) interwencja – skrót „Int.”;**

3) ćwiczenia (podać jakie);

4) koncentracja odwodów operacyjnych (podać jakich);

5) koncentracja grupy (podać jakiej).

§ 7. 1. Dysponentem jest osoba pełniąca służbę w lub pracująca w Państwowej Straży Pożarnej, z której inicjatywy (za zgodą kierownika jednostki organizacyjnej lub osoby przez niego upoważnionej)*** lub dyspozycji nastąpiło wykorzystanie pojazdu eksploatowanego w Państwowej Straży Pożarnej.

2. Dysponent informuje kierującego o:

1) trasie przejazdu,

2) celu jazdy

– w sposób pozwalający na odnotowanie tych faktów w odpowiednich polach karty.

3. W przypadku gdy dysponent jest zarazem kierującym, obowiązany jest do samodzielnego wypełnienia odpowiednich pól karty.

Objaśnienia

* Stosuje się zapis: „Adm.” z rozwinięciem: kwatermistrzostwo, przegląd, serwis, naprawa pojazdu, reprezentacyjny, finanse, poczta, narada, lub inne określenie oddające naturę celu przejazdu.

** Stosuje się zapis: „Int.” z rozwinięciem w postaci numeru identyfikacyjnego karty zdarzenia.

*** Dysponentem może być osoba, o której mowa w § 13 ust. 1 zarządzenia.

Załącznik nr 6

Sposób pomiaru zużycia paliwa przez pojazdy silnikowe

1. Badany pojazd musi być sprawny technicznie.

2. Pomiar eksploatacyjnego zużycia paliwa przeprowadza się przy zapewnieniu dokładności pomiaru w granicach +/-2% i przy użyciu paliwa zalecanego przez producenta.

3. Pomiar eksploatacyjnego zużycia paliwa przeprowadza się w następujących warunkach:

1) w okresie letnim (od dnia 1 kwietnia do dnia 31 października) z wyłączeniem ekstremalnych warunków atmosferycznych (silne wiatry, ulewne deszcze, skrajnie wysoka temperatura, silna mgła);

2) przy wykorzystaniu ładowności pojazdu w 70%, dla samochodów samowyładowczych w 50%, a dla pojazdów używanych do celów specjalnych, o których mowa w ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908, z późn. zm.) z pełnym uzbrojeniem w sprzęt i środki gaśnicze;

3) droga, po której przeprowadza się pomiar, powinna:

a) przebiegać przez tereny pozamiejskie,

b) przebiegać w terenie nizinnym po drogach twardych i składać się z odcinków dróg różnej kategorii,

c) stanowić zamkniętą pętlę o długości nie mniejszej niż 100 km;

4) prędkość jazdy powinna być zbliżona do granic ustalonych w art. 20 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym, z tym, że powinna być ona zawsze dostosowana do warunków, w jakich odbywa się jazda.

Załącznik nr 7

Protokół pomiaru zużycia paliwa przez pojazd

infoRgrafika

Załącznik nr 8

TABELA
NORM TYMCZASOWYCH ZUŻYCIA PALIW PŁYNNYCH DLA POJAZDÓW PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ

A. NORMY TYMCZASOWE ZUŻYCIA PALIW PŁYNNYCH DLA POJAZDÓW SAMOCHODOWYCH Z SILNIKIEM O ZAPŁONIE ISKROWYM:

RODZAJ POJAZDU

Wskaźnik normy w dm3 na 100 km przebiegu

do

a) do 1,3 dm3 włącznie

10,5

b) powyżej 1,3 dm3 do 1,8 dm3 włącznie

13,0

c) powyżej 1,8 dm3

15,5

B. NORMY TYMCZASOWE ZUŻYCIA PALIW PŁYNNYCH DLA POJAZDÓW SAMOCHODOWYCH Z SILNIKIEM O ZAPŁONIE SAMOCZYNNYM:

RODZAJ POJAZDU

Wskaźnik normy w dm3 na 100 km przebiegu

do

Samochody osobowe z silnikiem o pojemności skokowej:

a) do 1,6 dm3 włącznie

7,0

b) powyżej 1,6 dm3 do 2,2 dm3 włącznie

9,5

b) powyżej 2,2 dm3

12,0

Samochody osobowo-terenowe z silnikiem
o pojemności skokowej:

a) do 2,5 dm3 włącznie

13,0

b) powyżej 2,5 dm3

15,0

Samochody ciężarowe i pochodne oraz ciągniki siodłowe z naczepą o dopuszczalnej masie całkowitej:

