Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 25.09.2013, sygn. ITPP2/443-632/13/EB, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-632/13/EB

Brak obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego w związku z zaniechaną inwestycją.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 25 czerwca 2013 r. (data wpływu 1 lipca 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego w związku z zaprzestaniem prowadzenia działalności gospodarczej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 lipca 2013 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego w związku z zaprzestaniem prowadzenia działalności gospodarczej.

W złożonym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca w ramach prowadzonej od 1995 r. działalności gospodarczej świadczył usługi w zakresie konserwacji i naprawy pojazdów samochodowych. W związku z realizowaną działalnością podstawową postanowił w 2000 r. zrealizować inwestycję polegającą na rozbudowie budynków. Miała ona stanowić zaplecze magazynowo-składowe, usprawniając organizację pracy. Inwestycja była realizowana metodą gospodarczą, tj. we własnym zakresie, do września 2009 r. i obejmowała wykonanie fundamentów, ścian, zadaszenia, tynków wewnętrznych i częściowe kafelkowanie pomieszczenia. Zakupy dokonane w związku z przedmiotową inwestycją miały bezpośredni związek z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług. W dniu 28 lutego 2011 r. Wnioskodawca uległ wypadkowi potrącenie przez samochód na przejściu dla pieszych po którym wystąpiły problemy zdrowotne, uniemożliwiające dalsze prowadzenie działalności gospodarczej. Z tego powodu w kwietniu 2011 r. zawiesił działalność gospodarczą. W sierpniu 2012 r. po rehabilitacji i odzyskaniu zdolności do pracy Wnioskodawca uległ drugiemu wypadkowi, w następstwie którego ma problemy neurologiczne i utraty pamięci. W 2013 r. po 24-miesięcznym okresie zawieszenia działalności gospodarczej, jej prowadzenie zostało zakończone. Obecnie rozpoczęta inwestycja jest dokańczana przez córkę podatnika, która wykorzystuje budynki również na potrzeby działalności gospodarczej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00