Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 23.05.2013, sygn. ILPP2/443-246/13-2/MN, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-246/13-2/MN

Podatek od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem samochodu osobowego przeznaczonego na wynajem.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana reprezentowanego przez Doradcę Podatkowego, przedstawione we wniosku z dnia 22 marca 2013 r. (data wpływu 25 marca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem samochodu osobowego przeznaczonego na wynajem jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 marca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem samochodu osobowego przeznaczonego na wynajem.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi przeważającą działalność w zakresie transportu drogowego od 1994 r. Ponadto, prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wynajmu i dzierżawy samochodów osobowych i furgonetek (PKD 77.11.Z). Wnioskodawca jest czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, nie korzystającym ze zwolnienia od tego podatku. Wnioskodawca zamierza nabyć dla celów prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie wynajmu samochodów, samochód osobowy Audi Q7 koloru białego. Przy nabyciu zamierza korzystać z kredytu bankowego albo zawrze umowę leasingu dotyczącą tego pojazdu. Po nabyciu lub przyjęciu w ramach leasingu pojazdu zamierza wykorzystywać go dla celów działalności gospodarczej w zakresie wynajmu samochodów osobowych przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy. Wnioskodawca ma już klienta, któremu wynajmie ww. samochód osobowy na okres przekraczający 6 miesięcy. Rozważa także czy mógłby wynająć ww. pojazd w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej swojej małżonce. Małżonka Wnioskodawcy prowadzi odrębną działalność gospodarczą w zakresie usług restauracyjnych. Organizuje przyjęcia weselne, a w ramach tych usług mogłaby oferować przewóz młodej pary wynajętym od męża samochodem. Najem pojazdu dla małżonki byłby dokumentowany na zasadach ogólnych fakturą VAT z zachowaniem wartości rynkowej ceny usługi. Po upływie okresu wynajmu pojazdu nie krótszego niż 6 miesięcy pojazd nadal będzie oferowany do wynajmu. Jednak Wnioskodawca nie jest w stanie określić czy i na jak długo uda mu się ten pojazd wynająć. Możliwe, że najem tego pojazdu będzie dokonywany sporadycznie. W takim przypadku Wnioskodawca będzie użytkował ten pojazd w prowadzonej działalności gospodarczej, także w innym zakresie niż wynajem samochodów osobowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00