Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 08.04.2014, sygn. ITPP1/443-22a/14/BK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-22a/14/BK

Czy zastosowanie zwolnienia od podatku zgodnie z art. 43 ust.1 pkt 36 ustawy o VAT wobec odpłatności za lokal mieszkalny wraz z piwnicą i garażem tytułem umowy najmu potraktowanej jako pojedyncze świadczenie jest prawidłowe?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 7 stycznia 2014 r. (data wpływu 9 stycznia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu opodatkowania najmu lokalu mieszkalnego wraz z piwnicą i garażem jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 stycznia 2014 r. został złożony wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu opodatkowania najmu lokalu mieszkalnego wraz z piwnicą i garażem.

We wniosku przedstawiono m.in. następujący stan faktyczny.

Spółka jest właścicielem m.in. dwóch budynków wielomieszkaniowych położonych w obrębie nieruchomości gruntowej księga wieczysta. w każdym z dwóch budynków znajdują się lokale mieszkalne, piwnice oraz garaże. Niniejsze piwnice i garaże wraz z lokalami mieszkalnymi objęte są jedna księga wieczysta. Piwnice i garaże stanowią naziemną kondygnację budynków, a każdy z garaży jest pomieszczeniem zamkniętym z pełną obudową zewnętrzną i wrotami garażowymi. Wejścia do piwnic znajdują się w wewnątrz budynku, a do garaży z zewnątrz budynku (wrota garażowe). Zgodnie z art. 2 ust. 2 i 4 ustawy o własności lokali samodzielnym lokalem mieszkalnym jest wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami służą zaspokojeniu ich potrzeb mieszkaniowych. Do lokalu mogą przynależeć, jako jego części składowe, pomieszczenia, choćby nawet do niego bezpośrednio nie przylegały lub były położone w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem, w którym wyodrębniono dany lokal, a szczególności: piwnica, strych, komórka, garaż (pomieszczenia przynależne). Pomieszczenia przynależne pośrednio pomagają zaspokoić potrzeby mieszkaniowe osób, które w budynku mieszkalnym realizują swoje cele i potrzeby mieszkaniowe. Piwnica służy do przechowywania różnych przedmiotów, a przechowywane w garażu pojazdy mogą służyć dojazdowi do miejsca zamieszkania, dostarczaniu do niego przedmiotów niezbędnych do aktywności życiowej mieszkańców. Spółka oferuje m.in. lokale mieszkalne wraz z pomieszczeniami przynależnymi: piwnica i garażem jako pojedyncze świadczenie usługi najmu (jedna umowa najmu). Czynsz skalkulowany jest od całości umowy najmu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00