Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Urzędowy Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi rok 2016 poz. 10
Wersja archiwalna od 2016-06-20 do 2016-12-31
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Urzędowy Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi rok 2016 poz. 10
Wersja archiwalna od 2016-06-20 do 2016-12-31
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

OGŁOSZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI1)

z dnia 17 czerwca 2016 r.

w sprawie listy organizacji badawczych i badań, na które zostały udzielone dotacje w rolnictwie ekologicznym w 2016 r.

Na podstawie § 8 ust. 11 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 29 lipca 2015 r. w sprawie stawek dotacji przedmiotowych dla różnych pomiotów wykonujących zadania na rzecz rolnictwa (Dz. U. poz. 1170) ogłasza się listę organizacji badawczych i badań, na które zostały udzielone dotacje i cele planowanych badań.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi: K. Jurgiel

1) Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej – rolnictwo na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. poz. 1906).

Załącznik do ogłoszenia
Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi
z dnia 17 czerwca 2016 r.

Lista organizacji badawczych i badań, na które zostały udzielone dotacje i cele planowanych badań w 2016 r.

Lp.

Instytucja

Temat badania

Cel badania

1

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

Przetwórstwo produktów roślinnych i zwierzęcych metodami ekologicznymi: innowacyjne rozwiązania w zakresie wykorzystania warzyw i owoców w produkcji pieczywa, produktów zbożowych i cukierniczych oraz metod wydłużania trwałości, świeżości i parametrów przechowalniczych tych wyrobów.

Opracowanie optymalnej technologii produkcji wyrobów piekarskich i cukierniczych, wzbogaconych świeżymi i suszonymi owocami i warzywami.

2

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

Badania w zakresie innowacyjnych rozwiązań przy ekologicznej uprawie roślin polowych.

Doskonalenie ekologicznej metody uprawy buraka cukrowego, z przeznaczeniem na wytwarzanie cukru w jakości ekologicznej.

3

Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa – Państwowa Akademia Nauk

Marketing , promocja i analiza rynku. Produkcja ekologiczna jako czynnik budowania przewag gospodarczych w skali lokalnej, rola i funkcjonowanie samorządów lokalnych oraz grup organizacji produktów – przedstawienie propozycji modelowych rozwiązań oraz zebranie dobrych praktyk. Prorozwojowe wykorzystanie rolnictwa ekologicznego w polityce i działaniach samorządów lokalnych – analiza wybranych przypadków.

Analiza wpływu, jaki na rozwój rolnictwa i przetwórstwa ekologicznego wywierają działania i inicjatywy podejmowane przez samorządy lokalne, w celu identyfikacji przykładów dobrych praktyk w tym zakresie.

4

Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie

Przetwórstwo produktów roślinnych i zwierzęcych metodami ekologicznymi: innowacyjne rozwiązania w zakresie przetwórstwa mięsa oraz wytwarzania produktów mięsnych, w tym ich wędzenia z ograniczeniem dodatków azotanów i azotynów z uwzględnieniem wydłużania trwałości przechowalniczej tych produktów.

Dopracowanie technologii produkcji wyrobów mięsnych (dziczyzna, wołowina i wieprzowina) o długim okresie przechowywania z wykorzystaniem dodatku serwatki kwasowej.

5

Uniwersytet Rolniczy w Krakowie

Metody zaprawiania nasion metodami ekologicznymi: Wpływ biopreparatów na plonowanie, zdrowotność, i jakość surowców pozyskiwanych z roślin gryki (Fagopyrum esculentum Moench).

Celem zadań opartych na eksperymentach laboratoryjnym oraz polowym jest zabezpieczenie kiełkujących orzeszków i siewek gryki przed patogenami osłabiającymi dynamikę tego procesu, lub nawet przed śmiercią siewek w wyniku zastosowania biopreparatów w uprawach ekologicznych. Zabiegi te pozwolą również na ograniczenie skutków pojawiających się corocznie stresów np. suszy i termicznego, a to winno wpłynąć na dynamikę rozwoju łanu, jego parametry fizjologiczne jak i jakość surowców (liście, orzeszki).

