Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 12.04.2018, sygn. 0115-KDIT3.4011.113.2018.2.AK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.113.2018.2.AK

Czy Wnioskodawczyni ma prawo opłacania podatku dochodowego z tytułu najmu lokalu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych?

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 23 lutego 2018 r. (data wpływu 26 lutego 2018 r.) uzupełnionym pismem z dnia 26 marca 2018 r. (data wpływu 28 marca 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opodatkowania przychodów z najmu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 lutego 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opodatkowania przychodów z najmu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

We wniosku oraz uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni jest osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej oraz czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Dnia 6 lipca 2012 r. Wnioskodawczyni otrzymała w drodze darowizny od rodziców budynek usługowy. Po wykończeniu budowy i oddaniu do użytku zaczęła lokal wynajmować. Pierwsze umowy zawarła 1 stycznia 2013 r. Rozlicza je wg stawki ryczałtowej w wysokości 8,5%. Obecnie lokale w przedmiotowej nieruchomości wynajmuje ośmiu podmiotom gospodarczym. Wnioskodawczyni nadmienia, że łączny miesięczny przychód z tytułu najmu wynosi 13 414 zł 38 gr brutto w tym podatek VAT 2 508 zł 38 gr. Ponadto wskazuje, że przedmiotowy budynek należy do Jej prywatnego majątku. Nie stanowi on źródła przychodu z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, nie jest też z taką działalnością związany, nie jest wprowadzony do ewidencji środków trwałych. Umowy najmu Wnioskodawczyni podpisywała jako osoba fizyczna z podmiotami gospodarczymi. Większość umów trwa do dnia dzisiejszego bez przerw. Dwa lokale zmieniały najemców. Ponadto podkreśla, iż biorąc dosłownie zapisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 5 pkt 6 ww. ustawy) podpisała umowy najmu w celu zarobkowym (nadmienia, że dochodem opłaca kredyt na wykończenie nieruchomości, która jest przedmiotem najmu, podatek od nieruchomości oraz ubezpieczenie, ewentualnie drobne koszty napraw oraz remonty). Wykorzystuje nieruchomość we własnym imieniu jako właścicielka. Najem jest zorganizowany i ciągły z drobnymi przerwami przy ewentualnej zmianie najemcy poszczególnego lokalu. Wnioskodawczyni zależy na tym aby opisany najem był zorganizowany i ciągły w związku z ponoszonymi wysokimi podatkami od nieruchomości oraz ulepszeniami. Nadmienia ponadto, że wszystkie czynności związane z najmem wykonuje sama.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00