Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 28.05.2020, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.83.2020.1.RM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.83.2020.1.RM

uznanie realizowanej transakcji za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, opodatkowaną stawką VAT 0% prawo do zastosowania zwolnienia dla dokonanego importu towarów, na podstawie § 4 ust. 1 rozporządzenia

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 20 lutego 2020 r. (data wpływu 28 lutego 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług jest:

  • prawidłowe w zakresie uznania realizowanych dostaw za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów opodatkowaną stawką podatku w wysokości 0% (pytanie nr 1 i 2) oraz
  • prawidłowe w zakresie zwolnienia z podatku importu towarów (pytanie nr 3).

UZASADNIENIE

W dniu 28 lutego 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania realizowanych dostaw za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów opodatkowaną stawką podatku w wysokości 0% oraz zwolnienia z podatku importu towarów.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca nabywa towary od podmiotu, którego siedziba znajduje się w Rosji (dalej: dostawca) i sprzedaje je podmiotom (dalej: nabywcy), których siedziby znajdują się w krajach Unii Europejskiej (dalej: UE) innych niż Polska.

Towary są transportowane transportem drogowym, przez przewoźnika działającego na zlecenie dostawcy i obciążającego dostawcę kosztami transportu z Rosji bezpośrednio do miejsca przeznaczenia wskazanego przez nabywcę w kraju UE innym niż Polska. Dostawa pomiędzy dostawcą a Spółką jest dokonywana na warunkach DAP, zaś warunki dostawy pomiędzy Spółką a nabywcą to DDP.

W trakcie transportu z Rosji do miejsca przeznaczenia w innym kraju UE towary są zgłaszane w Polsce do celnej procedury dopuszczenia do obrotu. Zgłoszenia dokonuje agencja celna w imieniu Spółki, która przekazuje organowi celnemu m.in. polski numer VAT Spółki oraz numer VAT nabywcy nadany przez kraj UE inny niż Polska jak również przedstawia egzemplarz (lub kopię) dokumentu CMR, z którego wynika, że miejscem przeznaczenia importowanego towaru jest kraj UE inny niż Polska.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00