Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 24.10.2013, sygn. IPPP2/443-758/13-2/MAO, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/443-758/13-2/MAO

w związku ze sprzedażą inwestycji i zawarciem trójstronnych porozumień o przekazaniu zaliczek na rzecz Nabywcy, Wnioskodawca, mimo braku fizycznego zwrotu zaliczek Kupującym, zobowiązany jest do wystawienia faktur korygujących do wcześniej wystawionych faktur na otrzymane zaliczki od Kupujących.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112 poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 22.07.2013 r. (data wpływu 25.07.2013 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku wystawienia faktury korygującej na rzecz nabywców lokali - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25.07.2013 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku wystawienia faktury korygującej na rzecz nabywców lokali.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Sp. z o.o. S.K.A. (dalej zwana: Wnioskodawcą) jest przedsiębiorstwem prowadzącym działalność w branży deweloperskiej zajmuje się obrotem nieruchomościami oraz realizacją inwestycji związanych z budową i eksploatowaniem budynków mieszkalnych i usługowych. W ramach działalności gospodarczej Wnioskodawca rozpoczął realizację inwestycji polegającej na budowie budynku zawierającego lokale mieszkalne i niemieszkalne na gruncie, którego był użytkownikiem wieczystym. W ramach realizacji inwestycji Wnioskodawca zawarł szereg umów przedwstępnych z osobami zainteresowanymi nabyciem lokali (dalej zwanymi: Kupującymi). Zgodnie z zawartymi umowami przedwstępnymi Kupujący wpłacili na rzecz Wnioskodawcy zaliczki na poczet ostatecznej ceny sprzedaży lokali. Otrzymanie zaliczek spowodowało u Wnioskodawcy powstanie obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług - konsekwentnie, zaliczki te udokumentowane zostały fakturami VAT wystawionymi przez Wnioskodawcę na Kupujących.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00