Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 04.06.2020, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.218.2020.1.JK3, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.218.2020.1.JK3

Możliwość skorzystania z rozliczenia w sposób przewidziany dla osoby samotnie wychowującej dziecko.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 5 marca 2020 r. (data wpływu 9 marca 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z preferencyjnego rozliczenia się jako osoba samotnie wychowująca dziecko - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 marca 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z preferencyjnego rozliczenia się jako osoba samotnie wychowująca dziecko.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni jest mamą małoletniego syna - urodzonego w 2017 roku. W listopadzie 2017 roku, kiedy syn miał 7 miesięcy, jego tata stwierdził (po 20 latach związku z Wnioskodawczynią, w tym 10 latach małżeństwa), że nie odpowiada mu model, jakim jest rodzina i zaczął pomieszkiwać u innej kobiety. Od tamtej pory jego kontakty z dzieckiem były sporadyczne.

W 2018 roku Sąd Okręgowy orzekł rozwód jednocześnie powierzając Wnioskodawczyni władzę rodzicielską nad małoletnim synem z ograniczeniem władzy rodzicielskiej ojca do współdecydowania o wyborze szkoły. W związku z tym o wykonywaniu przez ojca jakiejkolwiek władzy rodzicielskiej będzie mowa dopiero w 2024 roku, kiedy syn osiągnie wiek szkolny.

Wyrokiem Sądu obciążono ojca alimentami w kwocie 500 zł miesięcznie, nie ustalono sposobu kontaktu ojca z dzieckiem, a miejscem zamieszkania dziecka jest każdorazowo miejsce zamieszkania Wnioskodawczyni. W porozumieniu małżeńskim przed rozwodem uzgodniono trzykrotnie wyższą kwotę alimentów na syna. W odpowiedzi na pozew rozwodowy do sądu były mąż potwierdził ustalenia z porozumienia, jednak podczas rozprawy wycofał się z nich. Przy zasądzonej kwocie alimentów faktyczne realne koszty utrzymania dziecka spoczywają na Wnioskodawczyni. Dodatkowo były mąż zazwyczaj płaci alimenty z opóźnieniem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00