Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 02.10.2020, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.263.2020.1.JŻ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.263.2020.1.JŻ

Rozliczanie wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (paliw silnikowych)

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 30 czerwca 2020 r. (data wpływu 3 lipca 2020 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie rozliczania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (paliw silnikowych) jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 lipca 2020 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczący podatku od towarów i usług w zakresie rozliczania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (paliw silnikowych).

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe:

Spółka (Wnioskodawca) jest podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą m.in. w zakresie obrotu paliwami ciekłymi (w tym obrotu z zagranicą). Spółka posiada koncesję na obrót paliwami ciekłymi nr () oraz koncesję na obrót paliwami ciekłymi z zagranicą nr () Spółka jest zarejestrowana jako czynny podatnik VAT, składa miesięczne deklaracje dla podatku od towarów i usług (VAT-7).

W ramach prowadzonej działalności Spółka dokonuje w szczególności nabycia towarów wymienionych w art. 103 ust. 5aa ustawy o VAT, tj. paliw silnikowych (dalej także: towar) od podmiotów zagranicznych, w ramach którego towary te są przywożone na terytorium kraju z terytorium innego niż Polska państwa członkowskiego Unii Europejskiej (WNT).

Powyższe transakcje obywają się z wykorzystaniem instytucji tzw. usługowego składu podatkowego. Towary są wprowadzane z terytorium państwa członkowskiego innego niż Polska do składu podatkowego na terytorium Polski. Skład podatkowy jest prowadzony przez podmiot trzeci, niebędący stroną transakcji sprzedaży między dostawcą towaru a Spółką. Podmiot prowadzący skład podatkowy, jako płatnik podatku VAT (dalej także: płatnik), składa deklarację o należnych kwotach podatku od towarów i usług w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw silnikowych (dalej: VAT-14) oraz w terminie 5 dni od momentu wprowadzenia paliwa do składu oblicza i wpłaca odpowiednią kwotę podatku VAT na rachunek urzędu skarbowego właściwego w zakresie wpłat podatku akcyzowego. Przed upływem tego terminu Spółka dokonuje zapłaty kwoty podatku do płatnika.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00