Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 05.12.2018, sygn. 0115-KDIT3.4011.380.2018.4.MR, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.380.2018.4.MR

Zbycie środków trwałych, określenie wartości początkowej środka trwałego, odpisy amortyzacyjne.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1, art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku wspólnym z dnia 16 sierpnia 2018 r. (data wpływu 27 sierpnia 2018 r.), uzupełnionym w dniu 25 września 2018 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia środków trwałych, ustalenia wartości początkowej środków trwałych oraz możliwości zaliczenia odpisów amortyzacyjnych do kosztów uzyskania przychodu jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 sierpnia 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia środków trwałych, ustalenia wartości początkowej środków trwałych oraz możliwości zaliczenia odpisów amortyzacyjnych do kosztów uzyskania przychodu.

We wniosku złożonym przez:

  • Zainteresowanego będącego stroną postępowania:
  • Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania:
  • Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania:

przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka komandytowa (dalej: Spółka) jest spółką z siedzibą w Polsce. Działalność Spółki polega, między innymi, na świadczeniu usług górskiego transportu pasażerskiego, usług gastronomicznych, hotelarskich i wypożyczania sprzętu sportowego. Wspólnikami Spółki są:

  • jako komplementariusz - sp. z o.o.;
  • jako komandytariusze: osoba fizyczna, osoba fizyczna, osoba fizyczna, sp. z o.o., spółka akcyjna.

Osoba fizyczna, osoba fizyczna, osoba fizyczna (dalej łącznie jako Wnioskodawcy lub Wspólnicy albo każdy z osobna jako Wspólnik) są polskimi rezydentami podatkowymi - Wspólnicy podlegają w Polsce obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: PIT) od całości swoich dochodów. Wspólnicy podkreślają, że niniejszy wniosek dotyczy wyłącznie opodatkowania Wspólników PIT. Opodatkowanie sp. z o.o., sp. z o.o. oraz spółki akcyjnej podatkiem dochodowym od osób prawnych jest przedmiotem odrębnego wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej. Gmina (dalej: Gmina) jest jednostką samorządu terytorialnego. Dnia 26 kwietnia 2007 r. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, będąca poprzednikiem prawnym Spółki (dalej: Poprzednik prawny Spółki), w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, zawarła z Gminą umowę dzierżawy (dalej: Umowa dzierżawy). Umowa dzierżawy została zawarta na okres od 26 kwietnia 2007 r. do 26 kwietnia 2032 r. Przedmiotem Umowy dzierżawy była dzierżawa przez Gminę na rzecz dzierżawcy stanowiących mienie Gminy, położonych w obrębie II, niezabudowanych działek, oznaczonych geodezyjnie numerami 19/1, 22/1, 22/3, 24/1 i 24/3 (dalej: Przedmiot dzierżawy I) oraz położonych w obrębie IV, niezabudowanych działek oznaczonych numerami 6/2, 3/2, 4/3, 10/3, 1/2, 8, 11/2 (dalej: Przedmiot dzierżawy II) (dalej Przedmiot dzierżawy I oraz Przedmiot dzierżawy II będą łącznie określane jako: Przedmiot dzierżawy). Zgodnie z treścią Umowy dzierżawy, Gmina oddała do korzystania i pobierania pożytków Przedmiot dzierżawy I z przeznaczeniem na budowę centrum hotelowego i gastronomicznego wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną. Ponadto, Gmina oddała do korzystania i pobierania pożytków Przedmiot dzierżawy II z przeznaczeniem zgodnym z obowiązującym dla tego rejonu miasta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Poprzednik prawny Spółki, jako dzierżawca, był zobowiązany do wykonania stosownych inwestycji na Przedmiocie dzierżawy w terminie określonym w Umowie dzierżawy. Jednocześnie, § 10 Umowy dzierżawy przewiduje, iż w przypadku rozwiązania, bądź wygaśnięcia Umowy dzierżawy Gmina będzie zobowiązana zwrócić dzierżawcy równowartość nakładów poniesionych na Przedmiot dzierżawy I i Przedmiot dzierżawy II. Zwrotowi, zgodnie z treścią Umowy dzierżawy, podlegać mają wszelkie nakłady o charakterze inwestycyjnym, które stanowią części składowe gruntu w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U.2017.459 t.j. z dnia 2017.03.02) (dalej: Kodeks Cywilny), w wysokości odpowiadającej ich wartości rynkowej na dzień rozwiązania Umowy dzierżawy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00