6

Uniwersytet Rolniczy w Krakowie

Warzywnictwo, w tym uprawa ziół, metodami ekologicznymi –badania w zakresie innowacyjnych metod ochrony przed szkodnikami, chorobami i chwastami w ekologicznej produkcji ziół i warzyw, w tym poprzez określenie zależności występowania chorób, szkodników i chwastów od występowania roślin sąsiadujących oraz dziko rosnących oraz ochrony naturalnych wrogów szkodników.

Określenie wpływu roślin towarzyszących na występowanie szkodliwej i pożytecznej entomofauny w uprawie bobu oraz plonowanie i jakość nasion tej rośliny.

7

Uniwersytet Rolniczy w Krakowie

Opracowanie innowacyjnych metod ochrony w ekologicznej uprawie truskawki.

Opracowanie kompleksowego programu zwalczania chwastów i chorób na ekologicznych plantacjach truskawki.

8

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie

Produkcja zwierzęca metodami ekologicznymi. Wpływ żywienia, w tym dodatków ziołowych i dodatków paszowych, na kształtowanie parametrów jakościowych produktów pochodzenia zwierzęcego.

Określenie wpływu dodatków paszowych na kondycję i przyrosty karpi.

9

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie

Warzywnictwo, w tym uprawa ziół, metodami ekologicznymi –badania w zakresie określenia źródeł oraz przyczyn niezamierzonego występowania w produktach ekologicznych środków niedopuszczonych do stosowania w rolnictwie ekologicznym. Określenie dobrych praktyk, standardów postępowania, opracowanie przewodnika oraz wytycznych w zakresie przeciwdziałania takim przypadkom.

Określenie zasad dobrej praktyki ekologicznego zbioru dziko rosnących roślin leczniczych i pozbiorczego postępowania z surowcami pochodzącymi z tych roślin.

10

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie

Produkcja zwierzęca metodami ekologicznymi. Praktyczne aspekty ekologicznego chowu ryb, ze szczególnym uwzględnieniem zapobiegania i zwalczania chorób karpi i pstrągów.

Określenie metod rozrodu karpi w warunkach produkcji ekologicznej na poziomie gospodarstwa.

11

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie

Badania w zakresie innowacyjnych rozwiązań dla towarowej, ekologicznej uprawy rumianku pospolitego.

Określenie składu gatunkowego chwastów występujących w ekologicznych plantacjach rumianku oraz wpływu sposobu zbioru rumianku na masę i jakość surowca finalnego ze szczególnym uwzględnieniem zawartości alkaloidów pirolizydynowych.

12

Instytut Ogrodnictwa w

Skierniewicach

Warzywnictwo, w tym uprawa ziół, metodami ekologicznymi: Praktyczne aspekty ekologicznej uprawy warzyw i ziół pod osłonami i w szklarniach.

Określenie zależności pomiędzy praktykami agrotechnicznymi, a porażeniem roślin przez nicienie oraz możliwości zastosowania dostępnych w Polsce lub krajach Unii Europejskiej preparatów zawierających niektóre z gatunków grzybów i nicieni do walki biologicznej przeciwko drutowcom w uprawach ekologicznych.

13

Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach

Sadownictwo metodami ekologicznymi – badania w zakresie określenia źródeł oraz przyczyn niezamierzonego występowania w produktach ekologicznych środków niedopuszczonych do stosowania w rolnictwie ekologicznym. Określenie dobrych praktyk, standardów postępowania, opracowanie przewodnika oraz wytycznych w zakresie przeciwdziałania takim przypadkom.

Opracowanie porad i zaleceń dla producentów żywności ekologicznej zawierających informacje na temat gatunków uprawnych, które mogą być bardziej podatne na bioakumulację DDT lub jego metabolitów oraz praktyczne porady, które mogą zmniejszyć ryzyko przypadkowej obecności pozostałości DDT w takich produktach.

14

Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach

Uprawy polowe metodami ekologicznymi – metody zaprawiania nasion metodami ekologicznymi. Wykorzystanie pożytecznych mikroorganizmów i środków ekologicznych do biologicznego zaprawiania nasion oraz zwalczania fitopatogenów w uprawach nasiennych wybranych gatunków roślin warzywnych.

Opracowanie innowacyjnych metod osłony biologicznej nasion oraz roślin nasiennych wybranych gatunków warzywnych przed fitopatogenami powodującymi największe straty plonów nasion w produkcji ekologicznej.

