Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 27.01.2015, sygn. IBPBII/2/415-958/14/ŁCz, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/2/415-958/14/ŁCz

obowiązków płatnika w sytuacji otrzymania przez pracowników w ramach programu motywacyjnego jednostek uczestnictwa

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 10 października 2014 r. (data otrzymania 28 października 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w sytuacji przyznania pracownikom w ramach programu motywacyjnego jednostek uczestnictwa i realizacji wynikających z nich praw jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 października 2014 r. otrzymano ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w sytuacji przyznania pracownikom w ramach programu motywacyjnego jednostek uczestnictwa i realizacji wynikających z nich praw.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka zamierza wdrożyć program motywacyjny dla osób zatrudnionych na umowę o pracę, które zajmują kluczowe stanowiska. Oczekuje się, że program przyczyni się do zwiększenia efektywności Spółki, a tym samym poprawi jej wyniki finansowe i pozycję rynkową. Program polega na zawieraniu ze wskazanymi pracownikami umów, na mocy których następuje kreacja jednostek uczestnictwa, będących pochodnymi instrumentami finansowymi zwanych dalej opcjami. Jednostki te nieodpłatnie przyznaje się wskazanym pracownikom. Realizacja praw z jednostek uczestnictwa jest uzależniona od łącznego spełnienia dwóch warunków: upływu terminu wskazanego w umowie i osiągnięcia przez Spółkę na wskazany w umowie dzień realizacji określonych minimalnych wskaźników finansowych. Uprawniony ma możliwość realizacji praw wynikających z tych opcji po I, II, III i IV kwartale każdego roku w wysokości 1/4 przyznanych opcji. W przypadku osiągnięcia przez Spółkę zakładanego kwartalnego poziomu wskaźników finansowych, wartość jednej opcji wyniesie 1 000,00 zł. Po takiej cenie zostaną wykupione opcje w terminach miesiąca po każdym kwartale.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00