Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 23.09.2013, sygn. IBPP2/443-581/13/BW, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/443-581/13/BW

Zastosowanie przepisu art. 89b ust. 1 i ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług do rozliczeń w formie potrącenia) wzajemnych wierzytelności pieniężnych

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 21 czerwca 2013r. (data wpływu 24 czerwca 2013r .) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania przepisu art. 89b ust. 1 i ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług do rozliczeń w formie potrącenia) wzajemnych wierzytelności pieniężnych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

24 czerwca 2013r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania przepisu art. 89b ust. 1 i ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług do rozliczeń w formie potrącenia wzajemnych wierzytelności pieniężnych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Wnioskodawca planuje zakup od innej spółki, będącej również zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT (dalej: Kontrahent") składników majątkowych w postaci środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (dalej: Aktywa"). W związku z przedmiotową transakcją Wnioskodawca otrzyma od Kontrahenta stosowną fakturę dokumentującą sprzedaż Aktywów na rzecz Wnioskodawcy (dalej: Faktura") z wykazanym podatkiem VAT.

Jednocześnie, pomiędzy Wnioskodawcą a Kontrahentem zostanie zawarta umowa pożyczki, w ramach której Kontrahent zobowiąże się do udzielenia Wnioskodawcy pożyczki w określonej umową kwocie. Z uwagi na fakt, że Wnioskodawcy będzie przysługiwała wierzytelność w stosunku do Kontrahenta o wypłatę kwoty pożyczki, a Kontrahentowi będzie przysługiwała wierzytelność w stosunku do Wnioskodawcy o zapłatę ceny za zakupione Aktywa, strony, na podstawie pisemnego porozumienia, dokonają potrącenia wzajemnych wierzytelności do wysokości wierzytelności niższej. Z chwilą potrącenia wygaśnie zobowiązanie Wnioskodawcy do zapłaty całości lub części ceny brutto (tj. ceny obejmującej podatek VAT). Jeżeli potrąceniu będzie podlegać jedynie część wierzytelności o zapłatę ceny za nabywane Aktywa, pozostała część zostanie uregulowana przez Wnioskodawcę w formie pieniężnej w terminie płatności wynikającym z wystawionej Faktury (termin płatności nie będzie dłuższy niż 60 dni). Wnioskodawca pozostanie natomiast zobowiązany do spłaty pożyczki Kontrahentowi i zapłacenia należnych odsetek.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00