Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 19.05.2017, sygn. 0112-KDIL2-2.4012.59.2017.1.JK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4012.59.2017.1.JK

Prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z budową hali.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 21 marca 2017 r. (data wpływu 28 marca 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z budową hali jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 marca 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z budową hali.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług podmiotem zwolnionym od podatku VAT. W pierwszym kwartale roku 2018 zamierza wystąpić z wnioskiem do właściwego miejscowo urzędu skarbowego o odwołanie zwolnienia, a tym samym stać się czynnym podatnikiem VAT. Zakład wykonuje zadania w zakresie wykonywania kary pozbawienia wolności. Do podstawowych zadań należy między innymi prowadzenie oddziaływań penitencjarnych i resocjalizacyjnych wobec osób skazanych na karę pozbawienia wolności, przede wszystkim przez organizowanie pracy sprzyjającej zdobywaniu kwalifikacji zawodowych.

Zainteresowany podjął się budowy na terenie zakładu hali produkcyjnej wraz z infrastrukturą. Inwestycja planowana jest w okresie od marca 2018 roku do grudnia 2018 roku. Następnie hala zostanie wydzierżawiona. Zakład na mocy decyzji posiada prawo trwałego zarządu gruntu. Zgodnie z art. 43 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2010 r., Nr 102, poz. 651) jednostka organizacyjna ma prawo korzystania z nieruchomości oddanej w trwały zarząd, w tym także do oddania nieruchomości lub jej części w najem, dzierżawę lub użyczenie. Zawarto porozumienie dzierżawy z dnia 4 listopada 2016 roku, z którego wynika, że Dzierżawca (kontrahent zewnętrzny) i Wydzierżawiający (Wnioskodawca) zobowiązują się do zawarcia, właściwej-przyrzeczonej umowy dzierżawy nieruchomości, na mocy której Wydzierżawiający odda Dzierżawcy do używania i pobierania pożytków Nieruchomość na warunkach umowy, a Dzierżawca zobowiąże się zapłacić Wydzierżawiającemu umówiony czynsz, za wynajem hali produkcyjno-montażowej służącej do prowadzenia działalności gospodarczej. Z porozumienia wynika, że Umowa Przyrzeczona będzie zawarta na czas oznaczony co najmniej 10 lat. Dzierżawca zobowiązuje się płacić na podstawie faktury VAT wystawionej przez Wydzierżawiającego, czynsz dzierżawny do którego będzie doliczany podatek VAT w obowiązującej wysokości. Uzyskiwane przez Wnioskodawcę przychody przekazywane będą w kwocie netto na dochody budżetowe ministerstwa Finansów, natomiast podatek VAT do właściwego Urzędu Skarbowego. Dzierżawca zobowiązał się do utworzenia nowych miejsc pracy i zatrudnienia przez cały okres trwania umowy osób odbywających karę pozbawienia wolności. Osadzeni będą zatrudnieni w wybudowanej w ramach inwestycji hali.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00