a) do 2,5 t włącznie

12,0

b) powyżej 2,5 t do 4,0 t włącznie

14,0

c) powyżej 4,0 t do 6,0 i włącznie

17,5

d) powyżej 6,0 t do 8,0 t włącznie

21,5

e) powyżej 8,0 t do 10,0 t włącznie

25,0

f) powyżej 10,0 t do 12,0 t włącznie

28,0

g) powyżej 12,0 t do 15,01 włącznie

32,0

h) powyżej 15.0 t do 23,0 t włącznie

35,5

i) powyżej 23,01 do 32,0 i włącznie

41,5

j) powyżej 32,0 t

bez ograniczeń formalnych

Ciągniki samochodowe z silnikiem o mocy:

a) do 59 kW włącznie

28,5

b) powyżej 59 kW do 92 kW włącznie

38,0

c) powyżej 92 kW

bez ograniczeń formalnych

Autobusy o dopuszczalnej masie całkowitej:

a) do 3,0 t włącznie

12,5

b) powyżej 3,0 t do 6.0 t włącznie

17,0

c) powyżej 6,0 t do 9,0 t włącznie

22,0

d) powyżej 9,0 t do 12,0 t włącznie

26,5

e) powyżej 12,0 t do 16.0 t włącznie

23,0

f) powyżej i 6,0 t

37,0

Załącznik nr 9

ZBIORCZE ZESTAWIENIE ZUŻYCIA PALIWA I PRZEBIEGU KILOMETRÓW PRZEZ SPRZĘT TRANSPORTOWY JEDNOSTEK PSP

infoRgrafika

Załącznik nr 10

OKRESOWA KARTA PRACY SPRZĘTU PŁYWAJĄCEGO I SILNIKOWEGO

infoRgrafika

Załącznik nr 11

Sposób pomiaru zużycia paliwa przez sprzęt: pływający, silnikowy, pożarniczy

1. Badany sprzęt musi być sprawny technicznie.

2. Silnik sprzętu powinien być całkowicie dotarty, jeżeli potrzeba docierania określona jest w instrukcji obsługi danego sprzętu.

3. Pomiar zużycia paliwa przeprowadza się przy zapewnieniu dokładności pomiaru w granicach (+/-) 2%.

4. Pomiar zużycia paliwa przeprowadza się w następujących warunkach:

1) temperatura otoczenia powyżej + 5°C;

2) badanie przeprowadza się na biegu jałowym oraz przy obciążeniu silnika 50% i 100% obciążenia nominalnego;

3) czas badania przy każdym obciążeniu wynosi 20 min, a dla sprzętu, którego zbiorniki paliwa mają pojemność znamionową do 2 litrów – 10 min.

5. Dla silników łodzi i statków pożarniczych badania przeprowadza się podczas pracy na wodzie. W przypadku badania na wodzie bieżącej (rzece) wybrany odcinek pomiarowy należy przebyć z prądem i pod prąd wody.

6. Z przeprowadzonych pomiarów zużycia paliwa sporządza się protokół według wzoru określonego w załączniku nr 12 zarządzenia, który wraz z kopią instrukcji obsługi sprzętu należy przesłać do Biura Kwatermistrzowskiego KG PSP.

Załącznik nr 12

Protokół pomiaru zużycia paliwa przez sprzęt: pływający, silnikowy, pożarniczy

infoRgrafika

Załącznik nr 13

NORMY EKSPLOATACJI POJAZDÓW

infoRgrafika

Załącznik nr 13a

ZBIORCZE ZESTAWIENIE SPRZĘTU TRANSPORTOWEGO / SILNIKOWEGO PRZEKAZANEGO DO JEDNOSTEK OSP

infoRgrafika

Załącznik nr 14

WNIOSEK O UZNANIE POJAZDU ZA ZBĘDNY

infoRgrafika

Załącznik nr 15

UZNANIE POJAZDU ZA ZBĘDNY

infoRgrafika

[1] § 3 ust. 5 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 4 Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej z dnia 28 czerwca 2016 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie gospodarki transportowej w jednostkach organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej (Dz.U.KGPSP. poz. 11). Zmiana weszła w życie 1 lipca 2016 r.

[2] § 8 ust. 2 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 4 Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej z dnia 28 czerwca 2016 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie gospodarki transportowej w jednostkach organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej (Dz.U.KGPSP. poz. 11). Zmiana weszła w życie 1 lipca 2016 r.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00