Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 20.08.2012, sygn. IBPBI/2/423-572/12/SD, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/2/423-572/12/SD

Czy w świetle przedstawionego stanu faktycznego Spółka postąpiła prawidłowo wyłączając z kosztów uzyskania przychodów części opłat leasingowych pokrytych dofinansowaniem otrzymanym z umorzenia pożyczki z WFOŚiGW?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 15 maja 2012 r. (data wpływu do tut. BKIP 18 maja 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy w świetle przedstawionego stanu faktycznego Spółka postąpiła prawidłowo wyłączając z kosztów uzyskania przychodów części opłat leasingowych pokrytych dofinansowaniem otrzymanym z umorzenia pożyczki z WFOŚiGW- jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 maja 2012 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy w świetle przedstawionego stanu faktycznego Spółka postąpiła prawidłowo wyłączając z kosztów uzyskania przychodów części opłat leasingowych pokrytych dofinansowaniem otrzymanym z umorzenia pożyczki z WFOŚiGW.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W 2010 r. Wnioskodawca zawarł umowę z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w sprawie częściowego warunkowego umorzenia pożyczki zaciągniętej w 2005 r. na cele inwestycyjne. Zgodnie z przedmiotową umową, uzyskana z umorzenia kwota miała zostać przeznaczona na zakup specjalistycznego samochodu asenizacyjnego do odbioru ścieków. Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 21 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, Wnioskodawca dokonał wyłączenia z przychodów do opodatkowania kwoty przyznanego umorzenia w związku z jego przeznaczeniem na zakup środka trwałego, od którego będą dokonywane odpisy amortyzacyjne zgodnie z art. 16a-16m updop. Odpowiednio zakup samochodu asenizacyjnego oraz wywiązanie się z warunków umowy umorzenia nastąpiło w 2011 r. W dniu 23 września 2011 r. Wnioskodawca podpisał aneks do przedmiotowej umowy umorzenia zezwalający na objęcie zakupionego samochodu asenizacyjnego leasingiem zwrotnym. Zgodnie z zawartym aneksem, Wnioskodawca dokona całkowitego rozliczenia kwoty umorzenia po wygaśnięciu umowy leasingu oraz nabyciu pojazdu na własność. Od zakupionego samochodu asenizacyjnego nie rozpoczęto dokonywania odpisów umorzeniowych zgodnie z art. 16a-16m updop, gdyż został on sprzedany firmie leasingowej, a następnie zwrotnie wyleasingowany w oparciu o umowę leasingu operacyjnego. Umowa zawarta została na okres 60 miesięcy, a po jej zakończeniu przedmiot leasingu zostanie nabyty na własność przez Wnioskodawcę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00