Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 26.06.2017, sygn. 0115-KDIT1-2.4012.93.2017.1.RS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1-2.4012.93.2017.1.RS

Rozliczenia faktur korygujących dotyczących wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, importu usług i dostaw krajowych oraz sposób przeliczenia kwot wyrażonych w walutach obcych w ww. fakturach.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 24 marca 2017 r. (data wpływu 28 marca 2017 r.), uzupełnionym w dniu 17 maja 2017 r. (data dopłaty), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie rozliczenia faktur korygujących dotyczących wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, importu usług i dostaw krajowych oraz sposobu przeliczenia kwot wyrażonych w walutach obcych w ww. fakturach - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 marca 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek, uzupełniony w dniu 17 maja 2017 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie rozliczenia faktur korygujących dotyczących wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, importu usług i dostaw krajowych oraz sposobu przeliczenia kwot wyrażonych w walutach obcych w ww. fakturach.

We wniosku przedstawiono następujące stany faktyczne.

Wnioskodawca jest spółką kapitałową produkującą elementy kompozytowe do elektrowni wiatrowych. Jest czynnym podatnikiem VAT zarejestrowanym do celów wewnątrzwspólnotowych i posiada aktywny VAT-UE. Do działalności produkcyjnej wykorzystuje materiały i usługi, których zakupu dokonuje od firm z krajów Unii Europejskiej oraz podmiotów krajowych. W związku z dokonywanymi zakupami Wnioskodawca rozpoznaje wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, import usług lub dostawę krajową (usług lub towarów) z 23% VAT do odliczenia.

  1. Zdarza się, że Wnioskodawca po otrzymaniu faktury pierwotnej od dostawcy po jakimś czasie otrzymuje fakturę korygującą zakup. Faktura korygująca wystawiona jest i otrzymana przez Wnioskodawcę w innym miesiącu niż powstał obowiązek podatkowy. Dostawcy korygują błędne faktury w dwojaki sposób. Albo wystawiana jest faktura korekta do zera (na całą fakturę) i wystawiana nowa z poprawnymi kwotami czy ilościami lub faktury korygujące jedynie na różnicę między ilością/kwotą błędną a poprawną. Faktury korygujące na różnicę lub korygujące do zera oraz nowe faktury wystawione w miejsce skorygowanych do zera wystawiane są i otrzymywane w innym miesiącu niż powstał obowiązek podatkowy. Wnioskodawca ma do czynienia z sytuacją, w której dostawca wystawił fakturę korygującą (wewnątrzwspólnotowe nabycie lub dostawę krajową z 23% VAT do odliczenia) zmniejszającą lub zwiększającą podatek należny i naliczony (w przypadku WNT, importu usług) lub zmniejszającą lub zwiększająca podatek naliczony do odliczenia (w przypadku dostawy krajowej z 23% VAT). Korekty wystawiane są na skutek następujących przyczyn.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00