Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 27.02.2014, sygn. IPPB2/415-908/13-2/AS, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB2/415-908/13-2/AS

Odpłatne zbycie udziału w prawie wieczystego użytkowania nieruchomości oraz udziału w prawie odrębnej własności udziału w budynku dokonane przed upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym ustanowiono na rzecz Wnioskodawcy prawo użytkowania wieczystego nieruchomości i przeniesiono prawo do udziału we własności budynku, tj. wydano na jego rzecz ostateczną decyzję administracyjną o ustanowieniu prawa użytkowania wieczystego gruntu i przeniesienia własności budynku za zaliczeniem nakładów stanowi źródło przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 27 listopada 2013 r. (data wpływu 11 grudnia 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie

skutków podatkowych zbycia udziału w prawie użytkowania wieczystego w nieruchomości oraz udziału we współwłasności budynku posadowionego na tym gruncie jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 grudnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia udziału w prawie użytkowania wieczystego w nieruchomości oraz udziału we współwłasności budynku posadowionego na tym gruncie.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest współużytkownikiem wieczystym nieruchomości, dla której Sąd prowadzi księgę wieczystą. Użytkowanie wieczyste nieruchomości Wnioskodawca uzyskał na podstawie umowy o oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste i przeniesienia własności budynku za zaliczeniem nakładów z dnia 31 lipca 2013 r. w wykonaniu ostatecznej decyzji Prezydenta miasta z dnia 2 listopada 2012 r. Na podstawie ww. decyzji Prezydent miasta po rozpatrzeniu wniosku J. i A. małżonków U., B. i S. małżonków Z., A. i A. małżonków R. złożonego w dniu 15 marca 1948 r. o przyznanie prawa dzierżawy wieczystej do gruntu nieruchomości położonej w Warszawie uregulowanej w księdze wieczystej, orzekł o ustanowieniu na rzecz następców prawnych byłych właścicieli użytkowania wieczystego w udziale wynoszącym 0,4735 do zabudowanego gruntu o powierzchni 283 m, oznaczonego w ewidencji gruntów i budynków, uregulowanego w KW na rzecz wymienionych w decyzji osób w tym na rzecz Wnioskodawcy. Udział Wnioskodawcy w prawie użytkowania wieczystego ustanowiono w wysokości 0,0526 części.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00