Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 11.06.2015, sygn. ITPB1/4511-495/15/WM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/4511-495/15/WM

Czy Wnioskodawca ma prawo od dnia 1 stycznia 2013 r. zaewidencjonować w księdze rachunkowej oraz zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu naliczone oraz zadeklarowane przed dniem sporządzenia sprawozdania finansowego opłaty za korzystanie ze środowiska, które to opłaty za korzystanie ze środowiska spółka jest zobowiązana zapłacić do dnia 31 marca następnego roku kalendarzowego, następującego po roku w którym zostały one naliczone oraz zarachowane pod datą 31 grudnia do kosztów uzyskania przychodu ?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 17 marca 2015 r. (data wpływu 20 marca 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów opłaty za korzystanie ze środowiska jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 marca 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów opłaty za korzystanie ze środowiska.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki jawnej, której głównym przedmiotem działalności jest handel detaliczny paliwami prowadzony na stacji paliw, której spółka jest właścicielem. Spółka w roku podatkowym 2015 jest zobowiązana do prowadzenia ksiąg rachunkowych na zasadach określonych ustawą z dnia 29 września 1994 r. o księgach rachunkowych (Dz.U. z 2013 r. poz. 330 ze zm.) oraz przewiduje, iż księgi rachunkowe będą prowadzone przez spółkę w następnych latach podatkowych. Spółka prowadziła też księgi rachunkowe w roku podatkowym 2013 oraz w roku podatkowym 2014. Wnioskodawca nieterminowo opłaca zobowiązania za nabyte towary i usługi udokumentowane fakturami, które są przez niego zaliczane do kosztów uzyskania przychodu. Spółka od dnia 1 stycznia 2013 r. dokonuje w księgach rachunkowych zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów o kwoty netto nieuregulowanych zobowiązań, w terminach o których mowa w art. 24d ust. 1 i ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Po opłaceniu przeterminowanych ww. zobowiązań, spółka w miesiącu uregulowania zobowiązania na podstawie polecenia księgowania zwiększa kwotę kosztów uzyskania przychodu o zmniejszony wydatek bez względu na to, którego okresu roku podatkowego (np. poprzedniego roku podatkowego) dany wydatek dotyczy. Wnioskodawca uznaje, iż wszelkie wydatki zaewidencjonowane w księdze rachunkowej oraz zaliczone do kosztów uzyskania przychodu są ponoszone w celu osiągnięcia przychodu, lub też mają za cel zabezpieczenie czy też zachowanie źródła przychodów, Wnioskodawca od dnia 1 stycznia 2013 r. do chwili obecnej posiada 1/3 udziału w zyskach oraz stratach spółki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00