Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 09.05.2016, sygn. ITPB2/4511-157/16/TJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/4511-157/16/TJ

Opodatkowanie sprzedaży lokali mieszkalnych.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015, poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 9 lutego 2016 r. (data wpływu 10 lutego 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania sprzedaży lokali mieszkalnych jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 lutego 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania sprzedaży lokali mieszkalnych.

We wniosku tym przedstawiono następujący stan faktyczny.

W 2002 r. Wnioskodawczyni wraz z małżonkiem nabyła od przedsiębiorstwa deweloperskiego udział 427/10.000 we współwłasności nieruchomości, stanowiącej działkę zabudowaną budynkiem z lokalami mieszkalnymi, na podstawie umowy sprzedaży warunkowej z dnia 26 października 2000 r. i umowy przeniesienia własności z dnia 30 lipca 2002 r., zgodnie z którymi w ramach nabytego udziału Wnioskodawczyni wraz z małżonkiem korzystali z wyłączeniem innych współwłaścicieli z dwóch niewyodrębnionych lokali mieszkalnych numer 15 oraz 23 oraz miejsc parkingowych numer 2 oraz 3 położonych w gali garażowej.

Postanowieniem Sądu Rejonowego z dnia 30 maja 2014 r. dokonano zniesienia współwłasności nieruchomości, stanowiącej opisaną wyżej działkę zabudowaną budynkiem z lokalami mieszkalnymi, dla której Sąd Rejonowy prowadził księgę wieczystą, w której Wnioskodawczyni z mężem byli wpisani jako współwłaściciele z udziałem 427/10.000, w ten sposób, że w znajdującym się na przedmiotowej nieruchomości budynku, wyodrębniono lokale mieszkalne dla posiadaczy udziałów w nieruchomości przed zniesieniem współwłasności. Wyodrębnienie lokali zostało dokonane w ten sposób, że wyodrębnione lokale mieszkalne, których własność została przyznana poszczególnym współwłaścicielom były dokładnie tymi samymi lokalami mieszkalnymi, z których mieli prawo korzystać jako współwłaściciele. Zniesienia współwłasności dokonano bez spłat i dopłat. Jednocześnie postanowieniem Sądu Rejonowego z dnia 30 maja 2014 r. dokonano ustalenia sposobu korzystania przez wybranych właścicieli z wyłączeniem innych właścicieli z tarasów, ogródków przydomowych oraz miejsc garażowych (stanowiących część wspólną nieruchomości). Wskazanym postanowieniem Sądu Rejonowego dokonano ustalenia dla każdego z właścicieli udziału w częściach wspólnych nieruchomości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00