Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 30.10.2014, sygn. ITPB2/415-747/14/MM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/415-747/14/MM

Możliwość skorzystania z odliczeń w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni, przedstawione we wniosku z dnia 4 sierpnia 2014 r. (wpływ do tutejszego organu dnia 7 sierpnia 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z odliczeń w ramach ulgi rehabilitacyjnej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 sierpnia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z odliczeń w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni jest osobą samotną z ciężkim inwalidztwem słuchu. Posiada znaczny stopień niepełnosprawności, a orzeczenie zostało wydane przez Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności.

Po śmierci matki, zmarłej 4 października 2013 r. Wnioskodawczyni została sama w mieszkaniu. W związku z tym, dla swojego bezpieczeństwa w porozumiewaniu z Administracją Zarządzającą Wspólnotą Mieszkaniową do której należy, w dniu 18 czerwca 2014 r. została zainstalowana kamera wandaloodporna nad głównymi drzwiami do mieszkania Wnioskodawczyni. Ta kamera umożliwia podgląd osoby przychodzącej do jej mieszkania na monitorze umieszczonym wewnątrz mieszkania. Podgląd tej osoby będzie możliwy na monitorze w pewnej odległości od głównych drzwi na zewnątrz mieszkania Wnioskodawczyni. Te urządzenia połączenie kamery z monitorem w ocenie Wnioskodawczyni mają podwójne zadanie, tj. ułatwiające wykonywanie czynności życiowych ze względu na brak słuchu i konieczne do ochrony jej zdrowia i życia, a zatem mają jej pomagać w identyfikacji osoby, która będzie dzwonić do jej mieszkania i ta osoba będzie wyświetlana na ekranie usytuowanym wewnątrz jej mieszkania poprzez kamerę umieszczoną na zewnątrz mieszkania. To ułatwi Wnioskodawczyni podejmowanie stosownej dla jej bezpieczeństwa decyzji, czy otworzyć drzwi osobie widocznej na ekranie, czy nie. Stąd jedynym skutecznym zabezpieczeniem jest kamera połączona z monitorem, bowiem po naciśnięciu przez osobę dzwonka wyświetlana będzie na monitorze twarz tej osoby w odpowiedniej odległości od głównych drzwi jej mieszkania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00