Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 17.06.2015, sygn. ITPP2/4512-336/15/EB, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/4512-336/15/EB

Odliczenie podatku naliczonego od wydatków eksploatacyjnych, leasingu i paliwa do samochodu osobowego.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko − przedstawione we wniosku z dnia 17 marca 2015 r. (data wpływu 24 marca 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczania pełnej kwoty podatku naliczonego z tytułu leasingu samochodu osobowego oraz od wydatków eksploatacyjnych z nim związanych jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 marca 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczania pełnej kwoty podatku naliczonego z tytułu leasingu samochodu osobowego oraz od wydatków eksploatacyjnych z nim związanych.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Prowadzi Pani jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie usług marketingowych jako przedstawiciel handlowy. W ramach współpracy z firmami zobowiązana jest do pośredniczenia w zawieraniu umów sprzedaży pomiędzy Pani zleceniodawcami, a ich klientami, do dystrybucji materiałów reklamowych, ustalania rabatów, dostarczania informacji handlowych, instalacji oprogramowania elektronicznego (katalogi), przeprowadzania szkoleń z obsługi oprogramowania, przeprowadzania demonstracji oferowanych urządzeń oraz wykonywania dodatkowych działań promujących produkty zleceniodawców. Wszystkie ww. czynności wykonuje Pani u zleceniodawcy lub u jego klientów lub potencjalnych klientów, co wymusza na Pani dużą mobilność i elastyczność. Dotychczas do celów działalności gospodarczej używała Pani wpisany do ewidencji środków trwałych samochód osobowy stanowiący własność Pani i męża. Ten samochód użytkowała wyłącznie Pani, natomiast mąż jeździ samochodem stanowiącym własność ojca, który nieodpłatnie użytkuje. W dniu 26 lutego 2015 r. zawarła Pani w ramach działalności gospodarczej umowę leasingu operacyjnego na używany samochód osobowy (rok produkcji 2010), który wykorzystuje wyłącznie dla celów działalności gospodarczej, w zakresie w jakim przedstawiła Pani na wstępie. Samochód, który dotychczas był w ewidencji środków trwałych, został z niej wyprowadzony dla celów prywatnych. Niniejszy samochód zamierza Pani użytkować prywatnie i nie planuje go sprzedawać. W dniu 6 marca 2015 r. zgłosiła Pani do urzędu skarbowego leasingowany samochód, który wykorzystuje tylko do celów służbowych. Przedmiotowe zgłoszenie sporządziła Pani na formularzu VAT-26. W związku z tym od 27 lutego 2015 r. zaprowadziła ewidencję przebiegu pojazdu, o której mowa w art. 86a ust 7 ustawy o podatku od towarów i usług.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00