Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 13.01.2020, sygn. 0112-KDIL2-3.4012.613.2019.3.EZ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-3.4012.613.2019.3.EZ

Zwolnienie od podatku sprzedaży udziału w prawie własności działek.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 29 października 2019 r. (data wpływu 29 października 2019 r.) uzupełnionym pismami z dnia 20 grudnia 2019 r. (data wpływu 20 grudnia 2019 r.) oraz z dnia 7 stycznia 2020 r. (data wpływu 7 stycznia 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • zwolnienia od podatku sprzedaży udziału w prawie własności działek nr 2 oraz 1 jest prawidłowe;
  • zwolnienia od podatku sprzedaży udziału w prawie własności działki nr 3 jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 października 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku sprzedaży udziału w prawie własności działek nr 1, 2 oraz 3. Wniosek uzupełniono w dniu 20 grudnia 2019 r. o przeformułowanie pytania, sformułowanie własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego, doprecyzowanie opisu sprawy oraz brakującą opłatę, a także w dniu 7 stycznia 2020 r. o doprecyzowanie opisu sprawy.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W 2006 r. Wnioskodawca wraz z kolegą zakupił aktem notarialnym nieruchomość składającą się z trzech działek wraz z budynkiem 85 m, stanowiącą jedną całość na osoby fizyczne od osoby fizycznej. Zakupioną nieruchomość Wnioskodawca oraz kolega nabyli prywatnie, sprzedający nie wystawiał faktury, w związku z tym nie było podatku VAT. W momencie zakupu Wnioskodawca i jego kolega prowadzili jednoosobowe, odrębne działalności gospodarcze. Po pewnym czasie Wnioskodawca i kolega założyli Spółkę Cywilną, zarejestrowali ją pod adresem nabytej nieruchomości. Nieruchomość nigdy nie była środkiem trwałym Spółki, nie była również amortyzowana, zawsze była traktowana jako grunt prywatny. W odrębnych działalnościach Wnioskodawcy, jak i wspólnika Spółki, również tak samo była traktowana, czyli nie ponoszono kosztów na jej finansowanie. Spółka została zlikwidowana, zamknięta. Wnioskodawca i jego kolega chcą sprzedać nieruchomość sądzą, że mają prawo do skorzystania ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 lub art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT, ponieważ nie ponosili wydatków na ulepszanie zwiększających wartość nieruchomości, jak również nie mieli możliwości obniżania podatku należnego przy zakupie bo takiego nie było. W żaden sposób nie inwestowali w nieruchomość, gdyż przez znaczną części działki od momentu zakupu do nadal w Planie Zagospodarowania Przestrzennego widnieje zapis Ulica klasy dojazdowej (projektowana) naniesiona jest droga. Wnioskodawca informuje, że każdy z nich nadal prowadzi osobną działalność gospodarczą w miejscu nie związanym z tą nieruchomością. Wnioskodawca sądzi, że ma prawo do sprzedaży nieruchomości korzystając ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 10 lub art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy nie naliczając podatku VAT. Działka nabyta była wcześniej prywatnie na osoby fizyczne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00