Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 26.09.2014, sygn. IPPB2/436-454/14-5/MZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

Należy wskazać, że usługa depozytu środków pieniężnych (nie stanowiąca depozytu nieprawidłowego) nie została wymieniona w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu i tym samym nie podlega opodatkowaniu podatkiem zgodnie z art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Ponadto należy wskazać, że otrzymanie przez Klienta Punktów jak i dokonanie ich wymiany na Produkty nie rodzi u Wnioskodawcy obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych. Tym samym bezprzedmiotowe jest rozpatrywanie powyższych czynności pod kątem art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 8 lipca 2014 r. (data wpływu 10 lipca 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych pośrednictwa w dokonywanych transakcjach płatniczych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 lipca 2014 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych pośrednictwa w dokonywanych transakcjach płatniczych.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni jest spółką z o.o. zarejestrowaną w Polsce. W ramach zamierzonej współpracy z właścicielami sklepów lub punktów usługowych (takich jak markety, sklepy, restauracje, warsztaty samochodowe i inne), zwanych dalej: Przedsiębiorcami zamierza zorganizować system pośrednictwa w dokonywaniu transakcji płatniczych (System), który umożliwi klientom Przedsiębiorców (Klient) nabywanie towarów lub usług dostępnych u Przedsiębiorcy (Produkty) bez konieczności zapłaty przez Klienta każdorazowo kwot odpowiadających cenom Produktów. W tym celu Wnioskodawczyni zawierać będzie z Klientami umowy depozytu środków pieniężnych, w ramach których Klient może w każdym momencie przekazać umówioną kwotę środków pieniężnych na rachunek Wnioskodawczyni. Kwota ta będzie przez Wnioskodawczynię przechowywana jako kwota depozytu pieniężnego. Depozyt ten nie jest depozytem nieprawidłowym, ponieważ z umowy jasno będzie wynikać, iż środki pieniężne nie stanowią własności Wnioskodawczyni oraz iż Wnioskodawczyni nie ma prawa nimi rozporządzać. W umowie tej Klient upoważni jednakże Wnioskodawczynię do pokrycia z kwoty depozytu zapłaty za Produkt w sytuacji gdy Klient (względnie upoważniona przez niego osoba) dokona zakupu tego Produktu u Przedsiębiorcy. Wówczas Wnioskodawczyni wykonując polecenie i upoważnienie Klienta przekazuje kwotę zakupu Przedsiębiorcy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00