15

Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach

Sadownictwo metodami ekologicznymi: określenie optymalnej oraz minimalnej obsady upraw jagodowych, krzewów i drzew owocowych w towarowej produkcji ekologicznej z uwzględnieniem chorób i szkodników występujących w tych uprawach.

Opracowanie skutecznego i efektywnego programu nawożenia drzew jabłoni w sadzie ekologicznym z wykorzystaniem nawozów naturalnych (gnojówka bydlęca) oraz nawozów organicznych, dopuszczonych do stosowania w rolnictwie ekologicznym.

16

Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach

Sadownictwo metodami ekologicznymi – badania w zakresie określenia źródeł oraz przyczyn niezamierzonego występowania w produktach ekologicznych środków niedopuszczonych do stosowania w rolnictwie ekologicznym. Określenie dobrych praktyk, standardów postępowania, opracowanie przewodnika oraz wytycznych w zakresie przeciwdziałania takim przypadkom.

Określenie przyczyn występowania substancji niedozwolonych w rolnictwie ekologicznym, w owocach jabłoni, maliny i truskawki, pochodzących z certyfikowanych sadów i plantacji ekologicznych.

17

Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach

Warzywnictwo, w tym uprawa ziół metodami ekologicznymi –badania w zakresie innowacyjnych rozwiązań dla towarowej uprawy ekologicznej warzyw i ziół. Opracowanie innowacyjnych bioproduktów i technologii dla poprawy jakości gleb w ekologicznych uprawach roślin warzywnych.

Opracowanie innowacyjnych technologii poprawy jakości gleb, z zastosowaniem bioproduktów i pożytecznych mikroorganizmów glebowych.

18

Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach

Sadownictwo metodami ekologicznymi – określenie innowacyjnych rozwiązań oraz dobrych praktyk ochrony przed szkodnikami i chorobami ze szczególnym uwzględnieniem upraw roślin jagodowych, w tym truskawki, maliny i aronii.

Ocena przydatności różnych metod zwalczania pędraków, stosowanych jako pojedyncze metody lub w sposób zintegrowany, na plantacjach truskawki oraz przydatności nowych czynników biologicznych (nicieni i grzybów entomopatogenicznych) do zwalczania chrząszczy i larw opuchlaków w warunkach kontrolowanych.

19

Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin –Państwowy Instytut Badawczy w Radzikowie

Wykorzystanie naturalnych substancji wspierających zdrowotność w ekologicznej uprawie i ochronie roślin okopowych przed ważnymi pod względem gospodarczym chorobami i szkodnikami.

Opracowanie efektywnej, alternatywnej do chemicznej metody ochrony roślin ziemniaka przed G. rostochiensis oraz buraka cukrowego przed R. solani. A. cochlioides, C beticola i nosicielem wirusa rizomanii P. betae.

20

Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin –Państwowy Instytut Badawczy w Radzikowie

Uprawa kukurydzy na różne cele użytkowania w systemie ekologicznym – badania nad doborem odmian, odżywianiem roślin, zwalczaniem szkodników i zmniejszeniem zawartości mikotoksyn.

Wskazanie przydatnych odmian mieszańcowych (F1) kukurydzy do uprawy ekologicznej na kiszonkę i na ziarno oraz ocena skuteczności stosowania środka ochrony przeciwko omacnicy prosowiance i jego wpływ na plon i zawartość mikotoksyn fuzaryjnych.

21

Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin –Państwowy Instytut Badawczy w Radzikowie

Badanie wartości rolniczej odmian pszenżyta jarego i ozimego (Triticosecale Wittmack) do uprawy na ziarno i na kiszonkę w gospodarstwach ekologicznych oraz możliwości ograniczenia zawartości mikotoksyn w ziarnie (pszenżyta).

Określenie przydatności polskich odmian pszenżyta do uprawy na ziarno i biomasę, zbieraną w fazie dojrzałości ciastowatej ziarna do produkcji pasz ekologicznych.

22

Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin –Państwowy Instytut Badawczy w Radzikowie

Badania nad przydatnością wyciągu z sorga (Sorghum bicolor) jako bioherbicydu do stosowania w uprawie ekologicznej zbóż.

