Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 18.09.2012, sygn. IBPP2/443-591/12/AB, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/443-591/12/AB

uznanie przedstawionej transakcji za eksport towarów

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 11 czerwca 2012 r. (data wpływu 18 czerwca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania przedstawionej transakcji za eksport towarów jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 czerwca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie uznania przedstawionej transakcji za eksport towarów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny:

W dniu 22 czerwca 2011 r. Wnioskodawca dokonał sprzedaży swojego wyrobu tj. osłonki białkowej, kontrahentowi w Rosji na warunkach FCA. Na tą okoliczność została wystawiona faktura eksportowa. Towar został przygotowany do wysyłki i pozostawiony w magazynie F do dyspozycji nabywcy. Nabywca odebrał towar z magazynu za pośrednictwem przewoźnika i tym samym przejął odpowiedzialność za towar. W tym momencie także nastąpiło przeniesienie własności towaru na kontrahenta spoza Unii, tj. fizyczne władztwo nad tym towarem jak i wszelkie ryzyka związane z jego ewentualną utratą czy uszkodzeniem. W takim stanie faktycznym sprawa ryzyka transportu oraz wszelkie inne formalności i koszty związane z odprawą celną, ubezpieczeniem towaru itp. spoczywały na nabywcy. Zgodnie z zaleceniami Wnioskodawcy kierowca - spedytor był obowiązany rozpocząć procedurę wywozu w Urzędzie Celnym na terenie RP. Niestety nie zastosował się do wskazówek i dokonał odprawy celnej na terenie Litwy. Z otrzymanego w dniu 17 maja 2012 roku od litewskiej agencji celnej UAB "Vinges Transsphere logistika", komunikatu IE599 wynika, że zgłoszenie towaru do procedury wywozu nastąpiło w urzędzie celnym położonym na terenie Litwy. Został tam nadany numer mrn, na podstawie którego została dokonana odprawa celna. Potwierdzeniem tej odprawy jest komunikat IE 599. Wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej, zgodnie z powyższym komunikatem nastąpił w dniu 05.07.2011 r. Wnioskodawca nie posiada dokumentu celnego potwierdzającego rozpoczęcie procedury wywozu na terytorium Polski.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00