Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 02.03.2016, sygn. IPPB4/4511-1553/15-2/JK3, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB4/4511-1553/15-2/JK3

skutki podatkowe sprzedaży akcji polskiej spółki akcyjnej przez rezydenta Kanady

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 5 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 22 grudnia 2015 r. (data wpływu 29 grudnia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży akcji polskiej spółki akcyjnej przez rezydenta Kanady jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 grudnia 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży akcji polskiej spółki akcyjnej przez rezydenta Kanady.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca posiada miejsce stałego zamieszkania w Kanadzie. Zgodnie z wewnętrznym prawem podatkowym Kanady, Wnioskodawca podlega opodatkowaniu w Kanadzie od całości swoich dochodów - tj. Wnioskodawca jest rezydentem podatkowym Kanady (Wnioskodawca ma i będzie miał możliwość uzyskania certyfikatu rezydencji). Należy jednak dodać, że w okresie ostatnich 5 lat poprzedzających planowaną przez Wnioskodawcę transakcję (o której mowa poniżej), Wnioskodawca posiadał rezydencję podatkową w Polsce.

Wnioskodawca jest bezpośrednim akcjonariuszem w spółce akcyjnej, mającej siedzibę w Polsce, która jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (dalej: Spółka). Ponadto, majątek Spółki nie składa się głównie z nieruchomości, a wartość akcji Spółki nie wywodzi się głównie z nieruchomości. Wnioskodawca zamierza zbyć Spółce posiadane przez siebie akcje Spółki (dalej: Akcje). Operacja ma zostać dokonana poza rynkiem regulowanym w rozumieniu Ustawy o obrocie instrumentami finansowymi z dnia 29 lipca 2005 roku (Ustawa o Obrocie) (transakcja pozagiełdowa) -tj. nie będzie miała miejsca na GPW ani nie będzie obsługiwana przez GPW. Operacja obejmie opublikowanie oferty zakupu Akcji przez Spółkę w ramach programu skupu akcji własnych Spółki oraz następnie złożenie przez akcjonariuszy Spółki zainteresowanych sprzedażą oświadczeń o sprzedaży Akcji. Podmiotem pośredniczącym w przeprowadzeniu i rozliczeniu transakcji będzie wybrany dom maklerski. Transakcja przeniesie te Akcje z chwilą dokonania odpowiedniego zapisu na rachunku papierów wartościowych Spółki zgodnie z art. 7 ust. 2 Ustawy o Obrocie, ale nie będzie związana bezpośrednio z obrotem na GPW - tj. na rynku regulowanym. Ze względu na liczbę akcji objętych wykupem (poniżej 10% wszystkich akcji Spółki) Spółka nie będzie zobowiązana do ogłoszenia wezwania na zapisywanie się na sprzedaż lub zamianę akcji w rozumieniu art. 72 i dalszych Ustawy o ofercie publicznej z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00