Określenie poziomu biosyntezy kwasów fenolowych oraz sorgoleonu w różnych odmianach sorga oraz wpływu ekstraktu wodnego z sorga i sorgoleonu na nasiona i rośliny wybranych gatunków chwastów zbóż.

23

Instytut Ochrony Roślin –Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu

Uprawy polowe metodami ekologicznymi. Badania w zakresie innowacyjnych rozwiązań przy ekologicznej uprawie roślin polowych.

Ocena możliwości uprawy różnych odmian jęczmienia jarego w formie zasiewów mieszanych w rolnictwie ekologicznym dla ograniczenia ich porażenia przez najważniejsze choroby i szkodniki oraz wykorzystania potencjału konkurencyjnego mieszanek w celu ograniczenia zachwaszczenia.

24

Instytut Ochrony Roślin –Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu

Uprawy polowe metodami ekologicznymi. Badania w zakresie innowacyjnych rozwiązań przy ekologicznej uprawie roślin polowych.

Ocena możliwości zastosowania modelu matematycznego do wspomagania wyznaczenia terminu zabiegu chemicznego przeciwko stonce ziemniaczanej z wykorzystaniem wyznaczonych sum temperatur efektywnych, oraz aktualizacja progów ekonomicznej szkodliwości.

25

Instytut Ochrony Roślin –Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu

Uprawy polowe metodami ekologicznymi. Badania w zakresie innowacyjnych rozwiązań przy ekologicznej uprawie roślin polowych.

Wykorzystanie potencjału mikroorganizmów oraz określenie warunków ich stosowania w innowacyjnej strategii ochrony ekologicznej uprawy ziemniaka.

26

Instytut Zootechniki –Państwowy Instytut Badawczy w Krakowie

Ochrona zdrowia krów mlecznych w chowie ekologicznym – wykorzystanie innowacyjnych preparatów ziołowych dla profilaktyki i leczenia schorzeń wymienia.

Wypracowanie praktycznych metod i zaleceń dla gospodarstw ekologicznych utrzymujących bydło mleczne, dotyczących profilaktyki i leczenia schorzeń gruczołu mlekowego, a głównie stanu zapalnego w fazie subklinicznej i klinicznej, w oparciu o preparaty ziołowe.

27

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach

Badania w zakresie doboru odmian ze szczególnym uwzględnieniem roślin bobowatych – strączkowych grubonasiennych, soi, rzepaku, zbóż oraz roślin wysokobiałkowych w uprawach polowych zalecanych do towarowej produkcji ekologicznej. (Badania w zakresie doboru odmian zbóż jarych i ich przydatności dla przemysłu piekarskiego i makaronowego).

Ocena przydatności do uprawy najnowszych odmian pszenicy jarej, owsa i jęczmienia jarego oraz określenie zawartości substancji aktywnych o właściwościach prozdrowotnych w ziarnie owsa oraz pszenicy jarej i przetworach zbożowych (mąka, chleb, makaron).

28

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach

Badania w zakresie doboru odmian ze szczególnym uwzględnieniem roślin bobowatych – strączkowych grubonasiennych, soi, rzepaku, zbóż oraz roślin wysokobiałkowych w uprawach polowych zalecanych do towarowej produkcji ekologicznej. (Badania w zakresie doboru odmian zbóż ozimych i ich przydatności dla przemysłu piekarskiego i makaronowego).

Ocena przydatności do uprawy najnowszych odmian pszenicy ozimej i pszenżyta oraz ocena jakościowa surowca i produktów wytworzonych na bazie mąki z odmian pszenicy ozimej.

29

Instytut Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego w Warszawie

Przetwórstwo produktów roślinnych i zwierzęcych metodami ekologicznymi. Opracowanie technologii drożdży ekologicznych.

Opracowanie procesu technologicznego otrzymywania drożdży piekarskich o wysokiej aktywności fermentacyjnej w warunkach produkcji ekologicznej.

30

Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu

Postawy etnocentryczne konsumentów (w ujęciu lokalnym) a szanse i bariery rozwoju rynku żywości ekologicznej.

Określenie wpływu postawy etnocentrycznej konsumentów na decyzje zakupowe w odniesieniu do żywności ekologicznej oraz preferencji konsumentów żywności ekologicznej w odniesieniu do miejsca pochodzenia, a także określenie szans i barier rozwoju rynku żywności ekologicznej w Polsce.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00