Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 31.12.2018, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.578.2018.1.BO, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.578.2018.1.BO

Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów diet z tytułu krajowych i zagranicznych podróży służbowych

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 27 listopada 2018 r. (data wpływu 30 listopada 2018 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów diet z tytułu krajowych i zagranicznych podróży służbowych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 listopada 2018 r. do tutejszego Organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą od 27 sierpnia 2013 r. w zakresie transportu drogowego towarów (PKD 49.41.Z) oraz działalność usługową wspomagającą produkcję roślinną (PKD 01.61.Z). Od 23 października 2018 r. posiada licencję na wykonywanie międzynarodowego zarobkowego przewozu towarów oraz zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego rzeczy. W związku z tym Wnioskodawca rozpoczął świadczenie usług transportowych wykorzystując samochód o DMC powyżej 3,5 t. Usługi wykonywane są na terenie Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii. Wnioskodawca prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów oraz płaci podatek dochodowy według skali podatkowej. Wnioskodawca jest właścicielem naczepy ciężarowej, a ciągnik siodłowy użytkuje na podstawie umowy leasingu operacyjnego. Usługi transportowe wykonuje na rzecz jednej firmy, od której otrzymuje zlecenia z informacją skąd ma zabrać towar i dokąd go dowieźć oraz w jakim czasie. Usługi transportowe wykonuje sam, jako właściciel - kierowca. Zazwyczaj wyjeżdża z siedziby firmy w niedzielę wieczorem lub w poniedziałek rano, a wraca do siedziby firmy w piątek lub sobotę. Wyjazdy te są podróżami służbowymi, które wykonuje jako właściciel w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wnioskodawca zamierza od stycznia 2019 r. zaliczać do kosztów uzyskania przychodu wartość diet z tytułu podróży służbowych, w części nieprzekraczającej wysokość diet przysługujących pracownikom, określonych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej. Będą to diety za podróż służbową na terenie Polski oraz diety zagraniczne. Wysokość diet zostanie obliczona zgodnie z ww. rozporządzeniem, na podstawie Jego zapisów określających ramy czasowe pobytu w poszczególnych krajach (tj. daty i godziny pobytu w każdym kraju).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00