Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 31.05.2012, sygn. ITPP1/443-269/12/AJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-269/12/AJ

Możliwość zastosowania zwolnienia podmiotowego.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 1 marca 2012 r. (data wpływu 5 marca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości zastosowania zwolnienia podmiotowego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 marca 2012 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości zastosowania zwolnienia podmiotowego.

W złożonym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Od dnia 1 marca 2012 r. prowadzi Pani biuro rachunkowe. Nie prowadziła Pani i nie prowadzi pełnej rachunkowości, czyli ksiąg rachunkowych. Chce Pani skorzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług do chwili przekroczenia limitu 150.000 zł, jednak w urzędzie skarbowym otrzymała Pani informację, iż w związku z art. 113 ust. 13 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług nie może być Pani zwolniona od podatku z uwagi na istniejący w regonie zapis PKD 6920Z działalność rachunkowo-księgowa, doradztwo podatkowe. Jak Pani wskazuje, taki zapis faktycznie istnieje, bo innej klasyfikacji na prowadzoną przez Panią działalność nie ma, ale Pani nie jest doradcą podatkowym i nadal nie prowadzi ksiąg rachunkowych. Wcześniej prowadziła Pani działalność w formie spółki cywilnej. W 1996 r., zakładając B. s.c., spółka nie miała uprawnień doradztwa podatkowego. Spółka napisała pismo do Ministerstwa Finansów, z zapytaniem, czy może prowadzić biuro rachunkowe, ale tylko w zakresie prowadzenia ksiąg przychodów i rozchodów, ewidencji VAT sprzedaży i zakupów, deklaracji ZUS i ewidencji ryczałtowych. Spółka otrzymała odpowiedź pozytywną. Do momentu przekroczenia kwoty obrotu w wysokości 50.000 zł Spółka nie była podatnikiem podatku od towarów i usług. Z dniem 29 lutego 2012 r. B. s.c. zostało zlikwidowane. Zaznacza Pani, iż w myśl pisma otrzymanego z Ministerstwa Finansów nie jest doradcą podatkowym i nie wykonuje doradztwa podatkowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00