Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 20.05.2016, sygn. IBPP2/4512-151/16/WN, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/4512-151/16/WN

stawka podatku VAT dla dostawy czasopisma specjalistycznego

Na podstawie 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2015r., poz. 613 ze zm.) oraz § 2 i § 6 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 11 lutego 2016r. (data wpływu 22 lutego 2016r.), uzupełnionym pismem z 6 maja 2016r., (data wpływu 10 maja 2016r.) oraz pismem z 13 maja 2016r. (data wpływu 19 maja 2016r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT dla dostawy czasopisma specjalistycznego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 lutego 2016 r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek, uzupełniony pismem z 6 maja 2016r., (data wpływu 10 maja 2016r.) oraz pismem z 13 maja 2016r. (data wpływu 19 maja 2016r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT dla dostawy czasopisma specjalistycznego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (dalej również Spółka) zajmuje się przede wszystkim działalnością poligraficzną. Przeważający rodzaj działalności stanowi działalność usługowa związana z produkcją metodą poligraficzną różnych produktów m.in. ulotek, folderów, gazet. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca chce podpisać umowę z Wydawcą (Zleceniodawcą) na wykonanie druku Gazety Gminnej. Zlecenie obejmuje druk przedmiotu umowy tj. Gazety Gminnej z własnych materiałów i surowców takich jak papier, farby, kleje itp. stanowiących własność Wnioskodawcy, przy użyciu maszyn i narzędzi należących do Wnioskodawcy. Na podstawie postanowień wskazanej umowy Zleceniodawca zobowiązany będzie do dostarczania w formie elektronicznej gotowych treści (w formacie pliku PDF) Gazety Gminnej. W wyniku realizacji wyżej wymienionej umowy Wnioskodawca wytworzy gazetę, która zgodnie z posiadanym przez Wydawcę (Zleceniodawcę) prawem do rozpowszechniania dzieła w rozumieniu przepisów o prawach autorskich i prawach pokrewnych opatrzone zostały przez niego symbolem ISSN. Przy realizacji procesu produkcyjnego wykorzystywane będą materiały będące własnością Wnioskodawcy. Nie ma natomiast miejsca na wykorzystywanie w procesie druku materiałów wydawcy. Wnioskodawca podkreśla, że w wyniku procesu produkcyjnego powstanie nowe dobro materialne - gazeta, zidentyfikowana na podstawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) - zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r., w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług: Dz. U. Nr 207, poz. 1293 z późn. zm. - symbolem PKWiU 58.14.1. (Czasopisma i pozostałe periodyki drukowane lub na nośnikach (dyskach, taśmach i innych), które nie wymaga już żadnych dodatkowych procesów technologicznych. Wraz z fizycznym przekazaniem gazet, Wnioskodawca przekaże odpłatnie prawo do dysponowania przedmiotem umowy jak właściciel. Wnioskodawcy nie będą przysługiwały prawa autorskie do wytworzonych gazet. Prawa takie przysługują zleceniodawcy lub samemu autorowi, a sama umowa dotyczy w rzeczy samej sprzedaży rzeczowej postaci utworu jakimi są gazety, a nie praw autorskich. Należy również wskazać, iż Gazeta Gminna jest czasopismem specjalistycznym, wydawanym periodycznie raz w miesiącu o tematyce szeroko pojętych zagadnień odnoszących się do działalności społecznej i kulturalnej gminy. Gazeta Gminna publikowana będzie w postaci odrębnych zeszytów (numerów) objętych wspólnym tytułem, których zakończenia nie przewiduje się. Ukazywać się będzie w regularnych odstępach czasu w nakładzie nie wyższym niż 3 000 egzemplarzy w miesiącu. Powierzchnia przeznaczona na ogłoszenia handlowe, reklamy lub teksty reklamowe nie będzie przekraczać 30% powierzchni Gazety Gminnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00